Архиве категорија: Здравствена заштита

“Војни лекар на селу“ у селу Горњи Брестовац

3. Центар за обуку, у сарадњи са локалном самоуправом општине Бојник, у селу Горњи Брестовац, реализовао је акцију Министарства Одбране Републике Србије “Војни лекар на селу“. Циљ акције је био пружање општег лекарског прегледа мештанима села Горњи Брестовац.

У овој акцији, поред лекарске екипе и војног ветеринара из састава 3.Центра за обуку, учествовали су агроном и представници из Дома здравља, Црвеног крста и Центра за социјални рад, општине Бојник.

Извршен је општи лекарски преглед 38 мештана, у склопу кога је пацијентима, мерен крвни притисак, одређиван ниво шећера у крви и рађен ЕКГ налаз. Од укупног броја прегледаних пацијената 30 процената су чинили припадници ромске националности. Едукацију и саветовање становништва о заразним болестима заједничким за животиње и људе, као и преглед 93 грла стоке, у три домаћинства извршио је референт за ветеринарску службу Команде 3.ЦО.

У току трајања акције, Црвени крст из Бојника поделио је одећу социјално најугроженијим домаћинствима у селу, а геранто домаћице Центра за социјални рад из Бојника, пружале су своју помоћ мештанима села Горњи Брестовац и обилазиле домаћинстава у селу.

Уручени кључеви санитетског возила

Дом Здравља у Бојнику добио је ново, најсавременије, санитетско возило. Средства у износу од 4.400.000,00 динара за набавку возила марке „PEUGEOT BOXER“ обезбедила је локална самоуправа.

Председник Општине Бојник, Небојша Ненадовић, уручио је кључеве руководству ове здравствене установе.

У претходном периоду локална самоуправа није имала никакве инвестиције ни улагања у Дом Здравља, тек након доласка на чело Општине господина Ненадовића успостављена је добра и коректна сарадња, казао је Председник Управног одбора Дома Здравља Бојник Јовица Николић.

Физикална терапија у Дому Здравља

У Дому Здравља у Бојнику, пре месец дана, почело је са радом одељење за физикалну медицину.

Дом Здравља у Бојнику добио је, пре неколико година, од Министарства здравља, средства за набавку опреме, која је и набављена, али је проблем био недостатак адекватног и уређеног простора, како је казао директор Дома Здравља Борисав Трајковић, захваљујући разумевању локалне самоуправе овај проблем је решен.

Становници Пусторечког краја кажу да је одељење за физикалну медицину од великог значаја за њих јер више не морају да иду у Лесковац или Лебане.

У току дана буде примљено 20 пацијената односно око 100 недељно. Терапије се заказују по утврђеном термину. Понедељком и четвртком долази из Лесковца специјалиста физикалне медицине др Бранимир Раденковић.

Ново санитетско возило за Дом здравља у Бојнику

Установа Дом здравља у Бојнику добила је ново санитетско возило. Средства за набавку овог возила обезбедила је локална самоуправа.

У питању је санитетско возило марке PEUGEOT BOXER и вредности 4.400.000 динара које ће бити отплаћено у четири рате.

Ово је планирана инвестиција за ову годину и према речима директора Дома здравља, господина Борисава Трајковића, набавком овог возила драстично ће се побољшати квалитет здравствених услуга на територији општине Бојник.

Он такође наводи да су поједина возила ове установе прешла по 300 па чак и 400 хиљада километара тако да је набавка новог санитета била преко потребна како би се грађанима обезбедио бржи и удобнији транспорт.

Просторије за физикалну терапију

Дом Здравља у Бојнику формирао је одељење за физикалну медицину и за ту намену, средствима из буџета општине Бојник, отпочела је адаптација просторија за физикалну терапију.

Дом Здравља у Бојнику је добио од Министарства Здравља средства за набавку опреме, која је и набављена, али је проблем био недостатак адекватног и уређеног простора.

Захваљујући разумевању локалне самоуправе овај проблем је решен, казао је Директор Дома Здравља у Бојнику, др Борисав Трајковић.

Вредност радова, који су завршени у року, је 1.300.000 динара.

Одељење за физикалну медицину биће од изузетног значаја за становнике Пусторечког краја.

Паралелно са уређењем просторија радило се и на уређењу прилаза.

Хуманост на првом месту

Данас је у Бојнику одржана хуманитарна акција добровољног давања крви.

Акцију је организовао Општински одбор Српске напредне странке и велики број присталица ове странке донирао је крв. Поред тога, и одзив грађана је био на завидном нивоу те су прикупљене знатне количине ове драгоцене течности.

За прикупљање крви задужена је била екипа за трансфузију крви из Лесковца.

Локална самоуправа ће настојати да мотивише своје грађане да се и убудуће у што већем броју одазивају оваквим хуманитарним акцијама.

Одељење физикалне медицине ускоро у Бојнику

Корисницима Дома здравља у Бојнику ускоро ће бити доступно и одељење физикалне медицине.

Дом здравља у Бојнику формирао је одељење за физикалну медицину и за ту намену средствима из буџета општине Бојник отпочела је адаптација просторија за физикалну терапију.

Паралелено са уређењем просторија ради се и на уређењу прилаза истим.

Рок за завршетак радова је до краја месеца, а извођач је „Југоградња“ д.о.о.

Општина Бојник додељује средства црквама и верским заједницама

Општина Бојник ће из општинског буџета доделити средства у 2016. години за финансирање пројеката црквама и традиционалним верским заједницама за изградњу, одржавање и обнову црквених објеката на територији општине Бојник. У питању су следећи пројекти:

Црква Светог Николе у Бојнику добиће 620.000 динара за куповину плаца зарад проширења дворишта цркве.

Црква Светог Архангела Гаврила у Придворици добиће 150.000 динара за реновирање.

Црква Свете Тројице у Ображди такође ће за реновирање добити 123.000 динара.

Српска православна црква у Прекопчелици добија 107.000 динара за прибављање техничке документације ради археолошког истраживања старе цркве у селу Мијајлица.

ВАКЦИНАЦИЈА ГОВЕДА НА ТЕРИТОРИЈИ ОПШТИНЕ БОЈНИК

Ветеринарска станица „Него-Вет“ ће у наредним данима извршити вакцинацију свих говеда на територији општине Бојник, против болести „Нодуларни дерматитис“, без обзира на пол, старост и гравидитет.

Вакцинација је обавезна и бесплатна.

Моле се сви сточари да у наредних 10 дана не изводе своју стоку, буду код својих кућа и омогуће ветеринарским екипама да, што брже и ефикасније, обаве вакцинацију.

Вакцинација је у интересу сточара, јер је то једини начин да спрече огромне економске штете, за своја домаћинства.

Предходних дана вакцинација је обављена у насељима:

Горње Бријање
Косанчић
Стубла
Ћуковац
Граница
Зоровац
Обилић
Кацабаћ
Лапотинце
Плавце
Зелетово
Бојник
Драговац
Ђаце
Мрвеш

29. Јуна обављаће се вакцинација на локацијама:

Придворица
Ђинђуша

30. Јуна у насељима:

Каменица
Мијајлица
Оране

01. Јула у насељима:

Савинац
Турјане
Лозане
Вујаново
Ивање
Мајковац
Боринце
Ображда

02. Јула у насељима:

Црквица
Доње Коњувце
Горње Коњувце
Дубрава

03. Јула у насељима:

Речица
Славник
Горњи Брестовац
Магаш
Добра Вода