Архиве категорија: Култура

ВРБИЦА-ПРАЗНИК ДЕЧИЈЕ РАДОСТИ

Туристичка организација општине Бојник позива све малишане и родитеље да дођу у суботу, 27.04., у порту цркве Св. Николе у Бојнику  да заједно обележимо Врбицу – празник дечије радости. Припремљен је разноврстан забавни програм – такмичење у ликовним и литерарним радовима и осликавању најлепших ускршњих јаја, игре без граница, плес са аниматорима, народне песме и игре и још много изненађења… Добро дошли!—-Поручују из Туристичке организацуије општине Бојник Туристичка организација општине Бојник у сарадњи са ТШ „Бошко Крстић“, Црквеном општином и уз благослов  Протојереја  Данила Николића, организује у суботу, 27.04.2024., манифестацију Врбица – празник дечије радости. Манифестација промовише традицију и обичаје везане за празник Врбице, у пусторечком крају познатији под називом „Лазарице“. У оквиру манифестације је организован литерарни и ликовни конкурс за ученике основних и средњих школа Јабланичког округа, такмичење за најлепше ускршње јаје, хуманитарни базар, игре без граница, дружење са аниматорима и још многа изненађења за најмлађе. Манифестацију ће отворити најмлађи чланови културно-уметничког друштва „Белац“. Следи приредба ученика верске наставе Основне школе „Станимир Вељковић – Зеле“ и додела награда поводом васкршњег конкурса „Васкр празник радости“. Након тога, малишани ће моћи да се такмиче у осликавању и украшавању најлепшег ускршњег јајета,  да уживају и друже се са аниматорима и учествују у играма без граница. У оквиру манифестације биће организован и хуманитарни базар „Љубав, вера, нада за лепши дечији свет“ на коме ће се продавати декоративни ускршњи предмети а прикупљена средства биће донирана ученичком фонду ТШ „Бошко Крстић“.

Обилић – Обележена 107. годишњица Јабланичко-Топличког устанка

У селу Обилић, крај Бојника, у Пусторечкој области, подно планине Радан обележена је 107. годишњица Јабланичко-Топличког устанка, полагањем венаца на Спомен обележје ратницима. Присутнима се обратио Драгослав Анђелковић, Председник Општинског одбора Савеза потомака ратника Србије 1912-1920 Бојник и говорио о овом историјски важном устанку.

Венце су положили делегација Општине Бојник,  делегација  Бојничког општинског одбора Савеза потомака ратника Србије 1912-1920, делегација општинског одбора СУБНОР-а Бојник и делегација удружења бораца  из Лебана. На овом коменморативном скупу присутнима се обратио Верољуб Трајковић, потпредседник Републичког одбора савеза потомака ратника Србије. У свом обраћању је истакао историјску важност овог устанка, образложио зашто би се о овом устанку требало говорити као о Јабланичко-Топличком устанку и позвао све да на даље користе управо тај термин. По полагању венаца, ученици СТШ“Бошко Крстић“ у Бојнику, Страхиња Михајловић, Лазар Стојановић и Ива Милошевић су прочитали  пригодне текстове. Јабланичко-Топлички Устанак је био Српски Устанак. Подигнут за време Првог Светског или Великог Рата. Трајао је свега месец дана, од 26.02 до 25.03 1917. године. Непосредан повод Устанка била је мобилизација мушкараца старости од 18-35 година у Бугарску војску, са циљем да се те јединице пошаљу на Солунски фронт, где би се бориле управо против Српске војске. Вође Устанка били су, између осталих, Коста Војновић Косовац и Коста Миловановић Пећанац. Обухватао је територију Топлице, Пусте Реке, Јабланице, Јастрепца, Расине, као и источних и средњих делова Копаоника. Српска Врховна Команда је Пећанца авионом спустила у село Механе на Радан планини. План је био да Пећанац покрене Устанак, али тек кад Бугари крену у повлачење и кад се пробој Солунског фронта буде очекивао сваког тренутка. Због тога је био организован скуп Српских четовођа 21.02.1917.године, у селу Обилић. У кући Петра Драговића два дана су боравили Војновић и Пећанац и ту је донесена одлука о покретању Устанка али су, због сукоба на терену, борбе почеле пре но што су команданти стигли на терен. Било је 300 Српских првака од тога 150 коњаника, наоружаних са 2 топа, једним минобацачем и пушкама . Код Бојника се са Бугарима сукобио Милинко Влаховић 24.02 и победио, а највеће губитке Бугари су имали у борбама око Житног Потока и Злате. Ширила се ослобођена територија. Устанак је крваво угушен, против 13.000 устаника нашло се 60.000 непријатељских војника. Дошло је до бруталне одмазде где је страдало преко 20.000 људи и спаљено преко 50.000 кућа. Остале су само комитске, герилске, чете које су повремено деловале све до пробоја Солунског фронта. Командант Јабланичког комитског одреда постаје Димитрије Беговић.

ПОЧЕЛИ РАДОВИ НА РЕКОНСТРУКЦИЈИ БОЈНИЧКОГ КЛУБА ПЕНЗИОНЕРА

После спроведеног поступка јавне набавке почели су радови на реконструкцији овог објекта који ће подразумевати комплетну реконструкцију подова, зидова, санитарних чворова, кухиње, замени столарије, елетро и водоводних инсталација и подова. Како истиче члан Привременог органа општине Бојник Дејан Стојановић купљен је и нови намештај за Клуб пензионера. Вредност радова је 3,3 милиона динара са ПДВ-ом Према динамици радови ће бити завршени за месец дана, а најстарији становници Бојника ће добити пријатан кутак за своје активности.  

КОНЦЕРТОМ АДИЛА ЗАВРШЕНО 25. ,,БОЈНИЧКО ЛЕТО“

Други дан манифестације био је посвећен очувању традиције и представљању нематеријалне културе нашег краја. Програм је почео такмичењем „Коло за дукат“, поред домаћих фолклорних група наступили су и гости из Македоније, ансамбл ,,Српски вез“.

За најбољег играча на такмичењу проглашен је Емилио Ристић КУД ,,Српски вез“ Куманово, а за најбољу играчицу Софија Рамаданов КУД ,,Јасеница“. На крају вечери концерт је одржала Ивана Тасић, солисткиња РТС-а и дугогодишња вокална солисткиња групе Извор из Врања. Треће вечери најмлађи су уживали у представи ,,Зечицине заврзламе”, а затим у наступу плесне групе  ,,Степ бy степ“ из Лесковца. Традиционална манифестација „Бојничко лето“ завршена је концертом поп-фолк певача Адила Максутовића. Он је пре концерта у изјави за медије најавио излазак новог албума. ,,Ту сам ја већ пар сати, и могу да кажем да ми се допада ова варошица, а недавно сам имао и наступ у некој дискотеци у Лесковцу. Радим, упоредо са наступима, и студијски албум, а већ сам објавио пре два месеца прву песму са новог албума. Чекамо, ето, да прође лето и летња турнеја, па се надам негде од септембра ће бити и презентовање албума а на њему ће се налазити 8 песама.“ Адил је концерт започео хитовима „Лаку ноћ“, ,,Моје си небо“, „Маскенбал“, „Не могу без тебе ја“, а затим је певао бројне хитове својих колега. Организатор ове манифестације је Туристичка организација, а покровитељ општина Бојник.

СИНОЋ JE ПОЧЕЛО 25. ,,БОЈНИЧКО ЛЕТО“

Традиционална манифестација „Бојничко лето“ је најстарија, најпосећенија и највећа манифестација у општини Бојник, која се одржава од 1991. године.

Манифестација је почела програмом за најмлађе – дечијим маскенбалом који се реализује са Предшколском установом ,,Ђука Динић“. Након тога, уследио је наступ аниматора из Новог Сада и ватрени и плесни перформанс.   Манифестацију је свечано отворио заменик председника општине Бојник, Дејан Стојановић. Након свечаног отварања и ватромета, публика је уживала у концерту  Црвене Јабуке. Посетиоци ће имати прилику да на штанду ,,Добре воље“ оставе прилог за малог Лазара којем је потребна наша помоћ како би стао на ноге и направио прве кораке. Други дан манифестације посвећен је очувању традиције и представљању нематеријалне културе нашег краја. Програм почиње такмичењем „Коло за дукат“, поред домаћих фолклорних група наступиће и гости из Македоније, ансамбл ,,Српски вез“. На овом такмичењу победник ће добити златни дукат, а концерт ће одржати Ивана Тасић. У недељу 06. августа, биће одржана интерактивна представа за децу, наступиће плесна група, а вечерњи сати резервисани су за концерт Адила. Организатор ове манифестације је Туристичка организација општине Бојник, а покровитељ општина Бојник.  

Први САБОР ФЕЈАТ у Бојнику

У Бојнику, колевци трубе, 18. и 19. Јула су се окупили бројни локални дувачки оркестри на Првом  САБОРУ ФЕЈАТ. Сабор је ове године био ревијалног карактера али би требало већ од следеће године да буде такмичарског карактера и то предтакмичење за Сабор у Гучи.

Остварен је сан Фејатовог унука Небојше да се у знак поштовања Фејатовог лика и дела и сећања на овог великана  светске музичке сцене, краља трубе, господара Гуче, господина у белом оделу, циганског барона, музичара који је име Бојника и звуке овога краја однео у свет, организује Сабор.   Много је успомена и догађаја, много такмичења и награда, наступа пред важним личностима и званичницима, пред државницима, политичарима, глумцима, сарадње на филмовима, заједничких наступа са познатим оркестрима ипак најдража им је сарадња са светски познатим краљевима Ромске музике „Džipsy kings“ и генерацијско пријатељство са Петровићима и БИГ БЕНДОМ.           Сабор је почео извођењем химне али химне сабора, па и Бојника, песмом „Свирај, свирај Фејате“ или „Фејатова дирлада“. На сцени су се нашли Фејатови сарадници са којима је створио Сабор у Гучи и учинио га тако великим. Поделили су са музичарима, Фејатовом породицом и народом своја сећања, анегдоте, занимљиве а мало познате приче из Фејатовог живота и рада.       О самом Фејату и његовим успесима говорио је Дејан Стојановић, Заменик председника општине Бојник и обавестио присутне да је при крају уређење простора у коме ће се налазити музеј посвећен овој музичкој легенди.       Као специјални гости Сабора наступили су Небојша Сејдић са оркестром који му је деда Фејат предао повлачећи се у старости и Дејан Петровић са Биг Бенд оркестром. Дејанов отац и Фејат су били колеге и добри пријатељи, а сада су то Небојша и Дејан. Било је велико задовољство видети их на сцени заједно, труба на трубу, звук на звук, два велика музичара свирали су заједно у част Фејатову. Тај се осећај не да описати, то је само требало чути, два великана трубе, две трубе које шапућу и грме у част Фејата.   На један посебан начин поштовање Фејату су показали и остали. Музичари оркестара учесника Сабора Фејат су сећајући се да је Фејат највише волео да наступа у белом оделу, са белим шеширом, као господин, и са трубом беспрекорног сјаја и сами ове вечери наступили у белом.   Наступило је 8 оркестара из Бојника, сви већ са по неколико награда из Гуче, али како рекоше част је и привилегија наступити на Пром Сабору Фејат.     Изузетно су дирљиве биле речи Дејана Петровића који је пред сам наступ колеги и пријатељу, Фејатовом унуку и наследнику на челу оркестра, Небојши Сејдићу поклонио фотографију која вреди више од милион долара, фотографију која буди успомене  и чува сећање а Небојша је узвратио Фејатовим вином и ЦД-ом са снимљеним нумерама онако како их је Фејат свирао и у модерној џез варијанти. Музичари, Фејатовог и Небојшиног оркестра, онако тихо иза сцене рекоше да овог пута имају трему јер свирају Фејату. Ове година на САБОРУ ФЕЈАТ су учествовали:
  • оркестар Немање Сеитовића
  • оркестар Драгана Аметовића
  • оркестар Емира Салковића
  • оркестар Мануела Аметовића
  • оркестар Кристијана Азировића
  • оркестар Елвиса Бајрамовића
  • оркестар Дамира Сејдића
  • оркестар Исидора Зећировића
[ngg src=“galleries“ ids=“503″ display=“basic_thumbnail“]

7. Јули – Дан устанка – Обележен на Радан планини

На Радан Планини испред Спомен дома обележен је 7.Јули Дан устанка народа Србије у Другом Светском рату. Пре 82 годинe у Белој Цркви подигнут је устанак народа Србије против фашизма, тим поводом представници локалних самоуправа Јабланичког округа,  потомци бораца  и народ овог краја окупе се и полагањем венаца и културно-уметничким програмом обележе овај важан дан. Традиционално окупљање је крај спомен облежја, посвећеног оснивању Прве Јужно-Моравске Ударне Бригаде.

На почетку је интонирана химна и минутом ћутања одата пошта палима. Присутнима се обратио Милоје Пејчиновић, Председник удружења бораца НОР-а, и говорио о значају сећања на овај дан као и историјској важности 7.јула и потреби да се никад не заборави цена слободе коју имамо. Изразио је задовољство што овом догађају присуствују и млађи и старији људи. На спомен обележје венце су положиле делегације: Општине Бојник, Општинског Одбора СУБНОР-а Бојник, Окружног  Одбора СУБНОР-а Јабланичког округа , Градског  Одбора СУБНОР-а   Лесковца, Општинског Одбора СУБНОР-а Лебане, Општинског Одбора СУБНОР-а  Медвеђа и  удружења пензионера из Бојника. Обележавање овог значајног дана својим наступом су увеличала Културно-уметничка друштва К.У.Д.“Белац“ из Придворице и К.У.Д.“Пензионер“ из Лесковца, музиком, песмом и игром.

3. Видовданска вожња бицикала Бојник-Придворица 2023

Одржана је 3. Видовданска вожња бицикала, манифестација намењена породицама, младима али и свима осталима који воле рекреативну вожњу.

Окупљање и полазак су били испред Спортске хале у Бојнику а циљ крај цркве Св.Архангела Гаврила у Придворици. Возило се лагано да и малишани на својим бициклима могу да прате групу. Било је више од 50 учесника, углавном тинејџера и деце а најмлађи су били на бициклима својим родитеља. Организатор манифестације је Туристичка организација Бојник у сарадњи са парохом Придворичким , Данилом Николићем, а генерални покровитељ као и увек општина Бојник. Учесници рекреативне вожње су на старту добили маркирне прслуке, чоколадицу и влашицу воде а на циљу су их чекали слаткиш и сок али и посетиоци манифестације који су дошли на једно лепо дружење. На почетку културно-забавног дела манифестације присутнима се обратио парох, протојереј Данило Николић, и говорио о значају Видовдана у историји Срба. Ученици верске наставе са вероучитељицом Јулијаном Стојановић су извели рецитал на коме су говорили делове из беседе Светог Владике Николаја Велимировића „Чији си ти мали“ а после њиховог рецитала наступила је Црквено-певачка дружина „Бранко“ из Ниша и одржала мини концерт. Крај дана је био резервисан за дружење са Витезовима из дружине „Змајева грива“ који су за посетиоце манифестације подигли право витешко село и организовали витешку борбу мачевима у средњевековном оклопу. Посетиоци су могли не само све да разгледају, оружје и шаторе,  и да се наравно сликају за успомену, већ су могли и да пробају да гађају у мету луком и стрелом за шта је интересовање било велико па се чекао ред. Многи су се враћали и по неколико пута да се опробају са луком и стрелом. Забавили су се најмлађи за које је организована ликовна радионица али и они старији, неки су позајмили реквизите и опробали се у мачевању.  

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ ПОДРЖАЛО ОПШТИНУ БОЈНИК

У оквиру програма ,,Градови у фокусу“ општина Бојник добила од Министарства културе  5,9 милиона динара, од укупно потребних 8,7 милиона  за доградњу анекса 2 Дома културе, односно уређења галеријског простора.

Уговор је потписао заменик председника општине Бојник,  Дејан Стојановић, са потпредседницом Владе Србије и министарком за културу Мајом Гојковић.Општина Бојник партиципираће са сумом од 2,3 милиона динара   У четвртак  22. јуна Стојановић ће у Београду потписати још један уговор. Реч је о програму суфинансирања мера популационе политике и подршке у области породице и деце у јединицама локалне самоуправе. 20230620_140327 Овом уручењу уговора присуствоваће министарка за демографију и бригу о породици, Дарија Кисић.  

КУД „БЕЛАЦ“ ОБЕЛЕЖИО 25 ГОДИНА ПОСТОЈАЊА И РАДА

Културно-уметничко друштво „Белац“ у суботу је у Дому културе у Бојнику целовечерњим концертом песама и игара обележило 25 година свог успешног постојања и рада.

У програму су учествовали поред домаћина, Удружење младих за очување народне традиције „Разиграно коло“ из Медвеђе, КУД „9. август“ из Лучана, КУД „Ратково“ из Раткова и оркестар Данила Миладиновића. Специјални гост  био је и естрадни уметник Раде Јоровић. Народ Пусте Реке увек имао потребу да празнује своје свеце и да чува обичаје, да записује пословице, изреке, а пре свега да очува народне обичаје и игру и песму. Заслуга за ово последњих четврт века припада Томиславу Марковићу који руководи Културно уметничким друштвом Белац из Придворице.   Кроз овај ансамбл прошло је за последњих 25 година око хиљаду чланова проносећи славу Бојника не само у земљи већ и ван њених граница, а на тај начин постао је заштитни знак пусторечког краја. Марковић не крије задовољство одзивом гостију  који су увеличали ово славље и чињеницом да је сала Дома културе била препуна. То је човек који заслужује поштовање јер окупља малишане и младе људе и укључује се у њихов рад, а све зарад очувања обичаја. Он истиче да постоје многе тешкоће и да је једна од њих сналажење око одевних предмета, односно ношње. КУД Белац има тренутно 65 чланова, а они су на позорници изазвали својом игром дивљење и поштовање. Својим присуством свечаност је увеличало и Удружење Разиграно коло из Медвеђе. Председница овог удружења Бојана Лакушић са пуно ентузијазма говори о значају народних игара и њиховом утицају на социјализацију и здравље деце и младих. Печат вечери дао је доајен народне музике Раде Јоровић чије се мелодије сврставају у евергрин. Јоровић је у интервјуу који је дао за ТВ 4С казао да је први пут у Бојнику, али да му је посебно драго што наступа пред публиком која зна да препозна праву песму.