Туристичка организација општине Бојник и Удружење пчелара „Бојник“ из Бојника уз подршку локалне самоуправе организовали су данас четврте по реду, „Дане меда“ у Бојнику.
Ова манифестација окупила је традиционално домаћинстава која се баве производњом меда.
Милорад Станимировић познати пчелар из Каменице код Бојника је већ три деценије у овом послу и заговорник је традиционалног пчеларења. Он истиче да је подраданско подручје створено за пчеларање и позива младе људе да се укључе у ову производњу и подвлачи да је задовољан овогодишњим приносом.
Ове године на сајму меда били су присутни и гости из Лебана. Светомир Игњатовић председник Удружења пчелара Јабланица из овог места каже да је сарадња са бојничким пчеларима на завидном нивоу и да се из године у годину унапређује.
Већ деценијама се овиом послом бави и Суза Јовановић из Магаша Она поручује да је мед из Бојника карактеристичан јер је природан и да може постати бренд .
Како је казао отварајући манифестацију директор Туристичке организације Бојник Младен Ђорђевић из године у годину је све више људи који се баве пчеларством, а локална самоуправа жели да кроз многе олакшице помогне развој ове гране и повезивање пчелара из Бојника са целим регионом. Он је додао да је развој пчеларства примарни циљ општине Бојник, а то потврђују и субвенције уз интенцију да се у овај посао укључе и млади људи.
Председник Удружења пчелара Бојник из Бојника Драган Николић, нагласио је да пчеларство има перспективу и да је будућност овог посла у укључивању младих људи и подршци локалне самоуправе, а да Пусторечки крај има природне предиспозиције за пчеларску производњу.
Он је уједно додао да се манифестација Дани меда мора даље унапредити и обухватити пчеларе из читавог региона који би поред излагања својих производа кроз низ предавања разменили искуства у производњи меда. Николић је подвукао да мед из овог дела подраданског подручја мора постати и својеврсни бренд и прокоментарисао и последњу контролу меда у Србији где је од 25 узорака само њих три било у исправном стању.
Данашњи Дан или Сајам меда постао је традиција за коју се у Туристичкој организацији залажу да буде масовнија и окупи произвођаче читавог југа Србије, а и шире,
Посетиоци су на штандовима на којима је био изложен мед и пчелињи производи у парку у центру Бојника имали могућност и да дегустирају изложено, али и да купе производе по такорећи произвођачким ценама. За килограм меда цена је била 1.200 динара.
Туристичка организација је свим пчеларима који су присуствовали сајму уручила захвалнице.