Архиве категорија: Пољопривреда

НАЈАВА – ДАНИ МЕДА У БОЈНИКУ

У Уторак 24.09.2024.године од 8-13 часова у центру Бојника, у школском парку, одржаће се манифестацја Дани меда у Бојнику.

 

Манифестација је изложбено-продајног карактера  своје производе ће изложити и   продавати пчелари из Бојника и гости из суседних општина.

 

Организатори манифестације Пчеларско удружење „Бојник“ и Туристичка организација Бојник Вас позивају да дођете да дегустирате и мед купите од пчелара који живе и пчеларе у Бојнику и околини.

У БОЈНИКУ ДАНАС ОДРЖАН 3. ФЕСТИВАЛ ЦВЕЋА

Сајам је био изложбеног, продајног и такмичарског карактера. За најмлађе посетиоце организована је “Зелена учионица” и час плеса са кореографима плесне групе Маслачак из Лебана и ревија цветних костима предшколаца ПУ “Ђука Динић“.

Како је истакао директор Туристичке организације Бојник Ивица Аранђеловић ове године сајам је задовољио сва очекивања организатора уз велики одзив, јер су излагачи на 12 штандова показали резано и саксијко цвеће. Аранђеловић подвлачи да је план да идуће године манифестација буде проширена за учеснике из целог Јабланичког округа. За све заинтересоване излагаче и посетиоце било је организовано и такмичење у две категорије, и то: најлепше уређен штанд, и најлепши пролећни венчић.

УРУЧЕНИ УГОВОРИ О СУБВЕНЦИЈАМА У ПОЉОПРИВРЕДИ И ИСПЛАЋЕНИ РЕГРЕСИ У ОВОЈ ОБЛАСТИ

Укупно је уручено 20 уговора за набавку механизације и опреме, исто толико уговора за опрему за пчеларство, 5 уговора за куповину приплодних грла животиња, као и 1 уговор за набавку сертификованог садног материјала у воћарству.

У виду регреса, како је истакао Ивица Јовановић, председник Буџетског фонда за развој пољопривреде исплаћено је 105 пољопривредних произвођача за вештачко осемењивање говеда. Председник Привременог органа општине Бојник Небојша Ненадовић казао је да буџетска позиција за ову годину износи 1,9 милиона, тако да се у наредну годину улази без икаквих дуговања. На овај начин се подстиче развој примарне производње и економски оснажује село. Он је упутио и апел да се ова средства наменски троше. Ненадовић је нагласио да су средства већ на рачунима пољопривредника и додао да ће се потрудити да се и у наредном периоду улаже у развој свих грана примарне производње.  

У БОЈНИКУ ОДРЖАН ЧЕТВРТИ САЈАМ МЕДА

Туристичка организација општине Бојник и Удружење пчелара „Бојник“ из Бојника уз подршку локалне самоуправе организовали су данас четврте по реду, „Дане меда“ у Бојнику.

Ова манифестација окупила је традиционално домаћинстава која се баве производњом меда. Милорад Станимировић познати пчелар из Каменице код Бојника је већ три деценије у овом послу и заговорник је традиционалног пчеларења. Он истиче да је подраданско подручје створено за пчеларање и позива младе људе да се укључе у ову производњу и подвлачи да је задовољан овогодишњим приносом. Ове године на сајму меда били су присутни и гости из Лебана. Светомир Игњатовић председник Удружења пчелара Јабланица из овог места каже да је сарадња са бојничким пчеларима на завидном нивоу и да се  из године у годину унапређује. Већ деценијама се овиом послом бави и Суза Јовановић из Магаша  Она поручује   да је мед из Бојника карактеристичан јер је природан и да може постати бренд . Како је казао отварајући манифестацију директор Туристичке организације Бојник Младен Ђорђевић из године у годину је све више људи који се баве пчеларством, а локална самоуправа жели да кроз многе олакшице помогне развој ове гране и повезивање пчелара из Бојника са целим регионом. Он је додао да је развој пчеларства примарни циљ општине Бојник, а то потврђују и субвенције уз интенцију да се у овај посао укључе и млади људи. Председник Удружења пчелара Бојник из Бојника Драган Николић, нагласио је да пчеларство има перспективу и да је будућност овог посла у укључивању младих људи и подршци локалне самоуправе, а да Пусторечки крај има природне предиспозиције за пчеларску производњу. Он је уједно додао да се манифестација Дани меда мора даље унапредити и обухватити пчеларе из читавог региона који би поред излагања својих производа кроз низ предавања разменили искуства у производњи меда. Николић је подвукао да мед из овог дела подраданског подручја мора постати и својеврсни бренд и прокоментарисао и последњу контролу меда у Србији где је од 25 узорака само њих три било у исправном стању. Данашњи Дан или Сајам меда постао је традиција за коју се у Туристичкој организацији залажу да буде масовнија и окупи произвођаче читавог југа Србије, а и шире, Посетиоци су на штандовима на којима је био изложен мед и пчелињи производи у парку у центру Бојника имали могућност и да дегустирају изложено, али и да купе производе по такорећи произвођачким ценама. За килограм меда цена је била 1.200 динара. Туристичка организација је свим пчеларима који су присуствовали сајму уручила захвалнице.

Субвенционисана додела заштитних рамова за употребљавани трактор

 Агенција за безбедност саобраћаја објавила је 30.08.2023. године јавни позив за субвенционисану доделу заштитног рама за употребљавани трактор. Тим поводом, позивају се сва заинтересована физичка и правна лица на територији Републике Србије која испуњавају услове Уредбе о условима и начину спровођења субвенционисане доделе заштитних рамова за употребљавани трактор, да закључно са 30. септембром 2023. године поднесу захтев Агенцији за безбедност саобраћаја. Захтеви за субвенционисану доделу заштитног рама подносе се Агенцији у затвореној коверти на адресу: Булевар Михаила Пупина бр.2, 11070 Нови Београд, са назнаком „Захтев за субвенционисану доделу новог заштитног рама“. Модели и типови трактора за које се врши субвенционисана додела рамова су: IMT 533, IMT 539, IMT 540, IMT 542 и IMT 549. Услови које физичка лица као подносиоци захтева за субвенционисану доделу заштитног рама за употребљавани трактор морају да испуне су:
  • правилно попуњен захтев са личним подацима,
  • потврда да је лице измирило све обавезе по основу пореза на имовину,
  • фотокопија саобраћајне дозволе или другог документа којим се потврђује да је возило регистровано (у случају оправданих разлога као што су престанак правних лица или смрти физичких лица од којих су купили возило као и губитак рачуна због чега имаоци нерегистрованих трактора нису у могућности да прибаве одговарајући доказ о власништву, пореклу возила и доказ о измиреним царинским и пореским обавезама за возило, потребна је изјава потврђена потписима два сведока и оверена од стране надлежног органа о поседу од 5 година за трактор који је стар најмање 10 година),
  • фотографија предње стране трактора за који се подноси захтев,
  • доказ о измиреним трошковима  прописаних административних такси у износу од 1.040,00 динара,
  • потврде које се достављају уз захтев за субвенционисану доделу заштитног рама не могу бити старије од 30 дана од дана подношења захтева,
  • сва документа која се достављају уз захтев морају да гласе искључиво на подносиоца захтева и прилажу се у оригиналу или овереној копији.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је определило 125.000.000 за субвенционисану доделу заштитног рама из буџета Републике Србије у 2023. години. Планирано је да се субвенција према Уредби спроводи и у наредној години. Подсећамо да је једна од главних мера за смањење броја страдања услед превртања и покушај минимизирања повреда возача трактора, када дође до незгоде, уградња испитаних и одобрених заштитних структура (рамова). Заштитни рам служи да пружи заштиту возача трактора приликом превртања. У Републици Србији, у протекле три године, у саобраћајним незгодама у којима су учествовали трактори, изузимајући несреће ван путева (њиве, шуме, ливаде), погинуло је 83, а повређено 542 лица. Јавни позив са пратећим формуларима за подношење захтева се налази на сајту Агенције: https://www.abs.gov.rs/%D1%81%D1%80/obavestenja/javni-poziv-za-podnosenje-zahteva-za-subvencionisanu-dodelu-zastitnog-rama-za-upotrebljavani-traktor

ПОСТИГНУТ ДОГОВОР МЕШТАНИ СТУБЛЕ ОБУСТАВИЛИ БЛОКАДУ ПУТА

Блокада регионалног пута Брестовац – Бојник је обустављена данас у 17:15 сати, јер је дошло до договора између мештана Стубле и представника предузећа Србијаводе. Екипа овог предузећа сутра ће започети чишћење канала од моста у Стубли до моста у Кацабаћу.  

МЕШТАНИ СЕЛА СТУБЛА ДАНАС СУ БЛОКИРАЛИ РЕГИОНАЛНИ ПУТ БОЈНИК – БРЕСТОВАЦ

Како истичу становници овог села њихове оранице су поплављене 4. јуна након испуштања бране на Брестовачком језеру, а услед тога је настала велика штета.

Они су изнели захтев да им се обрати председник општине Небојша Ненадовић и пружи им писмене гаранције да ће се решити вишедеценијски проблем изливања Пусте Реке и канала, што константно доводи до великих штета.   Председник Савета месне заједнице Стубла Драган Живковић истакао је да су се на блокаду пута одлучили јер се под водом нашло 400 хектара у атару овог села, да је учешће узело 50-так трактора и да ће блокада трајати док локална самоуправа и ЈП Водопривреда Србије не дају писмене гаранције да ће се приступити чишћењу и проширењу корита Пусте Реке и канала. Током блокаде пуштана су само возила Хитне помоћи, Војске и Полиције, а мештани су одбили позив председника општине Небојше Ненадовића да прекину блокаду и разговарају сa руководством о могућностима решавања проблема. Прeдседник општине Небојша Ненадовић истиче да локална самоуправа није надлежна за чишћење корита Пусте Реке, јер она спада у воде првог реда и да је за тај посао надлежно предузеће Србија воде. Он је нагласио да је о проблему изливања Пусте Реке разговарао са директором овог предузећа Гораном Пузовићем и да је једино решење да се ово речно корито унесе у републички Оперативни план одбране од поплава. Локална самоуправа, како истиче Ненадовић, нема механизме ни за надокнаду штете која је настала у атару Стубле, јер она није већа од 10 одсто укупног буџета општине. Како истичу мештани Стубле блокаду су најавили Полицијској станици у Бојнику пре 5 дана. Председник Ненадовић међутим подвлачи да њега лично нико није обавестио о томе нити је за блокаду сазнао од мештана.

ПОДЕЉЕЊЕ СУБВЕНЦИЈЕ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ

Како је казао директор Буџетског фонда за развој пољопривреде Ивица Јовановић данас су уручени уговори за опрему и механизацију, сертификовани садни материјал, набавку приплодних женских и товних грла.

Укупан износ издвојен из буџета за ове намене је 2 милиона и 350 хиљада динара, од тога за набавку приплодних и товних грла издвојено је 275 хиљада динара, за сертификовани садни материјал четири стотине и 80 хиљада динара, а за набавку нове опреме и механизације милион и 180 хиљада динара. Пољопривредним произвођачима ће ова средства много значити за унапређење производње и механизације, али и проширење капацитета и пласман на тржишту. Општина Бојник, како је речено и ове године трудиће се да разним мерама подстиче пољопривредну производњу. bojnik-2-750x430

REGISTRACIJA POLJOPRIVREDNIH GAZDINSTAVA NA PLATFORMU E-AGRAR SE ODVIJA PLANIRANOM DINAMIKOM

Uvođenje e-Agrara zainteresovalo je poljoprivrednike sa područja opštine Bojnik koji su se i danas po četvrti put odazvali od ranih jutarnjih sati kako bi dobili uputsva o korišćenju te platforme.

Podršku su i ovoga puta pružali savetodavci PSSS-a iz Leskovca, ali su rad posle dva sata morali da prekinu zbog nemogućnosti prisupanja serveru koji je preopterećen s obzirom na činjenicu da se ovih dana edukacija vrši u celoj Srbiji.Ova edukacija iz tog razloga u Bojniku će biti nastavljena sutra u 17 sati. Uz plodne oranice i dobru mehanizaciju, poljoprivrednicima je od ove godine potreban i pametni telefon. Da bi mogli da pristupe platformi e-Agrar koja će smanjiti administraciju i ubrzati put do subvencija neophodna im je imejl adresa, lična karta, ali i pametni, odnosno android telefon, kaže savetodavac PSSSa Aleksandar Mitić. Platforma će kako je najavljeno, početi da radi na proleće. Pomoću nje, bez odlaska na šaltere, poljoprivrednici će moći da registruju gazdinstvo i da provere jesu li ispravno podneli zahtev za subvenciju. Ono što je bitno je da će e-Agrar doprineti poljoprivrednim proizvođačima, brži upis, i obnovu registracije poljoprivrednog gazdinstava. Zatim, promenu podataka u registru poljoprivrednih gazdinstva i doprineće bržem odobravanju zahteva i isplate samih podsticaja, podvlači Mitić. Nakon kreiranog eID-a, naredni korak podrazumevaće prijavu u elektronski registar poljoprivrednih gazdinstava (eRPG), a potom i prijavu za podsticaje. Savetodavac Bojana Karapandžić ističe da je PSSS Leskovac od 20. januara na terenu i da u svim mestima Jablaničkog okruga pomaže poljoprivrednicima oko instaliranja aplikacije. Za ovo vreme 1958 registrovanih gazdinstava je dobilo parametre oko registracije na  eAgrar. Procentualno to je 10 odsto od ukupno registrovanih gazdinstava, s tim što ovaj posao obavljaju i uslužni centri, Pošta, Trezor i Pojedine banke. Preko novog sistema bi 450.000 poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji prešlo na digitalno vođenje posla, a na teritoriji oipštine Bojnik beleži se odziv oko edukacije o instaliranju aplikacije od oko 25 odsto. Kako kažu i narednih dana će savetodavci obilaziti opštine i mesne zajednice Jablaničkog okruga.

ПОТПИСАНИ УГОВОРИ О СУБВЕНЦИОНИСАЊУ ПЧЕЛАРСТВА

Двадесет и један пчелар са подручја општине Бојник данас је добио средства на име субвенција.

Како је истакао директор Буџетског фонда за развој пољопривреде Ивица Јовановић за ову намену опредељена је свота од 350.000 динара од укупних 4 милиона за пољопривреду у 2022. години.   Мaксимални износ средстава је 25.000 динара, казао је Јовановић и додао да је пчеларство на територрији општине Бојник у експанизји јер је све више младих људи који се баве овим послом. Ова субвенција је добродошла и доказ је да општина Бојник води рачуна о пчеларству и потребама људи који се баве овом делатношћу. Како истиче Горан Илић, из села Граница који се овим послом бави преко 2 деценије и има 200 пчелињих друштава, је задовољан бригом општине за ову област пољопривреде. Иван Миловановић из Црквице истиче да се субвенционисањем пчеларства чува традиција и квалитет меда подраданског подручја. Осим субвенција за пчеларство,  данас је уплаћено и 770 хиљада динара на име вештачког осемењавања, а реч је о регресу јер су средства аутоматски уплаћена пољопривредицима који су поднели захтев по овом основу и који је одобрен.