Архиве категорија: Инфраструктура

У ТОКУ СУ РАДОВИ НА РЕХАБИЛИТАЦИЈИ ПУТА ОД ЂИНЂУШЕ ДО НОВЕ ТОПОЛЕ

Овај коловоз који деценијама није ревитализован почео је да се ради, али само на деоници од Ђинђуше до Нове Тополе која припада општини Бојник, јер један део села територијално припада Лебану.

Санацији пута претходио је елаборат, а након тога уз помоћ катастра постављени су кочићи и на тај начин одређена је деоница у бојничкој општини.

Како је истакао председник општине Бојник Небојша Ненадовић дужина путне деонице је око 1.500 метара, а ширина коловоза је 4 метра.

У првој фази радиће се пошљунчавање, а у другој која следи врло брзо и постављање гребаног асфалта.

Једини мештанин Нове Тополе Ненад Бошковић који са супругом и двоје деце живи у Новој Тополи није крио задовољство због сређивања пута. Бошковић има у овом селу фарму коза и оваца са укупно 120 грла. Он истиче да ће му пут омогућити и останак и опстанак у овом напуштеном селу које има само неколико викендица.

Ненад Бошковић је пример за сваког домаћина како се може организовати сточарска производња, а пут ће му допринети пласману здраве органске хране.

У БОЈНИКУ У ТОКУ РАДОВИ НА АДАПТАЦИЈИ СТАРЕ ОПШТИНСКЕ ЗГРАДЕ

На конкурсу Министарства за државну управу и локалну самоуправу општина Бојник је добила суму од 4 милиона и 656 хиљада динара, а на тендеру који је расписан тада, најнижа понуда била је 2 милиона и 955 хиљада динара без ПДВ-а за потребе локалне самоуправе.

Како је казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић за нереализовани део новца од преко милион и 600 хиљада динара уз сагласност ресорног министарства и уз додатак сопствених средстава према проценама у висини од 3 милиона и 600 динара приступило се реконструкцији некадашње зграде општине у којој се сада налази Центар за социјални рад.

У току су радови на замени столарије, спољне фасаде, као и замена олука и кровног покривача. Ненадовић додаје да су ови послови предвиђени првим тендером, а други тендер подразумеваће израду спуштених плафона у објекту, као и глетовање просторија, замену унутрашње столарије, постављање ламината и плочица на степеницама и у појединим просторијама. Ово ће бити савремен простор где ће осим услужног центра бити пресељене и остале виталне општинске службе, додаје Ненадовић. Центар за социјални рад ће према плану бити премештен у некадашњу зграду Ветеринарске станице код пијаце, а према елаборату за адаптацију овог објекта биће потребно преко 7 милиона динара.

У СЕЛУ КАЦАБАЋ КОД БОЈНИКА ЗАВРШЕН НОВИ МОСТ И АСФАЛТИРАНЕ ПРИСТУПНЕ САОБРАЋАЈНИЦЕ

Радови на изградњи новог моста почели су пре нове године јер је претходни мост био стар преко 100 година и самим тим дотрајао и небезбедан за саобраћај.

Како је истакао председник општине Бојник Небојша Ненадовић после изградње моста урађене су и приступне саобраћајнице, односно улице Вука Караџића и Милоша Обилића.

Ненадовић је поновио да је укупна дужина ових улица око 170 метара. Из општинског буџета за асфалтирање ових улица издвојено је око 2.700.000 динара са ПДВ-ом, док је за мост преусмерена сума од 3 милиона динара, а како је казао Ненадовић са изградњом банкина укупна свота за саобраћајницу и мост је 6 милиона динара. Становници Кацабаћа и околних села знатно ће сада лакше моћи да пласирају и своје пољопривредне производе. Заменик председника Скупштине општине Бојник и мештанин села Кацабаћ Далибор Љубеновић истиче да ће овај мост и пут спојити Кацабаћ и Обилић и у знатној мери унапредити услове за живот и рад.

Извођач радова на мосту и саобраћајници било је предузеће 5Д из Врања.

ЗАВРШЕНИ РАДОВИ НА АСФАЛТИРАЊУ УЛИЦЕ МИЛАНА ТОПЛИЦЕ У КАМЕНИЦИ

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић истакао је да је ово двадесет девета улица која је до сада асфалтирана у сеоским срединама.

Улица Милана Топлице  је део истог пројекта као и Ђачка улица у селу Ђаце, а за обе саобраћајнице из општинског буџета издвојено је 11 милиона динара. Ненадовић је додао да се локална самоуправа трудида у значајној мери унапреди услове живота сеоског становништва.   Становници нису крили задовољство што је асфалт стигао испред њихових кућа. Томислав Митић, одборник у Скупштини општине Бојник, нагласио је да је ова инвестиција од великог значаја за мештане, док је Никола Мишић, становник Каменице, захвалио председнику општине и локалној власти на реализацији овог пројекта. Дужина новоасфалтиране улице је 256 метара, а ширина 3 метра. Извођач радова било је предузеће „5Д“ из Врања.

АСФАЛТИРА СЕ ЂАЧКА УЛИЦА У СЕЛУ ЂАЦЕ КОД БОЈНИКА

„Динамика радова на асфалтирању ове улице се поштује, а Ђачка улица биће модерна и урађена по стандардима“, рекао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић, који је са сарадницима обишао ове радове. Дужина улице је 580 метара.

Асфалтирањем ће бити у знатној мери олакшано и малишанима и њиховим родитељима да стигнуи до свопг одредишта. Како је казао Ненадовић он ће се лично ангажовати да кроз ову улицу пролази и аутобус. „Ова инвестиција је паралелна са инвестициом у Каменици, подвукао је Ненадовић и чим се заврши улица у овом селу прећи ће се на завршетак улице у Каменици где је остало још 260 метара. Укупна вредност обе саобраћајнице је око 11 милиона динара са ПДВ-ом. Како је закључио Ненадовић стварање равномерних услова за развој свих становника веона разуђене територије општине Бојник је приоритет локалног руководства. Извођач радова је фирма 5Д из Врања.

ПОСТАВЉЕНА РАСВЕТА НА НОВОМ МОСТУ ПРЕКО ПУСТЕ РЕКЕ У БОЈНИКУ

Нови мост преко Пусте Реке у Бојнику, заједно са приступним путем, завршен је током протекле године. Како истиче заменик председника општине, Дејан Стојановић, одмах се приступило постављању једног дела јавне расвете, који је брзо и успешно завршен.

Он додаје да за други део расвете, на и око самог моста, у том тренутку није било довољно новчаних средстава да се радови комплетирају. Ипак, захваљујући сопственим снагама, и овај посао је у целини приведен крају. Набављено је 11 стубова за осветљење, у укупној вредности од 2,3 милиона динара, а посао је реализовала екипа ЈКП „Јединство“.

Овај део Бојника постаје оаза за шетњу, а стварају се и услови за рекреацију. У плану је да се овај простор у потпуности архитектонски и естетски уреди, закључује Стојановић.

У ТОКУ РАДОВИ НА ПОСТАВЉАЊУ ГРЕБАНОГ АСФАЛТА У ЈЕДНОМ ДЕЛУ ПУСТОРЕЧКЕ УЛИЦЕ У БОЈНИКУ

Како је у изјави за ТВ 4С казао председник општине Бојник, Небојша Ненадовић, „у току је израда пројектне документације за издавање дозволе за асфалтирање ове улице. Међутим, с обзиром на то да се касни због нерешених имовинско-правних односа, постављање гребаног асфалта за сада је једино решење.“ На овај начин грађанима дела Пусторечке улице, у којој живи око 1.000 становника, у знатној мери ће се унапредити услови за живот и рад. Поред ове улице, гребани асфалт поставља се и у другим деловима насеља.

Како наглашава Ненадовић, гребани асфалт је добијен на поклон, у количини од 3.000 тона. Приликом извођења радова, локална самоуправа се ослонила на сопствене капацитете, односно на ЈКП „Јединство“, које је у потпуности ангажовано на овом послу. Извођач радова је фирма „Арса коп“ из Међе.

У Бојнику су завршени и радови на уређењу приступног пута до Спомен-гробља, као и стазе на Градском гробљу, где је за реализацију такође било задужено ЈКП „Јединство“. Ненадовић истиче да се општина труди да се у највећој мери ослања на сопствене снаге.

ОБИЛАЗАК ЈАБЛАНИЧКОГ ОКРУГА ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ЗАПОЧЕО ПОСЕТОМ ФАБРИЦИ „ВОЋАР“ У КОСАНЧИЋУ КОД БОЈНИКА

Председник Александар Вучић започео је данас посету Јабланичком округу обиласком фабрике за прераду воћа „Воћар“ у Косанчићу код Бојника.

Председника Вучића су дочекали власник фирме Слободан Петровић, директор Милан Аврамовић, председник општине Бојник Небојша Ненадовић. Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће држава у наредном периоду уложити девет милиона евра у пут преко Радан планине и истакао да је то од стратешког значаја за Бојник. Вучић је, у обраћању грађанима који су га дочекали пред обилазак фабрике „Воћар“, рекао да ће у пут преко Радан планине бити уложено девет милиона и да ће се убудуће континуирано улагати у овај крај. Председник је нагласио да су сваки погон и фабрика у Бојнику од огромног значаја и навео да је током обиласка фабрике „Воћар“ чуо планове о проширењу капацитета и могућностима за излазак на нова тржишта. Фабрика „Воћар“ бави се прерадом воћа и поврћа и простире се на 5.000 квадрата, а  предвиђена је куповина и закуп више од 80 хектара земљишта. Са Вучићем су фабрику посетили министарка привреде Адријана Месаровић, в.д. директора ЈП „Путеви Србије“ Зоран Дробњак и градоначелник Лесковца Горан Цветановић. Фирма запошљава више од 35 радника, од чега највише технолога, а планирано је да током ове године број радника буде дуплиран. Фабрика има укупно три погона, а реч је о комплетном прерађивачком центру, где се воће и поврће прерађује у сокове, џемове, кашице, али и замрзава и суши. Посебна пажња посвећена је воћу и поврћу произведеном по принципима органске производње.

ПРИПРЕМНИ РАДОВИ ЗА АСФАЛТИРАЊЕ ИЗВОДЕ СЕ И У УЛИЦИ ЂАЧКОЈ У ЂАЦУ

Овај посао је само наставак онога што је рађено и раније на подручју општине Бојник у настојању да се цело разуђено подручје равномерно развије, казао је заменик председника општине, Дејан Стојановић.

У Ђацу се припремни радови одвијају већ 7 дана, дужина улице је 586 метара, ширина је 4 метра, а у те сврхе из општинског буџета издвојена је сума од 7 милиона и 400 хиљада динара, нагласио је Стојановић. Без обзира што је територија општине Бојник 384 квадратна километра трудимо се да се свима створе услови за живот, додаје Стојановић. Извођач радова у Ђачкој улици у Ђацу је предузеће 5Д из Врања, а они ће бити, како је још једном речено завршени за мецец дана.

ДОНАЦИЈА ВЛАДЕ ЈАПАНА ЈАВНО КОМУНАЛНОМ ПРЕДУЗЕЋУ „ЈЕДИНСТВО“ БОЈНИК

На пријему за високог јапанског званичника, председник општине Бојник Небојша Ненадовић истакао је да је ово сиромашна средина која се труди да тимским радом створи боље услове за живот својих мештана. То је илустровао чињеницом да је у селу Косанчић отворена Индустријска зона која ће ускоро почети са радом, а напоменуо је да је циљ да се унапреди и инфраструктура.

Ненадовић је подсетио да ово није прва донација Јапана општини Бојник, јер је 2015. године на поклон од ове земље добијено возило мазда. Влада Јапана је за „Пројекат опремања општине Бојник комбинованом машином за одржавање јавне инфраструктуре“ обезбедила 72,500 евра. Ово финансијско издвајање има за циљ унапређење квалитета комуналних услуга у овој општини. Како је казао отправник послова Тецуја Цубота укључујући ову донацију, укупан износ  јапанске помоћи кроз пројекте за основне потребе становништва у Србији од 1999. године износи преко 16 милиона евра, док свеукупно за овај период на име помоћи јапанска влада је издвојила 511 милиона евра. На овој вредној донацији захвалио се дитректор ЈКП „Јединство“ Драган Љубисављевић који је нагласио да машина олакшава рад и доприноси заштити животне околине. Након церемоније делегација Јапана је у Хали спортова могла да се упозна са културном баштином овог краја захваљујући Културно уметничком  друштву Белац  које је извело сплет игара из целе Србије.