Архиве категорија: Инфраструктура

У ТОКУ СУ РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ МОСТА У БОЈНИКУ

Ово је уједно једна од најважнијих инвестиција у Бојнику у последњој деценији рекао је заменик председника општине Дејан Стојановић.

Он је додао да се ради други мост који се налази на 300 метара узводно од постојећег моста на Пустој реци, а радови се финансирају захваљујући Министарству привреде и средстима из буџета општине.   Ова инвестиција, како је подвукао Стојановић започета је пре шест месеци, али је на самом почетку због промена цена дошло до потешкоћа, а услед глобалне кризе. Извођачи су одрадили један део приступног пута до планираног моста, а у договору са Министарством привреде уговор је споразумно раскинут и покренут је нови тендер. Од два извођача на тендеру је изабран Саба Белча из Прешева који ће извести радове. Укупна вредност инвестиције је око 49 милиона динара, од чега локална самоуправа учествује са 24 одсто. Како наглашава Стојановић изградњом моста значајан део саобраћаја у Бојнику ће бити преусмерен на ову деоницу, а овај простор ће повезати Халу спортова са Домом здравља и Дечјим вртићем. Распон овог моста је 25 метара, а рок за завршетак радова је 60 дана.

У БОЈНИКУ СУ У ТОКУ РАДОВИ НА ДРУГОЈ ФАЗИ УРЕЂЕЊА ПЛАТОА КОД СПОРТСКЕ ХАЛЕ

Како је казао Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић, укупна вредност радова је 30 милиона динара, а новац је обезбеђен преко Министарства трговине и телекомуникација.

Ненадовић је нагласио да је сада обезбеђено 25 милиона уз учешће општине од 5 милиона динара, с тим што се од истог министарства идуће године очекује износ од 40 до 50 милиона динара за наставак пројеката.

Он је додао да је поред асфалтирања улице код Хале спортова предвиђено и постављање светиљки на шеталишту као и уређење стаза и постављање нових степеница, уређење подземне инсталације за постављање фонтане на простору амфитеатра чиме ће се добити један леп и нов простор.

bojnik-19-750x430

Ненадовић подвлачи да ће ово постати један нов архитектонски простор који ће од хале, преко будућег моста на Пустој реци повезати овај део са Дечјим вртићем и Домом здравља.

ПРОЈЕКТНИ ТИМ ОПШТИНЕ БОЈНИК АНГАЖОВАН ЈЕ НА ИЗРАДИ ПРОЈЕКТНЕ ДОКУМЕНТАЦИЈЕ ЗА ПРЕДСТОЈЕЋЕ КАПИТАЛНЕ ПРОГРАМЕ РАЗВОЈА

Након завршетка Урбанистичког пројекта и израде пројектне документације укључујући и такозвани план за извођење почеће реализација изградње Туристичког комплекса у Доброј Води.

Како је истакао на последњој седници Скупштине општине, заменик председника општине Дејан Стојановић зелено светло за изградњу овај кломплекс добио је и од Интересорне владине комисије за развој јужне и западне Србије. Он је додао да је извођач почео радове на изградњи другог моста преко Пусте Реке у Бојнику који би по плану требало завршити за најдуже 2 месеца. Како је заклучио Стојановић реализација пројеката допринеће развоју целокупног пусторечког краја и још једном подвукао да ће са изградњом пута преко Радана који ће повезати Јабланички и Топлички округ бити лакше аплицирати код Владе Србије и многих међународних организација.

У СИЈАРИНСКОЈ БАЊИ ОДРЖАН САСТАНАК ВЛАДИНЕ ИНТЕРРЕСОРНЕ КОМИСИЈЕ ЗА РАЗВОЈ ЈУЖНЕ И ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ

Међуресорна радна група за уређење и развој јужне и западне Србије, састала се  у Сијаринској бањи, како би на редовној седници испратила напредак у имплементацији пројеката из области туризма, комуналне и путне инфраструктуре, чијом реализацијом ће се знатно побољшати услови за економски развој јужне и западне Србије.

Састанку су поред локалних самоуправа Лесковца, Прокупља, Краљева, Куршумлије, Лебане, Медвеђе и Бојника, присустовали и представници Кабинета председнице Владе, министарстава из ресора туризма, заштите животне средине, инфраструктуре, привреде, културе, Канцеларије за јавна улагања, Железнице Србије, ЈП Путеви Србије, ЈВП Србијаводе и ЈП Србијашуме. Највећи напредак од свих радова остварен је на изградњи пута преко Радан планине. Завршени су припремни радови на целој траси пута укупне дужине 32км, док ће асфалтирање прве деонице у дужини од 11 км, од Пролом бање до Беговића, почети током овог месеца. Становници овог краја су већ сада видели предности овог пројекта којим се скраћује путовање са два сата на 30 минута (од Пролом бање до Медвеђе). Током септембра месеца, како је истакао државни секретар Министарства туризма, саобраћаја и телекомуникација Жикица Несторовић започети су радови на свим буџетираним пројектима у овој години. Најзначајнији су изградња парка Чукљеник у општини Лебане, затим парка и пута до брда Хисар у Лесковцу, летње позорнице и трим стазе на брду Хисар у Прокупљу, а приводе се крају и радови у центру Бојника на отвореном амфитеатру код спортске хале. План је да сви радови буду завршени до краја 2022. године, што ће умногоме побољшати туристичку понуду, нарочито током следеће сезоне на пролеће 2023. године. Он је додао да ће и у наредном периоду бити узети у обзор нови пројекти у зависности од њиховог квалитета. Остварен је напредак у припреми нових пројеката чија се реализација очекује током следеће године, попут реконструкције специјалне болнице за рехабилитацију у Сијаринској бањи, изградњи културног центра у општини Медвеђа, изградњи планинарског центра Добре воде у Бојнику, и Визитор центра у Ђавољој вароши, који ће омогућити посетиоцима да овај природни феномен доживе на један јединствен и несвакидашњи начин. Како је истакао председник општине Бојник Небојша Ненадовић ови пројекти означиће нову фазу у развоју ове  општине и допринеће унапређењу квалитета живота и рада грађана. Председник општине Медвеђа Драган Кулић нагласио је да је задовољан радом ове Међуресорне радне групе која у потпуности ослушкује потребе локалних самоуправа и грађана. Успешна реализација свих ових пројеката ће унапредити туристичку понуду и неопходну инфраструктуру, а све зарад економског јачања локалног становништва. Међуресорна радна група координира рад више десетина приоритетних пројеката у ових седам локалних самоуправа и наставиће да ставља у фокус улагања у ове крајеве, истакао је начелник Јабланичког управног округа Милош Ћирић. Заједнички закључак овог скупа био је да су овакви састанци најбољи начин да се укаже на потребе локалних самоуправа и уједно је ова иницијатива оцењена као одлична.

У БОЈНИКУ ОДРЖАНА ЏИПИЈАДА

Упркос киши и лошим времеснким условима Општина Бојник, у сарадњи са Туристичком организацијом Бојник, успешно је одржала манифестацију „Џипијада – Бојник 2022“.

Учесници су се окупили у јутарњим сатима у селу Славник, односно на Славничком брду. Како је у изјави за ТВ 4С казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић ни киша која је лила није могла да спречи жељу возача да се окупе и провозају деоницом где ће ускоро проћи пут чија је изградња у току и који је инициран вишедеценијском тежњом локалног руководства да се повежу Бојник, Лебане, Медвеђа, Прокупље и Куршумлија, а на тај начин и два округа. Овом џипијадом општина Бојник је желела да покаже лепоте овог краја, али и захвалност председнику Србије Александру Вучићу који је својим ангажовањем разумео потребе подраднског подручја да се брже и лакше међусобно повеже и да започне посао око привреедне, туристичке и свеукупне активности у циљу побољшања услова живота.Он је уједно подсетио да је за изградњу овог пута издвојено чак 1,4 милијарде динара и подвукао да је општинско руководство дало велики значај у скретању пажње државе Србије на цео овај крај. Од Славника ишло се трасом која води преко села Брестовац, Магаш, Добра Вода, Богујевац, Власово, Беговића гроб, Гајтанска врата па назад до Рипивода и Добре Воде где је био организовган ручак за све учеснике. Ово је, како је истакао Ненадовић део општине Бојник где ће ићи будући савремени пут. Циљ ове манифестације је промовисање вожње и кретања по природи са возилима који лако савладавају тешко проходне терене, али и промоција туристичких потенцијала општине Бојник која захваљујући тежњи локалног руководства има амбициозне планове даљег развоја.

У ТОКУ СУ ЗАВРШНИ РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ СПОРТСКОГ ТЕРЕНА У ГОРЊЕМ БРИЈАЊУ

На спортском терену у Горњем Бријању данас су почели радови на асфалтирању,  сутра ће бити урађен други слој асфалта, а од недеље ће почети обележавање терена, тако да ће он  бити спреман за одигравање деветог кола Општинске лиге у малом фудбалу.

Како је истакао председник општине Небојша Ненадовић ово је осмо игралиште на територији општине Бојник. Он је додао да је од Министарства омладине и спорта за изградњу овог терена добијена сума од 4,5 милиона динара, а локална самоуправа партиципира са 1,5 милиона. Спортски терен у Горнем Бријању биће комбинован, садржаће осим голова за мали фудбал и кошеве, и мрежу за одбојку. Горње Бријање је још средином деведесетих година био домаћин фудбалских турнира захваљујући ентузијазму мештана. Како истиче Ненадовић, поред овог игралишта санирано је игралиште у Косанчићу, а у плану је остаје и изградња спортских терена у Црквици и Драговцу чиме ће се заокружити једна целина. Извођач радова на Спортском игралишту у Горњем Бријању је фирма 5Д из Врања која је пуно послова радила на територији општине.

ИЗГРАДЊА СПОРТСКОГ ТЕРЕНА У ГОРЊЕМ БРИЈАЊУ

,,Ово је осмо игралиште на територији општине Бојник“ , казао је председник општине Небојша Ненадовић. Он је додао да је од Министарства омладине и спорта за изградњу овог терена добијена сума од 4,5 милиона динара , а локална самоуправа партиципира са 1,5 милиона.

Стадион ће бити изграђен до почетка августа, тако да ће 9. коло Лиге у малом фудбалу бити одиграно у овом селу. Извођач радова је фирма Пет Д из Врања која је пуно послова радила на територији општине. Спортски терен у Горнем Бријању биће комбинован, садржаће осим голова за мали фудбал и кошеве, и мрежу за одбојку. Горне Бријање је још средином деведесетих година био домаћин фудбалских турнира захваљујући ентузијазму мештана.   Како истиче Ненадовић, поред овог игралишта остаје пресвлачење асфалтом терена у Косанчићу и изградња спортских терена у Црквици и Драговцу чиме ће се заокружити једна целина. 12

АСФАЛТИРАЊЕ ПУТА У МРВЕШУ

Дужина овог пута  је 1.600 метара, а финансијска конструкција износи 16 милиона динара, с тим што је  Министарство за развој недовољно развијених општина издвојило 8 милиона динара и локална самоуправа исто толико, истакао је председник општине, Небојша Ненадовић.

Ненадовић је додао да ће, асфалтирањем пута, становници Мрвеша моћи  несметано да продају своје производе, али и да одржавају своје воћњаке и њиве.     Мештани  нису крили одушевљење што ће коначно добити асфалт и што ће на тај начин решити вишедеценијски проблем јер,  како подваче, овај пут за њих живот значи.   Становници  кажу да за овај пут велику захвалност дугују локалном руководству, на челу са председником општине Бојник, а како истичу у локалној самоуправи овде се неће стати у напорима да се сеоском становништву унапреде услови за живот.  

ОПШТИНА БОЈНИК ПОТПИСАЛА УГОВОР О НАБАВЦИ МИНИ БУС ВОЗИЛА

Општина Бојник је једна од 17 локалних самоуправа која је прошла на конкурс  Министарсва за бригу о селу, чиме је добила средства у износу од 7 милиона динара за набавку мини бус возила.

Како је казао заменик председника општине, Дејан Стојановић,  набавком овог возила решиће се проблем превоза мештана удаљених села с обзиром на чињеницу да до њих нема организованог превоза. Стојановић истиче да је локална самоуправа дужна да сервисира све материјалне трошкове, а у плану је да се ангажује и професионални возач. Ово возило, како закључује Стојановић, поред претходно наведене намене , служиће и за потребе разних удружења и спортских клубова. На овај начин је министарство сагледало реалне потребе малих општина међу којима је и Бојник.

РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ МОСТА ПРЕКО ПУСТЕ РЕКЕ У БОЈНИКУ ЗАУСТАВЉЕНИ СУ ЗБОГ ПОСКУПЉЕЊА ГРАЂЕВИНСКОГ МАТЕРИЈАЛА

Радови на изградњи моста прекинути су на дан увођења у посао извођача Конзорцијума који је иницирао код Министарства приведе раскид уговора. За овај посао Министарство је издвојило преко 40 милиона, али због драстичног поскупљења цена грађевинског материјала увећани су трошкови за око 16 милиона.

Како је у изјави за ТВ 4С казао заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић ову разлику у цени платиће локална самоуправа и то у износу од 16 милиона динара, а у том циљу одложени су многи радови на унапређењу инфраструктуре. Стојановић истиче да ће се ових дана расписати нови тендер. Како је закључио нови мост преко Пусте Реке омогућиће да се центар града измести код Хале спортова јер ће он повезати овај плато са улицом 17. фебруара и улицом Бојана и Дејана Тасића која је у изградњи.