Архиве категорија: Инфраструктура

Сви некатегорисани путеви на територији општине Бојник су очишћени

На територији општине Бојник, сви некатегорисани путеви су очишћени, тврди вршилац дужности директора ЈКП ,,Јединство“ Борисав Илић и додаје да се сада чисте улице и уличице у насељеним местима.

Поједини приоритетни правци чишћени су два пута, из разлога што је било доста снежних падавина.

Приоритетни путни правци, каже Илић били су Ђинђуша-Лапотинце и Косанчић -Стубла, јер у овим насељеним местима има доста ученика који у школу иду аутобусом.Такође у Плавцу очишћен је пут до куће лица коме је била потребна помоћ, и оно је довезено у Дом здравља у Бојнику.Својим возилом очистили смо и деоницу пута од Брестовца до језера, из којег се грађани Бојника и Дољевца снабдевају водом.

Поред возила ЈКП  ,,Јединство“, у рашчишћавању снега ангажована су и возила предузетника са територије општине Бојник,а све у циљу да се што пре очисти снег, закључује  Илић.

Одржавање расвете и крпљење ударних рупа у Бојнику ће вршити ЈКП ,,Јединство”

Јавно комунално предузеће ,,Јединство” из Бојника добило је ново возило за одржавање јавне расвете марке ,,Nissan Cabstar” чија је вредност 2.137.200 динара са ПДВ-ом,ваљак марке ,,Bomag”  вредности 1.110.000 динара и машину за сечење асфалта и бетона вредности 346.800 динара.

Средства за набавку у укупном износу од 3.594.000 динара издвојена су из буџета општине Бојник.

,,Јавно комунално предузеће ,,Јединство” проширило је своју делатност и постепено  се опрема машинама, које су потребне за обављање ових  послова од нове године. Ово предузеће у 2019. години добиће и камион за одвоз смећа“, казао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

,,Јавно комунално предузеће ,,Јединство” у 2018. години почело је да   ради у две смене, тако да се контејнери празне два пута дневно, а ради се и суботом и мислим да је  Бојник сада много чистије место за живот, а такође смањили смо и број дивљих депонија на територији наше општине“, истакао је први човек општине Бојник Небојша Ненадовић.

У Косанчићу и Црквици завршени радови на изградњи водоводне мреже

Након Стубле и сви мештани Косанчића и Црквице добили су здраву пијаћу воду, односно свако домаћинство сада може да се прикључи на водовод.

Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић и председник Скупштине, Дејан Стојановић обишли су завршетак радова у Косанчићу.

Радови су изведени у дужини од три километра, по 1200 метара у Косанчићу и Црквици и 600 метара у Стубли. Укупна вредност је око 2,8 милиона динара.Извођач радова је ЈП за водоснабдевање ,,Брестовац-Бојник-Дољевац”.Радови су трајали 20 дана, казао је Ненадовић.

У 2019. години у плану је изградња водоводне мреже у Каменици, Доњем и Горњем Коњувцу, Граници и Ћуковцу.

Бојнику одобрен још један пројекат прекограничне сарадње Бугарска-Србија

Министарство за регионални развој и јавне радове Републике Бугарске у сарадњи са Министарством за европске интеграције Владе Републике Србије објавило је 22. јануара 2018. године други јавни позив за прикупљање предлога пројеката са циљем побољшања прекограничне сарадње између Бугарске и Србије у оквиру Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020. Програм је ко-финансиран из Инструмента за претприступну помоћ II (IPA II fond) Европске уније.Рок за достављање предлога пројеката  био је 23. април.Пројектни предлози требали су да буду из области: одрживи туризам, млади и животна средина.

Шести састанак Заједничког надзорног одбора Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020 одржан је 26. новембра у Пироту, на коме је одобрена листа пројеката предложених за финансирање у оквиру Другог позива.

,,Општини Бојник одобрен је пројекат ,,Партерно уређење спортско-пословног центра и стварање мобилног мултифункционалног центра за традиционалне догађаје и скупове у Бојнику”. Вредност пројекта је 535.000 евра, као водећи партнер на пројекту општина Бојник добиће 262.000 евра или 49% , а општина Земен из Бугарске 273.000 евра или 51 %“, казао је први човек општине Бојник Небојша Ненадовић .

На други јавни позив за прикупљање предлога пројеката у оквиру Interreg-IPA Програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија 2014-2020 пристигло је 235 предлога пројеката, 171 је прошао проверу административне усаглашености и прихватљивости. Од тог броја, 140 предлога је добило минимум 65 бодова током техничке провере и провере квалитета. На основу рангирања, предложено је да се финансира 41 пројектни предлог са укупним траженим буџетом од 12 712 316,27 евра.

За област Одрживи туризам, предложено је финансирање 15 пројеката са укупно траженим буџетом од 3 497 611,23 евра;

За област Млади, предложено је финансирање 9 пројеката са укупно траженим буџетом од 1 328 962,92 евра;

За област Животна средина,  предложено је финансирање 17 пројеката са укупно потребним буџетом од 7. 885 742,12 евра.

У групи пројеката меких мера су 25 предлога пројеката, а 16 су инвестициони пројекти. Укупно 49 пројектних партнера су из Бугарске, а 44 из Србије, док је водећих партнера 25 из Бугарске и 16 из Србије.

У Придворици у дворишту цркве Светог архангела Гаврила изграђена два летњиковца

У дворишту храма Светог Архангела Гаврила у Придворици изграђена су два летњиковца а ускоро се очекују и завршни радови на осветљењу овог храма.

У сарадњи са Клубом младих из Придворице, који су конкурисали код општине Бојник, изградили смо ова два летњиковца код цркве Светог Архангела Гаврила у Придворици, који ће бити на корист верника и осталог народа који овде долази. Искористио бих ову прилику да се захвалим руководству општине Бојник за одличну сарадњу. У току је реализација пројекта осветљење храма Светог Архангела Гаврила у Придворици и само могу рећи једно велико хвала руководству општине Бојник“ – казао је јереј Данило Николић.

У оквиру првог позива ИНТЕРРЕГ-ИПА програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија, изграђен је  и пут, на тај начин побољшана  је приступачност цркви Светог Архангела Гаврила у Придворици .

Мештани Придворице добили пут у дужини од преко три километара

У Придворици је завршена реализација пројекта ,,Развој приступа  култруно-верских места у Бојнику и Земену.

Да подсетимо пројекат је финансиран средствима Европске Уније у оквиру првог позива INTERREG-IPA програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија.

Општина Бојник конкурисала је са пројектом који се односи на асфалтирање пута у дужини од преко 3.000 метара,  од циглане до цркве у Придворици. Општина Бојник је била водећи партнер на пројекту, добила је средства у износу од 374.000 евра док је партнерска Општина из Бугарске Земен добила 200.000 евра.

Циљеви овог пројекта су били: побољшање приступачности цркве Светог Архангела Гаврила у Бојнику и манастира Пештера у Земену, кроз развој потенцијала културног и историјског наслеђа, што резултира повећањем туристичке привлачности региона; популаризација туристичких могућности у региону кроз израду туристичког водича и организацију фестивала у Земену.

,,Велика ми је част, што се налазимо испред цркве Светог Архангела Гаврила  и што могу да највим завшетак једног великог пројекта како за општину Бојник, тако и за месну заједницу Придворица” , казао је у свом обраћању председник Скупштине општине Бојник Дејан Стојановић.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић није крио задовољство што је први пројекат прекограничне сарадње реализован. Он је изразио и велику захвалност људима из локалне самоуправе који су учествовали у пројекту, као и партнерима из Бугарске. 

Испред партнерске општине присутнима се обратио заменик кмета општине Земен Димитри Бојанов.

Планиране активности, које су реализоване у оквиру овог пројекта су : реконструкција пута Придворица-Зелетово у Бојнику; грађевинске активности у Земену; припрема и дистрибуција туристичког водича у 1000 примерака; и организовање фестивала у Земену.

Извођач радова на изградњи пута од циглане до цркве у Придворици  је конзорцијум  „Водоградња“ из Пуковца и „Траце ПЗП“ Врање.

Потписан уговор за пројекат ,,Реконструкција и проширење постројења за пречишћавање воде ,,Брестовац“

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић потписао са Министром привреде Гораном Кнежевићем Уговор о суфинансирању јединица локалне самоуправе за израду пројектно техничке документације.

,,Ово је заједнички пројекат општина Бојник и Дољевац, а реч је о ,,Реконструкцији и проширењу постројења за пречишћавање воде ,,Брестовац“, односно о изради пројектно техничке документације идејног решења, идејног пројекта, пројекта за грађевинску дозволу и пројекта за извођење. Одобрено је 90% суфинансирања Министарства и укупан износ одобрених средстава  износи 4.023.000 динара са ПДВ-ом, учешће општина  је 10 процената, односно Бојник и Дољевац учествују са по 5 процената”, казао је први човек општине Бојник Небојша Ненадовић.

Опрема која је сада у фабрици стара  је преко 15 година. За извођење свих радова по пројектима, за замену опреме и реконструкцију постројења за пречишћавање воде, према неким првим прорачунима потребно је око милион евра, кажу челни људи општине Бојник.

Изградња фабрике воде у Бојнику започета је 1988. године, а фабрика је почела са радом 2003. године.

Приводе се крају радови на изградњи саобраћајнице у Придворици

Радови на изградњи саобраћајнице од Зелетова до цркве у Придворици приводе се крају , асфалтиран је пут од Зелетова до циглане и од центра Придворице до цкрве,остало је да се уради још око 250 метара, поред тога завршени су и радови поред пута од центра Придворице према циглани на бетонирању канала за одвод амосферских вода.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић и председник Скупштине Дејан Стојановић обишли су радове у Придворици, чији је рок за завршетак 22. новембар.

Општина Бојник аплицирала је и са два нова пројекта у оквиру другог позива IPA програма прегораничне сарадње Бугарска –Србија и то: за партерно уређење спортско-пословног центра и за стварање мобилног мултифункционалног центра за традиционалне догађаје и скупове у Бојнику, пројекти су прошли две фазе контроле, а у децембру се очекује одлука .

Реконструкција крова на згради ПУ,,Ђука Динић“ у Бојнику приводи се крају

На згради  Предшколске установе ,,Ђука Динић“ у Бојнику у току су завршни радови на замени кровног покривача.

Општина Бојник је учестовале на конкурсу за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике јединица локалне самоуправе и добила је средства за реконстукцију крова и за едукацију деце и родитеља.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић обишао је радове и Предшколску установу ,,Ђука Динић“. 

Вртић у Бојнику у предходном периоду добио је комби,видео надзор и расвету, урађена је и реконструкција грејања. Такође у протекле три године вртић је опремљен новим столицама, столовима, телевизорима и клима уређајима.

ПУ „Ђука Динић“ пружа услуге целодневног боравка деце и припремно предшколског програма. Поред централног објекта у Бојнику има и 9 објеката ван седишта и то у: Лапотинцу, Кацабаћу, Стубли, Косанчићу, Горњем Бријању, Горњем Брестовцу, Придворици и у Ђинђуши где је мешовита група.

За разлику од прошле године када је било уписано 218 детета, ове године је уписано 261, од тога 123 детета у припремно предшколски програм.Установа нема листу чекања и за млађе узрасте има још места.

Због потребе у плану је отварање још једне млађе јаслине групе за узраст од 1 године, јер сада у вртићу могу да бораве малишани узраста од 2 године.

Радови на бетонирању канала у Придворици

Поред пута од центра Придворице према циглани изводе се радови на бетонирању канала за одвод амосферских вода у дужини од 270 метара.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић са сарадницима обишао је радова, чија је вредност око 2,5 милиона динара. Извођач радова је фирма ,,Југоградња,,  из Бојника.

Рок за завршетак радова на изградњи саобраћајнице од Зелетова до цркве у  Придворици,који се  финансирају  средствима Европске Уније у оквиру првог позива INTERREG-IPA програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија, биће завшени пре рока, каже први човек општине Бојник.

Остало је да се асфалтира око 300 метара пута до центра Придворице.