Архиве категорија: Инфраструктура

Први метри асфалта испред Спортске хале

У току је асфалтирање будућег паркинг простора на платоу испред Спортске хале у Бојнику.Паркинг је предвиђен за 50 аутомобила и 2 аутобуса.

Уз обалу Пусте реке, испред Спортске хале, у току је уређење платоа на коме ће, поред паркинга, бити  на самом кеју,  уређене стазе са клупицама, на централном делу је предвиђена покретна бина са озвучењем и осветљењем, али ће и цео плато бити осветљен. До сада је постављена потребна електро инсталација али и кишна канализација. Урађени су такође и ивичњаци и избетониране стазе. Пројектом је предвиђено да се стазе поплочају гранитним плочама па ће плато представљати један леп урбани простор.

Ово је други по реду пројекат у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском. Вредност овог пројекта је 262.000 евра, а извођач радова је фирма 5Д из Врања.

Рок за завршетак платоа је годину дана, а због тога што се на првом тендеру нико није јавио и пандемије корона вируса каснило се са почетком око месец дана. Извођач радова 5Д из Врања ипак обећава да ће посао бити готов и пре задатог рока.

Лепшем изгледу платоа доприносе и запослени у Спортској хали.  Не чекају да плато буде завршен већ сад су засејали траву, а затекли смо их како кеј перу шмрком одстрањујући наслаге земље и песка који су ту доспели током радова. О речним обалама брине и ЈКП“Јединство“ чији радници су покосили, други пут ове године, супротну  обалу реке. Нови изглед овог дела Бојника се полако назире.

У плану је и уређење кеја, узводно, уз реку, између Аутобуске станице и Спортског комплекса и пијаце, са друге стране реке. У току је израда документације. Тим пројектом је, поред уређења кеја, предвиђена и израда моста преко Пусте Реке. На тај начин ће Спортски комплекс, са једне стране реке, чије се уређење приводи крају и Спортска хала са платоом и уређеним кејом представљати једну целину и кутак за одмор , дружење и забаву, како младих тако и старијих Бојничана. Деца ће овде моћи да се играју, а да нису поред саме прометне улице у центру. За старије ту ће бити клупице да поседе крај реке. Сама хала ће добити један репрезентативни изглед овим приступним платоом.

ИНТЕНЗИВИРАНИ РАДОВИ НА УРЕЂЕЊУ ПОРТЕ ХРАМА СВЕТОГ АГРАХНГЕЛА ГАВРИЛА У ПРИДВОРИЦИ

Преко конкурса за финансирање и суфинансирање пројеката верских заједница и Клуба за младе Придворица неколико година уназад обезбеђивана су финансијска средства , а преусмерена су на изградњу летњиковаца у комплексу црквеног дворишта. Тренутно се ради облагање летњиковаца мермерним каменом и то уз помоћ бројних донатора и волонтера.

Ова црква која је јединствена архитектонска грађевина плени пажњу бројних грађана и излетника каже заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић, а у плану је , како каже Стојановић да се уради и туристичка сигнализација.

Поред овог верског објекта општина Бојник има амбициозне планове и на изградњи новог звоника у Бојнику, али и   цркве у селу Мајајлица и то на темељима старог храма  за шта су опредељена средства од 800.000 динара. Стојановић закључује да се на овај начин показује друштвена одговорност локалне самоуправе.

Идејно решење звоника Бојничке цркве

У Бојнику, недалеко од самог центра, налази се црква Св.Николе. Њена изградња је почела 2005.године и тада су освештани темељи нове цркве. Тренутно се, са благословом Епископа Нишког Арсенија, ради на томе да се крај цркве изгради звоник. Идејно решење звоника је урадио архитекта Димитрије Љ.Маринковић. Наставиће се са радом на овом пројекту, израдом пројектне документације.

Звоник ће се налазити десно од цркве, на плацу који је, пре неколико година, купљен  и тако проширена веома мала црквена порта. Добијен је простор  за изградњу звоника и парохијског дома.

Звоник ће при дну бити 5×5м, висина до врха крова ће бити 17,8м а са крстом на врху 19,7 метара . На висини од 12 метара налазиће се тераса-видиковац, са ког ће се пружати предиван поглед на Бојник и околину.

Звоник ће, када буде изграђен, бити највиша грађевина у Бојнику. По речима јереја Данила Николића, у складу са договором са Председником Општине Бојник, Небојшом Ненадовићем, и уз благослов Епископа Нишког Арсенија, у току ове године урадиће се пројектна документација, а у следећој години започеће се изградња звоника.

На звонику ће моћи да се поставе 1-3 звона која ће Бојничане позивати на службу у цркву.

ИЗГРАДЊА ФЕКАЛНЕ КАНАЛИЗАЦИЈЕ У ИНДУСТРИЈСКОЈ ЗОНИ У КОСАНЋИЋУ ПОЧИЊЕ 2. СЕПТЕМБРА

На састанку председника општине Бојник Небојше Ненадовића са представницима Министарства привреде који је одржан данас одлучено је да се извођач радова ,,Инвест продукт “ из Лебана уведе у посао око изградње Фекалне канализације у Агроиндустријској зони у Косанчићу

Како је казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић, радови ће почети 2. семпамбра, а рок за њихов завршетак је 50 дана. Вредност овог посла је око 17 милиона динара, док је дужина деонице око 900 метара.

Са завретком овог посла створиће се услови за долазак заинтересованих инвеститора јер ће бити заокружен посао опремања ове зоне која ће означити прекретницу у развоју читавог бојничког краја.

Епископ Нишки Арсеније посетиo цркву Св. Тројице у Ображди

Његово преосвештенство Епископ Нишки Арсеније је, у радној посети, обишао цркву Св. Тројице у Ображди. Посета епископа је једна велика част, а његово интересовање за стање у коме се налази овај храм даје наду да ће решење за поправку цркве бити нађено.  Епископ Нишки Арсеније је дошао у пратњи својих сарадника и Архијерејског Намесника Јабланичког, јереја Ивана Марковића, а  дочекали су га парох Прекопчелички, јереј Небојша Стојановић и парох  Бојнички, јереј Данило Николић.

Архијерејски намесник Јабланички јереј Иван Марковић и парох Прекопчелички јереј Небојша Стојановић су преосвећеног владику упознали са стањем у коме се налази ова светиња и са проблемима око њеног очувања. Такође и да је у току прикупљање средстава од добровољних прилога за обнову овог храма али да је јако мало средстава прикупљено у односу на потребну суму.

Село Ображда припада Општини Бојник али црква Св. Тројице припада Прекопчеличкој парохији. Прекопчеличка и Бојничка парохија припадају Јабланичком архијерејском намесништву и Епархији  Нишкој. У селу Ображда, према речима мештана, тренутно је стално настањено само двоје људи. Већи број већ остарелих мештана проводи у Ображди летњи период,  док су зими код деце у градовима. У овој су се цркви крстили и венчавали мештани не само Ображде већ и суседних села. Сада се окупе да прославе сеоску славу Св. Тројицу  у порти цркве и одлазе својим домовима у градове. Ова црква има посебну вредност.  На том месту је, у нека давна времена,пре око 3000 година, било Келтско светилиште. На његовим темељима је подигнут првобитни храм. Не зна се тачан период у ком је храм подигнут али се зна да је неколико пута рушен и обнављан. Последњи пут црква је из темеља подигнута 1885. године када је и осветио тадашњи епископ Нишки Димитрије Павловић. Храм је у целости живописан. Фреске су дело чувених Охридски уметника.  Све ово цркву Св.Тројице у Ображди чини једним од највреднијих, сачуваних, сакралних објеката у целом Јабланичком округу. Поред храма се налази озидани звоник, а у порти оронула парохијска сала. Негде украј црквеног дворишта су темељи некадашње школе. Ображда је имајући цркву и школу била културни и верски центар за неколико оближњих села. Сада кад су у Боринцу и Ивању обновљене цркве, црква Св.Тројице у Ображди полако пада у заборав и загрљај столетне липе која је тако висока да се звоник од ње тек назире, а сама црква је потпуно сакривена дрвећем и каменим зидом. Предање каже да су овај храм посетила два значајна Српска владара, Кнез Лазар одлазећи у бој на Косово и краљ Петар. Пре повлачења преко Албаније, краљ Петар Карађорђевић, са  сином регентом Александром и својом војском се причестио управо у овој цркви. Село Ображда се налази испод самог врха Радан планине. Црква је на крају села, а неколико стотина метара даље је и крај асфалтног пута. Ображда је удаљена од Бојника  12км, од Лебана 15км а од Царичиног града 10км. Делује као да је на крају света, а у ствари је 2км удаљена од села Ивање и исто толико од Спомен дома на Радану. Кад ускоро буде урађен пут преко Радан планине цркву у Ображди ће од тог пута делити свега 1,5км зараслог пољског пута којим и сада понеко прође идући у шетњу или много чешће у бербу печурака и лековитог биља. На подручју Радан планине постоји јако много цркава и манастира,негде између 200 и 300, неке су у добром стању, неке су обновљене, а од неких су остале само зидине. На само 10км је Царичин град о чијем значају не треба много ни говорити. Све ово представља добру полазну тачку за верски туризам али тражи много труда и још више улагања. Постојали су планови за изградљу етно села крај потока, недалеко од цркве али је то пало у заборав. Надамо се да ће интересовање Владике Арсенија и изградња пута помоћи да се овај храм обнови и као феникс  поново оживи и заблиста пуним сјајем, да постане део понуде верског туризма и место честог окупљања верника, да се овде поново крсти и вечава.

Радови на платоу испред спортске хале

  Испред Спортске хале у Бојнику у току су радови на уређењу платоа. Радови се одвијају планираним темпом. Тренутно се ради на бетонирању подлоге будућих пешачких стаза, које ће касније бити поплочане гранитним плочама али и на постављању ивичњака.

Испред саме хале ће бити паркинг простор за 50 аутомобила и 2 аутобуса, сасвим довољно за публику и екипе на утакмицама и разним такмичењима која се организују у Спортској хали. На средини платоа је предвиђена покретна бина са озвучењем и осветљењем. Део кеја од хале до моста ће такође бити уређен и са платоом представљати један леп урбани простор.  
Ово је други по реду пројекат у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском. Вредност овог пројекта је 262.000 евра, а извођач радова је фирма 5Д из Врања. Рок за завршетак платоа је годину дана, а због тога што се на првом тендеру нико није јавио и пандемије корона вируса каснило се са почетком око месец дана. Извођач радова 5Д из Врања ипак обећава да ће посао бити готов и пре задатог рока.   У плану је и уређење кеја, узводно, уз реку, између Аутобуске станице и Спортског комплекса и пијаце са друге стране реке. У току је израда документације. Тим пројектом је, поред уређења кеја, предвиђена и израда моста преко Пусте реке. На тај начин ће Спортски комплекс, са једне стране реке, чије се уређење приводи крају и Спортска хала са платоом и уређеним кејом представљати једну целину и кутак за одмор , дружење и забаву, како младих тако и старијих Бојничана. Деца ће овде моћи да се играју, а да нису поред саме прометне улице у центру. За старије ту ће бити клупице да поседе крај реке. Сама хала ће добити један репрезентативни изглед овим приступним платоом. [ngg src=“galleries“ ids=“209″ display=“basic_thumbnail“]

ИСПРЕД МЛИНА У БОЈНИКУ ПОЧЕЛИ СУ РАДОВИ НА ФОРМИРАЊУ ПАРКИНГ ПРОСТОРА

Ангажовањем Јавно комуналног предузећа ,,Јединство” и локалне самоуправе простор испред Млина у Бојнику који је годинама био запуштен уградњом гребаног асфалта сада ће користити као паркинг плац.

Како је казао директор овог предузећа Борисав Илић на овом простору убудуће ће моћи да се паркира 30-так аутомобила чиме ће у знатној мери бити растерећен центар града.Он је додао да је реч о  инвестицији у вредности од око 100.000 динара.

Илић је нагласио да су сакупљање и одвоз смећа у Бојнику подигнути на виши ниво који диктира и епидемиолошка ситуација везана за коронавирус. Ови послови обављају се сваког дана. Он је додао да се сакупљање и одвоз смећа одвија осим Бојника и у Драговцу и Придворици, а ускоро ће ова делатност бити проширена и на села Косанчић, Ђинђуша, Каменица, Црквица, Лапотинце и друга већа насеља.

У ТОКУ ЈЕ ИЗРАДА ПРОСТОРНОГ ПЛАНА КОЈИ ЋЕ ИЗМЕНИТИ ИЗГЛЕД ЦЕНТРА БОЈНИКА

Према плану детаљне регулације предвиђено је да се у центру Бојника изгради кружни ток уз истовремено уређење парка . Како истиче досадашњи председник Скупштине општине Бојник шири центар Бојника простираће се код Хале спортова , где ће након уређења платоа доћи до његовог повезивања  шеталиштем са објектом некадашње Аутобуске станице. Он је истакао да се планира и измештање Полицијске станице у простор некадашњег предузећа ПИК ,,Пуста река“. У плану је и изградња нове зграде где би се преселили  Центар за социјални рад и Служба за запошљавање.

У ОПШТИНИ БОЈНИК ПОТПИСАНИ УГОВОРИ О ИЗГРАДЊИ ЦРКВЕ У МИЈАЈЛИЦИ И ОГРАЂИВАЊУ ЦРКВЕНОГ ДВОРИШТА У ГОРЊЕМ БРИЈАЊУ

Око осамстотина хиљада динара одобрено је за започињање радова у Мијајлици где ће се на темељима старе средњовековне цркве приступити градњи новог објекта, казао је Председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

Он је додао да је овај процес подразумевао и припремне радње на добијању дозволе и прибаљање мишљења археолога који су радили на ископинама.После расписивања тендера за најповољнијег понуђача који ће изводити радове у што скорије време приступиће се овом послу. За ограђивање простора цркве у Горнејм Бријању биће опредељено 200.000 динара.

Како је закључио Ненадовић на овај начин локална самоуправа показала је бригу за друштвено историјско благо на свом простору и очување верских објеката.

Идејна решења за реконструкцију Дома Здравља и Школе

Завршена су идејна решења за реконструкцију и санацију Дома Здравља и Школе у Бојнику. Следи  рад на изради техничке документације и  идејног пројекта, а затим и обезбеђивање услова, добијање сагласности, израда пројекта за грађевинску дозволу,издавање грађевинске дозволе… Вредност пројекта за Дом здравља је 1.200.000 евра, а за школу око 2.000.000 евра и на њима се ради у сарадњи са Канцеларијом за Јавна Улагања. Канцеларија за Јавна улагања је, током пандемије Корона вируса, ставила мораторијум на све пројекте у којима учествује па ће ово време бити искоришћено за рад на припреми документације да би све било спремно и да може да се крене са расписивањем тендера и извођачким радовима чим то ситуација дозволи.

У згради Дома Здравља и згради Школе су сагледани проблеми од подрума до крова, шта је потребно санирати, адаптирати, поправити, а шта се мора изнова уради.

Посебна пажња је посвећена инсталацијама. У склопу овог пројекта биће  побољшана енергетска ефикасност ових објеката и објекти ће бити  у потпуности прилагођени својим корисницима. Дејан Стојановић, досадашњи Председник СО Бојник, очекује да ће се са санацијама ових објеката почети пре краја године.