Архиве категорија: међународна сарадња

Пројекат Инвестиционо управљање у циљу очувања културног наслеђа у прекограничном региону

Овај пројекат суфинансира Европска унија кроз Интеррег-ИПА Програм прекограничне сарадње Бугарска – Србија.

Ова интерактивна мапа знаменитости, туристичких и инфраструктурних локација у општини Земење направљена је уз помоћ средстава Европске уније кроз Интеррег-ИПА Програм прекограничне сарадње Бугарска-Србија под бројем ЦЦИ Но 2014ТЦ16И5ЦБ007. Јединствено одговорно лице за садржај овог видеа је општина Земен и ни на који начин не може бити тумачен као став Европске уније или Управљачког тела програма.

Будућност са једнаким шансама за све

Реализован је пројекат општина Бојник и Власотинце “ Будућност са једнаким шансама за све“ и одржана свечана, завршна, конференција у сали Скупштине општине Бојник.Најбољима су уручени поклони, таблети за три најбоља рада.

Општине су пројекат реализовале уз подршку Владе Републике Србије и Владе Швајцарске у оквиру програма „Подршка Владе Швајцарске развоју општина кроз унапређење доброг управљања и социјалне укључености ‘Swiss PRO“ који спроводи Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) у партнерству са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) у 99 градова и општина претежно неразвијених.   Циљ пројекта је промоција родне равноправности, пре свега међу младима, а  део пројекта  је конкурс на који су учествовали ученици школа из Бојника и Власотинца и слали своје радове на тему “ Будућност са једнаким шансама за све“.  Три најбоља рада пристигла на овам конкурсу су награђена  таблетима који ће ђацима сигурно добро доћи. Прву награду је добио ученик С.Т.Ш“Бошко Крстић“ из Бојника, Никола Ивковић.  У оквиру рада на овом пројекту направљен је сајт, равноправнисмо, и отворена ФБ страница путем којих је комуниирано са јавношћу. Радови са конкурса су објављени на сајту и ФБ страници где сегласало и лаковало  за најбољи рад. Организоване су радионице за чланове комисије за родну равноправност, наставно и друго особље школа, по једна у Власотинцу и Бојнику  и две радионице за ученике, такође, по једна у Бојнику и Власотинцу.

ОД КВАЛИТЕТНИХ ПРОЈЕКАТА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА ЗАВИСИЋЕ И ЊИХОВ РАЗВОЈ ИЗЈАВИЛА ЈЕ У БОЈНИКУ ПРЕМИЈЕРКА АНА БРНАБИЋ

Премијерка је у Косанчићу код Бојника обишла новопремљену Агро индустријску зону и том приликом захвалила Европској Унији чијим је средствима у износу од милион евра она и изграђена. Она је нагласила да се за завршетак инфраструктурног опремања ове зоне морају издвојити одређена средства и да њих могу да преусмере локална самоуправа и Влада преко Министарства привреде.

Она је указала на то да је завршено 50 одсто посла и да преосталих 50 одсто треба да буџетира локална самоуправа, али да ће се видети колико то Бојник може да реализује.

Уколико локална самоуправа то није у могућности, видеће се колико Министарство привреде може да помогне из буџета како би се завршило комунално-инфраструктурно опремање и да се индустријска зона Косанчић припреми и за неког страног инвеститора.

Зону треба припремити за потенцијалног страног инвеститора, али се морамо ослањати и на сопствене снаге и инвеститоре.

Брнабић је нагласила да је у Бојнику регистровано 1.650 газдинстава и да је ту у већој мери будућност развоја прво путем подстицаја укључивањем локалне самоуправе и ресорног министарства.Треба да видимо како да вам помогнемо да ојачате, шта је то што кроз подстицаје можемо да вам дамо за садни материјал, додатну едукацију, електрификацију поља, наводњавање – све оно што вашу производњу може да учини конкурентнијом и одрживијом, па онда да ви будете корисници ове индустријске зоне. То је оно на чему морамо да радимо сваки дан, поручила је Брнабић.

Премијерка је подвукла да је потребно веће ангажовање локалне самоуправе на изради пројеката чиме би се привукли потенцијални инвеститори без чекања да то учини држава.Велика је одговорност на локалној самоуправи да предложи добре пројекте и да то подстиче, не ослањајући се само на стране директне инвестиције, које су свакако важне, али ипак мора више да се верује у наше знање и способности.

Отправница послова Делегације ЕУ у Србији Матеа Норчич Станфард изразила је задовољство што се новац који је одобрен путем ЕУ ПРО пројекта утрошио наменски чиме се стварају услови за нова запошљавања.

Министарка за Европске интеграција Јадранка Јоксимовић истакла је да је за Агро бизнис зону заслужно њено министарство, што јој је посебно драго. Она је додала да је приоритет довођење потенцијалних инвеститора и позвала локално руиководство да се ангажује на том плану.

Председник Општине Бојник Небојша Ненадовић рекао је да локално руководство улаже огромне напоре на припреми разних пројеката који би помогли Бојнику да више не буде међу 40 најнеразвијенијих општина у Србији.

Желимо да реализујемо пројекте како са прекограничном сарадњом са Бугарском, тако и са Владом Србије. Један од успешних пројеката које смо урадили јесте управо овај у Косанчићу, који ће препородити општину и омогућити отварање нових погона и радних места, поручио је Ненадовић. Индустријска зона у Бојнику биће готова следеће године.

ДРУГОГ ДАНА ПОСЕТЕ БОЈНИКУ ДЕЛЕГАЦИЈА БУГАРСКОГ ГРАДА ЗЕМЕН ДАНАС ЈЕ БОРАВИЛА У ПРИДВОРИЦИ

Поводом завршетка реализације пројекта под називом “ИМПРЕСС-Управљање инвестицијама за заштиту културног наслеђа у прекограничном региону” који је општина Бојник реализовала у сарадњи са  бугарском општином Земен данас, другог дана боравка бугарске делегације у Придворици је организован пригодан културно уметнички програм.

Како је рекао заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић овај програм представља наставак сарадње која је успостављена пре неколико година када је преко ИПА програма ЕУ асфалтиран пут у дужини од преко 3.000 метара од Циглане у Придворици до Цркве Светог Архангела Гаврила у овом месту  средствима у износу од 374.000 евра. Он је подсетио да је пројекат овога пута био усмерен на асфалтирање платоа код Хале спортова, као и његово  осветљење и постављање концертне бине, У ове сврхе ЕУ је преко ИПА програма определила суму од 262 хиљаде евра. Овим програмом је општина Земен ималала на располагању 372 хиљаде евра за уређење културно историјских споменика. Специфичност овог програма су пратеће манифестације, па је тако и данас у Придворици одржана сликарска колонија, а свој наступ имало је и КУД Белац. Посебан део програма био је резервисан и за кулинарске специјалитете које су припремиле веште руке домаћица бојничког краја. Гости из Бугарског града Земен су током поподнева обишли локалитет Царичин Град, а како је закључено ова плодна сарадња требало би да се настави и у наредном периоду јер само заједничким снагама се може конкурисати код приступних фондова ЕУ у обостраном интересу.

ПРОЈЕКАТ ПОД НАЗИВОМ IMPRESS КОЈИ ОПШТИНА БОЈНИК РЕАЛИЗУЈЕ У САРАДЊИ СА БУГАРСКОМ ОПШТИНОМ ЗЕМЕН УШАО У ЗАВРШНУ ФАЗУ

Пројекат под називом “IMPRESS – Управљање инвестицијама за заштиту културног наслеђа у прекограничном региону” који је општина Бојник реализовала у сарадњи са бугарском општином Земен ушао је у завршну фазу.

Тим поводом данас је одржан радни сасатанак партнера на овом програму. Том приликом заменик председника општине Дејан Стојановић упознао је делегацију бугарског града Земен са компаративним предностима пусторечког краја и нагласио да се општина Бојник може похвалити богатом културном, туристичком и гастрономском понудом.

Овај пројекат, како је рекао Стојановић представља наставак сарадње која је успостављена пре неколико година када је преко ИПА програма ЕУ асфалтиран пут у дужини од преко 3.000 метара од Циглане у Придворици до Цркве Светог Архангела Гаврила у овом месту средствима у износу од 374.000 евра. 03 Пројекат се овога пута односио на асфалтирање платоа код Хале спортова, као и његово  осветљење и постављање концертне бине. У ове сврхе ЕУ је преко ИПА програма определила суму од 262 хиљаде евра. Овим програмом је општина Земен имала на располагању 272 хиљаде евра за уређење културно историјских споменика. Посебно радује чињеница што је монтирана концертна бина на платоу испред Хале спортова, а набављено је и озвучење и осветљење, казао је Стојановић. Пратеће манифестације ове прекограничне сарадње и сусрета са представницима општине Земен су и презентација културно историјског наслеђа, гастрономске понуде и туристичких потенцијала. Сходно томе гости из Бугарске обићи ће Брестовачко језеро, локалитет Царичин Град, а у селу Придворица код цркве Светог архангела Гаврила сутра ће моћи да уживају у културно уметничком програму и гастрономској презентацији, а посебна специфичност је и ликовна колонија која је окупила једанаест академских сликара из Србије. Како је констатовано на радном састанку сарадњу са Земеном треба наставити и у наредном периоду кроз заједничке пројекте.

Интезивнија сарадња општине Бојник и општине Ранковце из Северне Македоније

На основу Меморандума о сарадњи између македонске општине Ранковце и општине Бојник пружиће могућност да се заједнички раде пројекти којима ће се конкурисати код фондова Европске Уније.

Како истиче градоначелник општине Ранковце Ивица Тошевски посебно ће сарадња бити интензивирана изградњом Индустријске зоне у Бојнику. Он додаје да се разматра могућност да се будућа Индустријска зона у Бојнику повеже да Македонијом с обзиром на географску близину.

Како закључују председник општине Бојник Небојша Ненадовић и градоначелник Ранковаца Ивица Тошевски сарадња ће се интензивирати у наредном периоду, а у том циљу биће одређени заједнички приоритети.

Сарадња општине Бојник и општине Ранковце из Северне Македоније

Општина Бојник и општина Ранковце из Северне Македоније склопиле су Меморандум о узајамној сарадњи који ће омогућити не само повезивање на културном, туристичком, економском и привредном пољу, већ и заједнички наступ према приступним и предприступним фондовима Европске Уније који ће допринети развоју ових градова са обе стране границе.

Градоначелник општине Ранковце Ивица Тошевски посебно наглашава да је ово први корак , а да ће стратегија сарадње бити студиозно осмишљена.

Посебна пажња биће поклоњена за почетак спортским садржајима и пласирању туристичке понуде Бојника и Ранковаца за шта постоји спремност да се убрзо организују посете у оба града.

У Бугарској потписан споразум о партнерској сарадњи између општина Бојник и Земен

У бугарском граду Земену данас је председник општине Бојник, Небојша Ненадовић потписао споразум о партнерској сарадњи са овом локалном заједницом. Споразум  је вредан 535.000 евра, од чега ће општина Бојник из Фонда Европске Уније добити 262.000 евра.

Ова наменска средства биће уложена у партерно уређење простора испред Спортско пословног центра. Како истиче председник Скупштине општине Дејан Стојановић новац Европске Уније потребан је за инфраструктурно опремење са обе стране границе, а у циљу унапређења туристичке, културне и спортске понуде, као и привлачења потенцијалних инвеститора.

Ово није први пут да Бојник сарађује са Земеном.Прошле године завршен је пројекат Развој приступа културно-верским местима у Бојнику и Земену, у оквиру кога је саниран и асфалтиран пут у селу Придворица.

Општине Бојник и Земен ускоро ће потписати уговор о другој фази прекограничне сарадње

Ускоро ће представници општине Бојник отпутовати у Софију где ће потписати уговор о другој фази прекограничне сарадње који ће омогућити наставак даљег унапређења инфраструктуре овог места, а у циљу привлачења страних инвеститора.

Општини Бојник одобрен је пројекат ,,Партерно уређење спортско-пословног центра и стварање мобилног мултифункционалног центра за традиционалне догађаје и скупове“.

Први човек општине Бојник, Небојша Ненадовић, истиче да је вредност пројекта 535.000 евра.На овом пројекту је водећи партнер општина Бојник, која ће добити 262.000 евра или 49% од укупно одбореног износа. Партнер Бојничана, општина Земен из Бугарске, добиће 273.000 евра или 51 посто.Овај пројекат резултат  је тимског рада локалне самоуправе који је добио потврду квалитета ИПА Фонда Европске Уније.

Ненадовић је подсетио да  је општина Бојник завршила пројекат из прошлог позива за ИПА пројекте, асфалтирање пута у селу Придворица.

Пројекат ,,Развој приступа  култруно-верским местима у Бојнику и Земену” финансиран је средствима Европске Уније, општина Бојник је била водећи партнер , одобрено  је 374.000 евра а партнерској општини из Бугарске Земен 200.000 евра. У оквиру овог пројекта асфалтиран је пут у Придворици, више од три километра, од циглане до цркве Светог Архангела Гаврила.

Бојнику одобрен још један пројекат прекограничне сарадње Бугарска-Србија

Министарство за регионални развој и јавне радове Републике Бугарске у сарадњи са Министарством за европске интеграције Владе Републике Србије објавило је 22. јануара 2018. године други јавни позив за прикупљање предлога пројеката са циљем побољшања прекограничне сарадње између Бугарске и Србије у оквиру Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020. Програм је ко-финансиран из Инструмента за претприступну помоћ II (IPA II fond) Европске уније.Рок за достављање предлога пројеката  био је 23. април.Пројектни предлози требали су да буду из области: одрживи туризам, млади и животна средина.

Шести састанак Заједничког надзорног одбора Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020 одржан је 26. новембра у Пироту, на коме је одобрена листа пројеката предложених за финансирање у оквиру Другог позива.

,,Општини Бојник одобрен је пројекат ,,Партерно уређење спортско-пословног центра и стварање мобилног мултифункционалног центра за традиционалне догађаје и скупове у Бојнику”. Вредност пројекта је 535.000 евра, као водећи партнер на пројекту општина Бојник добиће 262.000 евра или 49% , а општина Земен из Бугарске 273.000 евра или 51 %“, казао је први човек општине Бојник Небојша Ненадовић .

На други јавни позив за прикупљање предлога пројеката у оквиру Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020 пристигло је 235 предлога пројеката, 171 је прошао проверу административне усаглашености и прихватљивости. Од тог броја, 140 предлога је добило минимум 65 бодова током техничке провере и провере квалитета. На основу рангирања, предложено је да се финансира 41 пројектни предлог са укупним траженим буџетом од 12 712 316,27 евра.

За област Одрживи туризам, предложено је финансирање 15 пројеката са укупно траженим буџетом од 3 497 611,23 евра;

За област Млади, предложено је финансирање 9 пројеката са укупно траженим буџетом од 1 328 962,92 евра;

За област Животна средина,  предложено је финансирање 17 пројеката са укупно потребним буџетом од 7. 885 742,12 евра.

У групи пројеката меких мера су 25 предлога пројеката, а 16 су инвестициони пројекти. Укупно 49 пројектних партнера су из Бугарске, а 44 из Србије, док је водећих партнера 25 из Бугарске и 16 из Србије.