Сви чланци од admin

НАЦИОНАЛНА СЛУЖБА ЗА ЗАПОШЉАВАЊЕ У БОЈНИКУ ДОДЕЛИЛА ОДЛУКЕ О САМОЗАПОШЉАВАЊУ НЕЗАПОСЛЕНИМ ЛИЦИМА

Национална служба за запошљавање – Филијала у Лесковцу данас је у Бојнику уручила одлуке о додели субвенција за самозапошљавање незапосленим лицима.

„Национална служба за запошљавање – Филијала у Лесковцу донела је одлуку о одобравању 182 субвенције за самозапошљавање незапослених лица са територије целог Јабланичког управног округа, а у Бојнику је ово право остварило 13 лица“, истакла је директорка Филијале НСЗ у Лесковцу Оливера Пешић.

Свих 13 корисника добило је по 380.000 динара. Реч је о једнократној и бесповратној финансијској помоћи намењеној покретању сопственог бизниса.

Говорећи о структури корисника, Пешићева је навела да половину чине лица која на запослење чекају дуже од 12 месеци и самим тим припадају категорији теже запошљивих особа.

Она је додала да је, кроз остале јавне позиве Националне службе за запошљавање, са територије општине Бојник до сада у мере активне политике запошљавања укључено укупно 46 лица која су радно ангажована, док се осам лица налази на стручном усавршавању.

У име корисника субвенција обратио се Никола Петровић, којем ће одобрена средства помоћи да покрене сопствени посао отварањем пекаре.

Оцењено је да су ове субвенције од великог значаја за незапослене који желе да започну сопствену делатност, а из Националне службе за запошљавање поручено је да ће и у наредном периоду наставити да пружају подршку незапосленим лицима кроз мере активне политике запошљавања.

ПРОБА СИРЕНА

Обавештавају се грађани општине Бојник да ће се у среду, 17.06.2026. године у 12:00 часова извршити даљинска проба сирене емитовањем непрекидног сигнала једноличног тона у трајању од 60 секунди „ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ“.

ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У ЈАВНОЈ РАСПРАВИ О НАЦРТУ ОДЛУКЕ О ПРВОЈ ИЗМЕНИ И ДОПУНИ ОДЛУКЕ О БУЏЕТУ ОПШТИНЕ БОЈНИК ЗА 2026. ГОДИНУ

Законом о буџетском систему у члану 42. став 4. прописано је да локални орган надлежан за финансије доставља нацрт одлуке о буџету локалне власти надлежном извршном органу локалне власти и истовремено упознаје грађане са нацртом одлуке о буџету.

  1. Сагласно наведеном Закону, сачињен је

– Нацрт Одлуке о првој измени и допуни Одлуке о буџету општине Бојник за 2026. годину

МЕСТО И ВРЕМЕ ОДРЖАВАЊА

  1. У циљу свеобухватног разматрања наведеног документа, позивамо све заинтересоване грађане да узму активно учешће у јавној расправи, која ће се одржати почев од 12. јуна до 22. јуна 2026. године, када ће се одржати завршни састанак у скупштинској сали Општине Бојник у Бојнику, улица Трг слободе 2, са почетком у 08:00 часова, а у складу са програмом Јавне расправе који је објављен уз овај позив.

ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У ЈАВНОЈ РАСПРАВИ, ПРОГРАМ ЈАВНЕ РАСПРАВЕ И НАЦРТ ОДЛУКЕ О ПРВОЈ ИЗМЕНИ И ДОПУНИ ОДЛУКЕ О БУЏЕТУ ОПШТИНЕ БОЈНИК ЗА 2026. ГОДИНУ МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ ОВДЕ

  1. ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У ЈАВНОЈ РАСПРАВИ
  2. ПРОГРАМ ЈАВНЕ РАСПРАВЕ
  3. ПЛАН ПРИХОДА
  4. ПЛАН РАСХОДА

ОПШТИНА БОЈНИК ОСВОЈИЛА ТРЕЋУ НАГРАДУ У ПРОГРАМУ „ПРО – ЛОКАЛНО УПРАВЉАЊЕ ЗА ЉУДЕ И ПРИРОДУ”

У оквиру програма „ПРО – Локално управљање за људе и природу” одржан је свечани догађај којим је званично обележен завршетак активности усмерених на унапређење управљања заштитом животне средине у градовима и општинама у Србији.

Током протекле три и по године програм је подржао бројне активности које су унапредиле капацитете локалних самоуправа за управљање заштитом животне средине, подстакле сарадњу са организацијама цивилног друштва и допринеле стварању одрживих партнерстава на локалном нивоу.

Током имплементације програма ПРО, фокус Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) био је на изградњи институционалних капацитета на локалном нивоу. Ово је од суштинске важности за стварање одрживих локалних система, али и за пружање подршке ширим реформским процесима на дужи рок. Ипак, одрживо управљање заштитом животне средине не зависи само од инвестиција и инфраструктуре, већ и од оснажених институција, ефикасне координације и одговорности коју локалне власти преузимају за успешност оваквих активности. Драго ми је што су се сви ти елементи интегрисали током спровођења програма”, истакла је Микела Телатин, директорка УНОПС канцеларије за Југоисточну Европу.

Влада Швајцарске већ дуги низ година подржава реформске процесе усмерене на заштиту животне средине у Србији. „У оквиру активности које се односе на управљање заштитом животне средине, подржали смо израду 100 јавних политика и стратешких докумената у 20 локалних самоуправа, изградили капацитете 564 представника локалних самоуправа у областима животне средине и прилагођавања климатским променама. Такође, посебна димензија програма који смо подржали јесте јачање партнерства између локалних самоуправа и организација цивилног друштва кроз реализацију 18 пројеката, као и активно учешће готово 13.000 младих у изради локалних еколошких политика”, навела је Рахел Фишер, шефица Одељења за управљање Швајцарске канцеларије за сарадњу.

Кључна компонента успешности овог програма јесте успостављање широке мреже партнерстава, како на локалном, тако и на националном нивоу, укључујући активну подршку коју је програмским активностима пружило Министарство заштите животне средине Републике Србије. „Министарство је чврсто посвећено даљем јачању локалних капацитета и унапређењу система управљања заштитом животне средине јер се тако обезбеђују дугорочни резултати и отпорније локалне заједнице. Наша улога је у обезбеђивању координације, усклађености са националним прописима и пружању подршке свим релевантним актерима у реализацији”, нагласила је шефица Одсека за развој система за управљање отпадом и сарадњу са локалним самоуправама Министарства заштите животне средине.

Данашњи догађај био је прилика и да се јавно препознају и награде локалне самоуправе које су кроз активности програма „ПРО – Локално управљање за људе и природу” дале значајан допринос унапређењу управљања заштитом животне средине. Награде су додељене следећим локалним самоуправама:

Прва награда – Општина Књажевац за пројекат „Одрживије сутра – пољопривреда у акцији” спроведен са Удружењем „Тимочки клуб”. Пројекат је усмерен на промоцију одрживе пољопривреде, са фокусом на безбедно прикупљање и одлагање амбалаже од пестицида у руралним подручјима.

Друга награда – Општина Пријепоље, која је у сарадњи са планинарским друштвом „Камена Гора“, реализовала пројекат унапређења управљања и очувања природног споменика „Слапови Сопотнице“. Успостављен је Савет корисника заштићеног подручја, као трајни механизам заједничког управљања који окупља локалну самоуправу, туристички сектор, цивилно друштво и локалну заједницу.

Трећа награда – Општина Бојник за пројекат „Управљај отпадом за бољу будућност – Нема времена за губљење!” у сарањи са Удружењем „Конектор”. Пројекат је подржао унапређења управљања отпадом кроз увођење географско-информационог система (ГИС) за мапирање дивљих депонија и унапређење доношења одлука заснованих на подацима.

Фото: Програм ПРО

ПУСТА РЕКА УБЕДЉИВО У ЖИТОРАЂИ ПОТВРДИЛА ТИТУЛУ И ПЛАСМАН У СРПСКУ ЛИГУ

Фудбалери Пусте Реке из Бојника одиграли су одлучујућу утакмицу у Житорађи на изузетно доминантан начин и убедљивом победом потврдили прво место на табели. Током читавог сусрета гости су контролисали игру, стварали бројне прилике и на крају славили са пет голова разлике.

Овим тријумфом Бојничани су завршили првенство као лидери, са бодом више од најближег пратиоца екипе Пчиње из Трговишта, чиме су изборили пласман у Српску лигу Исток после неколико година паузе. Љубитељи фудбала у Бојнику од наредне сезоне поново ће имати прилику да гледају српсколигашки фудбал.

Велики број навијача из Бојника дошао је у Житорађу и пружио снажну подршку свом тиму, а славље по повратку у трајало је до раних јутарњих часова.

Меч је решен већ у првом полувремену. Стојковић је у 10. минуту искористио грешку одбране домаћих и погодио за 1:0. У 22. минуту поново је био прецизан након још једне грешке Житорађе и повисио на 2:0.

Капитен Александар Станковић у 37. минуту сигурно је реализовао једанаестерац досуђен након прекршаја над Стојковићем. До одласка на одмор, Стојковић је постигао још један погодак у 43. минуту за убедљивих 4:0.

У другом полувремену домаћи су покушавали да стабилизују игру, док су гости контролисали темпо и чекали прилику. Коначних 5:0 поставио је резервиста Предраг Видојевић лепим лоб ударцем искоса са десне стране.

Пуста Река је овом победом потврдила титулу и заслужено изборила пласман у виши ранг такмичења – Српску лигу Исток.

БОЈНИК ОБЕЛЕЖИО СВОЈУ СЛАВУ – ДУХОВСКИ ЧЕТВРТАК

Општина Бојник обележила је своју славу, Духовски четвртак, која се прославља у оквиру празника Свете Тројице. Светом литургијом, литијом кроз градске улице и сечењем славског колача, овај значајан верски догађај окупио је велики број верника, представника локалне самоуправе и свештенства.

Обележавање славе општине Бојник почело је Светом литургијом у цркви Светог Николе. Литургију је служио јереј Душан Јанковић уз саслужење јереја Данила Николића и Немање Младеновића. Литургији је присуствовао велики број верника.

По завршетку литургије кренула је литија коју је предводило свештенство, а улицама Бојника прошли су и председник општине Небојша Ненадовић са сарадницима и представницима локалне самоуправе.

Обред сечења славског колача обављен је у парку код крста. Овом чину присуствовао је овогодишњи домаћин славе Саша Величковић, а и овом приликом био је приметан велики број верника.

Саша Величковић је потом домаћинство славе предао председнику општине Небојши Ненадовићу, који ће наредне године бити домаћин општинске славе.

Пригодном беседом присутнима се обратио јереј Душан Јанковић, нагласивши да су литије прилика да се верни народ окупи око крста и уједини око овог симбола вере и страдања.

„Литије су симбол породичних вредности, традиције и љубави“, рекао је Јанковић, додајући да је бити домаћин градске славе велика част и понос.

Духовски четвртак, који се прославља у оквиру празника Свете Тројице, сведочи о Светом Тројству – Оцу, Сину и Светом Духу. Ови дани сматрају се и данима рађања Христове цркве, јер су тада апостоли кренули по свету да шире Христово учење, поручило је свештенство.

БОЈНИЧКО ЛЕТО 2026: ТРИ ВЕЧЕРИ, ТРИ ЗВЕЗДЕ, ЈЕДАН СПЕКТАКЛ

Туристичка организација општине Бојник и ове године организује традиционалну летњу манифестацију „Бојничко лето 2026“, која ће током три дана окупити велики број посетилаца, љубитеља музике и добре забаве из Бојника, Јабланичког округа и читавог региона.

У оквиру овогодишњег програма, публику очекују наступи три популарне музичке звезде које својим хитовима годинама освајају публику широм Србије и региона. Посетиоци ће имати прилику да уживају у богатом музичком програму, одличној атмосфери и садржајима који ће Бојник и овог лета учинити центром доброг провода и дружења.

Програм почиње 31. јула, када ће на сцену изаћи Милена Ћеранић, певачица препознатљива по снажној енергији и бројним хит песмама. Друге вечери, 1. августа, публику ће забављати једна од најтраженијих извођачица данашњице, Тамара Милутиновић, док ће завршницу манифестације, 2. августа, обележити наступ популарне Марине Висковић, која ће својим репертоаром употпунити тродневни музички спектакл.

Манифестација „Бојничко лето“ већ годинама представља један од најзначајнијих догађаја у општини Бојник, са циљем промоције културних, туристичких и друштвених вредности овог краја. Поред музичког програма, овај догађај је прилика за дружење, окупљање породица, младих и свих посетилаца који желе да летње дане проведу у пријатној атмосфери испуњеној позитивном енергијом.

Организатори очекују велики број посетилаца и позивају све грађане Бојника, као и госте из околних градова и општина, да буду део још једног незаборавног издања „Бојничког лета“. Три вечери врхунске музике, велики хитови, добра атмосфера и провод за памћење гарантују да ће Бојник и овог лета бити место најбоље забаве на југу Србије.

Видимо се од 31. јула до 2. августа на „Бојничком лету 2026“!

Туристичка организација општине Бојник

РАДОВИ НА АСФАЛТИРАЊУ БАЛКАНСКЕ УЛИЦЕ У БОЈНИКУ СЕ ПРИВОДЕ КРАЈУ

У Балканској улици у Бојнику данас је постављен први слој асфалта, док ће сутра бити асфалтирани тротоари. Током петка и суботе биће урађен и други слој асфалта.
Како је истакао председник општине Бојник Небојша Ненадовић, дужина ове улице износи око 280 метара, ширина коловоза биће пет метара, а поред тротоара биће комплетно уређени и ивичњаци.

„Асфалтирањем ове улице знатно ће бити олакшани услови за живот и рад мештана“, истакао је Ненадовић.
Вредност ових радова износи 12 милиона динара са ПДВ-ом, а извођач радова је предузеће АБ КОП из Власотинца.
Недавно је општина Бојник у Београду потписала уговор са ресорним министарством, вредан 151 милион динара, који се односи на изградњу кружног тока и уређење парка.
Како је нагласио Ненадовић, почетак реализације овог обимног пројекта очекује се веома брзо.

Ненадовић је закључио да ће општина Бојник, као одговорна локална самоуправа, и у наредном периоду наставити да равномерно унапређује инфраструктуру на својој разуђеној територији.

АПЕЛ

Штаб за ванредне ситуације општине Бојник апелује на грађане општине Бојник да се суздрже од паљења ватре на отвореном и спаљивања растиња и суве траве на својим парцелама, како не би долазило до пожара на отвореном. Такође, апел се упућује и грађанима да рационално троше пијаћу воду и суздрже се од налевања башти и травњака здравом пијаћом водом.

У БОЈНИКУ ПОЧЕЛА ЧЕТВРТА „ПАЖЉИВКОВА СМОТРА“

Четврту годину заредом локална самоуправа, у сарадњи са Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије, организује у Бојнику „Пажљивкову смотру”.

Како је истакао координатор „Пажљивкове смотре” у Бојнику, Драган Стојановић, након школских одржава се и општинска смотра, на којој учествују ученици првог и другог разреда, као и малишани предшколског узраста.

Данас су на смотри учествовали прваци, сутра ће се надметати ученици другог разреда, док ће у среду, 27. маја, своје знање показати предшколци.

На такмичењу учествују ученици Основне школе „Станимир Вељковић-Зеле” из Бојника и Основне школе „Стојан Љубић” из Косанчића, као и предшколци Предшколске установе „Ђука Динић” из Бојника.

Према речима Стојановића, победници општинске смотре пласираће се на регионално такмичење.

Малишани су кроз пажљиво осмишљен квиз знања одговарали на питања о правилима понашања и безбедности у саобраћају, кроз интерактиван рад и дружење.

Знање ученика о саобраћају и безбедности оцењује трочлани жири, чији је председник начелник Општинске управе Небојша Станковић, док су чланови педагод Данијела Мицковски Здравковић и васпитачица Марица Јовановић.

Током сва три дана деца су подељена у пет екипа са по четири члана.

На данашњој „Пажљивковој смотри”, у категорији ученика првог разреда, прво место освојила је екипа издвојених одељења Основне школе „Станимир Вељковић-Зеле” из Лапотинца, Ђинђуше и Доњег Коњувца.

Друго, треће и четврто место припало је екипама школе из Бојника, док је пето место заузела екипа Основне школе „Стојан Љубић” из Косанчића.