Архиве категорија: Инфраструктура

Бојник – Боље грејање за мање пара

У току је јавни позив грађанима да конкуришу за средства за енергетску санацију објеката у циљу ефикаснијег грејања.

Општина Бојник је прошла на конкурсу Министарства енергетике и рударства за енергетску санацију стамбених зграда, породичних кућа и станова који је ове године расписан први пут.

Поред  јавног позива грађанима упућен је јавни позив фирмама, привредним субјектима и на њему су прошле фирме које производе столарију, котлове и топлотне пумпе.

На јавни позив могу да конкуришу грађани који су власници породичне куће или стана и да је објекат легализован, у поступку легализације или изграђен пре доношења прописа о изградњи.

Данило Кривокапић, шеф кабинета Председника општине Бојник, је са сарадницама вршио промоцију пројекта енергетске санације објеката у циљу бољег грејања и очувања природне средине. Потребна документација се може добити у услужном центру општине али и скинути са општинског сајта.

 Заинтересовани грађани  могу  погледати приложену видео презентацију и детаљније се информисати  о условима за учешће на овом јавном позиву.

Потписани уговори за Јавне радове

Данас су потписани уговори са јавним предузећима Ј.К.П.“Јединство“ и Водовод и установама Дом културе и Дом здравља који ће ангажовати укупно 37 лица на повременим и привременим пословина у оквиру јавних радова. Уговори су потписани у складу са локалним и националним планом запошљавања, а ангажована су лица из категорије теже запошљивих, лица која примају социјалну помоћ, а радно су способна…

Локална самоуправа се ове године определила само за ову меру за коју је издвојила 3.000.000 динара, колико је определила и Влада Републике Србије. Поред ове мера запошљавања  активна је и мера Владе „Моја прва плата“ па је то један од разлога зашто се општина Бојник определила  само за ову меру.

Мера Јавни радови ће трајати 3 месеца, до 19.Децембра. На овом програму општина  сарађује са Националном службом запошљавања из Лесковца, која ће надаље бринути о успешној реализацији пројекта.

Присутнима се обратио Дејан Стојановић, Заменик Председника општине Бојник, и казао да су критеријуми за избор лица која ће обављати ове послове били социјални, али се мислило и на инвалидна лица,роме и друге теже запошљиве категорије.

Марија Стевановић, Начелница  Службе за посредовање при тражењу посла НСЗ у Лесковцу, је изразила задовољатво успешном и дугом сарадњом са општином Бојник и нагласила да су и овом приликом испоштовани критеријуми за избор лица која ће бити ангажована на Јавним радовима. Ова лица ће бити ангажована на 3 месеца током којих ће имати социјално и здравствено осигурање.

Горан Јанковић, руководилац програма за јавне радове  при НСЗ у Лесковцу је поновио да ће лица свој радни однос, по основу Јавних радова почети већ данас и то у области заштите и унапређења животне средине и инфраструктуре, уз обавезу поштовања радног времена и правилника послодаваца.

АСФАЛТИРАНА ПРВОМАЈСКА УЛИЦА

У Петак је асфалтирана Првомајска улица, у Суботу делови улица Николаја Динића и 28.март а асфалтирање ће се завршити првог наредног радног дана. У овим улицама ће бити уређене и банкине али даљи радови зависе од временских прилика, да не буде кише.

Реализација пројекта по уговору о суфинансирању потписаном у Мају месецу са министром Тончевим, за бригу о недовољно развијеним општинама, се приводи крају и то ако не буде киша чак неколико дана пре рока.  У складу са овим уговором министарство је обезбеђивало 79%  а општина Бојник 21% или 1816000 динара а министарство без портфеља 6900000 динара. Рок за завршетак радова је до краја овог месеца. Ненадовић наглашава да је задовољан због поштовања рокова јер ће комплетан посао бити завршен највероватније пре рока. Првомајска улица је дуга 130м, Николаја Динића 190м и 28.март 250 метара. Радове изводи предузеће АБ Коп из Власотинца. Небојша Ненадовић је најавио да ће у наредних неколико дана бити објављен тендер за чишћење канала и река другог реда и у оквиру тог тендера уредиће се и мештанима овог краја Бојника добро познати Јарак. Мештани не само да више неће газити блато већ ће бити и много заштићенији од површинских вода, поплава, јер ће вода уређеним и очишћеним каналима брзо да отиче у Пусту реку. Асфалтирање путева, улица до Месних заједница Обилић, Ћуковац, Мрвеш, за које имају дозволу за градњу, су по савету ревизора одложени за почетак наредне године, сада је већ близу крај грађевинске сезоне, наглашава Ненадовић. Расписан је тендер за уличну расвету у селу Турјане и то ће бити урађено да краја ове године као и тротоар испред банке у Бојнику и биће купљено возило за прикупљање и одвоз смећа и 100 контејнера.Тако ће се повећати територија са које се одвози смеће. Ненадовић наглашава да ће бити обухваћено 10 месних заједница.

ОД КВАЛИТЕТНИХ ПРОЈЕКАТА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА ЗАВИСИЋЕ И ЊИХОВ РАЗВОЈ ИЗЈАВИЛА ЈЕ У БОЈНИКУ ПРЕМИЈЕРКА АНА БРНАБИЋ

Премијерка је у Косанчићу код Бојника обишла новопремљену Агро индустријску зону и том приликом захвалила Европској Унији чијим је средствима у износу од милион евра она и изграђена. Она је нагласила да се за завршетак инфраструктурног опремања ове зоне морају издвојити одређена средства и да њих могу да преусмере локална самоуправа и Влада преко Министарства привреде.

Она је указала на то да је завршено 50 одсто посла и да преосталих 50 одсто треба да буџетира локална самоуправа, али да ће се видети колико то Бојник може да реализује.

Уколико локална самоуправа то није у могућности, видеће се колико Министарство привреде може да помогне из буџета како би се завршило комунално-инфраструктурно опремање и да се индустријска зона Косанчић припреми и за неког страног инвеститора.

Зону треба припремити за потенцијалног страног инвеститора, али се морамо ослањати и на сопствене снаге и инвеститоре.

Брнабић је нагласила да је у Бојнику регистровано 1.650 газдинстава и да је ту у већој мери будућност развоја прво путем подстицаја укључивањем локалне самоуправе и ресорног министарства.Треба да видимо како да вам помогнемо да ојачате, шта је то што кроз подстицаје можемо да вам дамо за садни материјал, додатну едукацију, електрификацију поља, наводњавање – све оно што вашу производњу може да учини конкурентнијом и одрживијом, па онда да ви будете корисници ове индустријске зоне. То је оно на чему морамо да радимо сваки дан, поручила је Брнабић.

Премијерка је подвукла да је потребно веће ангажовање локалне самоуправе на изради пројеката чиме би се привукли потенцијални инвеститори без чекања да то учини држава.Велика је одговорност на локалној самоуправи да предложи добре пројекте и да то подстиче, не ослањајући се само на стране директне инвестиције, које су свакако важне, али ипак мора више да се верује у наше знање и способности.

Отправница послова Делегације ЕУ у Србији Матеа Норчич Станфард изразила је задовољство што се новац који је одобрен путем ЕУ ПРО пројекта утрошио наменски чиме се стварају услови за нова запошљавања.

Министарка за Европске интеграција Јадранка Јоксимовић истакла је да је за Агро бизнис зону заслужно њено министарство, што јој је посебно драго. Она је додала да је приоритет довођење потенцијалних инвеститора и позвала локално руиководство да се ангажује на том плану.

Председник Општине Бојник Небојша Ненадовић рекао је да локално руководство улаже огромне напоре на припреми разних пројеката који би помогли Бојнику да више не буде међу 40 најнеразвијенијих општина у Србији.

Желимо да реализујемо пројекте како са прекограничном сарадњом са Бугарском, тако и са Владом Србије. Један од успешних пројеката које смо урадили јесте управо овај у Косанчићу, који ће препородити општину и омогућити отварање нових погона и радних места, поручио је Ненадовић. Индустријска зона у Бојнику биће готова следеће године.

ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА ОПШТИНЕ БОЈНИК СПРОВОДИ АКЦИЈУ УРЕЂЕЊА КЕЈА

Туристичка организација општине Бојник поводом предстојећег Бојничког лета отпочела је са чишћењем и уређењем кеја око платоа испред Спортске хале.

Коси се висока трава и чисти приобални део поред саме Пусте Реке, као и површине око платоа, где ће се наредне недеље одржати традиционална манифестација „Бојничко лето 2021“.

НАСТАВЉЕНА АКЦИЈА УРЕЂЕЊА УЛИЦА

Данас су екипе Јавног комуналног предузећа „Јединство“ из Бојника наставиле са радовима на насипању гребаним асфалтом прилазних сокака у улици Зеле Вељковић.

Очекује се да у току дана ова улица буде комплетно санирана.

Друга екипа овог јавног предузећа таруп машином чисти траву и растиње поред путева. Очишћене су улице Пусторечка и Светог Саве, а тренутно се уређује путни правац Кацабаћ – Обилић

Настављено насипање улица гребаним асфалтом

Јавно комунално предузеће „Јединство“ Бојник наставља са насипавањем улица гребаним асфалтом. У протеклих неколико дана уређиване су улице Ђуке Динић, неколико прилазних сокака улици Зеле Вељковић, а тренутно се радови обављају у улици Илије Ранђеловића.  

Увођење у посао извођача радова

Јутрос је извођач радова на асфалтирању три улице у Бојнику званично уведен у посао. Фирма „АБ Коп“ из Власотинца асфалтираће у наредних 45 дана три Бојничке улице и то Првомајску, улицу Николаја Динића и 28.Марта. Одговорно лице испред извођача радова је  Слободан М. Стефановић, а одговорно лице испред надзорног органа је Предраг Динић. Укупна дужина ове три улице је око 700 метара, а рок за завршетак радова је 12. Септембар. У оквиру радова асфалтираће се све три улице у ширини од 4 метара, радиће се банкине, а биће очишћени и прокопани одводни канали. Подсетимо да ће асфалтирањем ових улица услови живота мештана бити знатно унапређени, као и да ће одводни канали који ће се радити спречити плављење овог дела Бојника.

УРЕЂЕЊЕ КОРИТА ПУСТЕ РЕКЕ

Заменик председника Општине Бојник, Дејан Стојановић је обишао радове на уређењу корита Пусте Реке.

Како је недавно најавио Небојша Ненадовић, Председник општине Бојник, уређује се корито Пусте реке чије су обале урасле у врбе и шибље и сада речно корито добија потпуно нови изглед. Посао је поверен Јавном комуналном предузећу „Јединство“ из Бојника  које је за подизвођача радова ангажовало фирму „Никола Транс Коп“ из Бојника. Укупна вредност радова је 350.000 динара. Чисти се и уређује по 200 метара узводно и низводно од платоа испред хале, од дела кеја који је већ уређен  а у плану је и да се кроз будуће пројекте кеј и речно корито додатно уреде.  

ПОТПИСАН УГОВОР О АСФАЛТИРАЊУ ТРИ УЛИЦЕ У БОЈНИКУ

У Општини Бојник је данас са извођачем радова потписан угор о асфалтирањ улица Николаја Динића , 28. марта и Првомајске. Ове улице ће се асфалтирати захваљујући подршци  из Министарства без портфеља задуженог за унапређење и развој недовољно развијених општина .

По речима Небојше Станковића, начелника општинске управе, вредност радова је 6.784.152 динара са ПДВ-ом, а извођач радова за асфалтирање има рок од 45 дана  од датума увођења у посао. Извођач радова је фирма АБ КОП из Власотинца, власника Перице Јовића, који истиче да је досадашња сарадња са општином Бојник коректна и да ће радове завршити у прописаном року. Поред тога што ће се асфалтирањем ових улица подићи стандард живота мештана решиће се и проблем отицања атмосферских падавина. Због великих киша и канала у садашњем стању, честе су поплаве овог насеља. У склопу уређења улице за асфалтирање биће урађени и канали за отицање атмосферских падавина и тиме смањена опасност од поплава, истичу Небојша Станковић и Дејан Стојановић. Дејан Стојановић, Заменик председника општине Бојник истиче да ће и даље радити на унапређењу путне инфраструктуре и да имају припремљене пројекте за још три улице али то зависи од привођења крају радова по ранијим пројектима и нових пројеката које би финансирала министарства.