Архиве категорија: Економија

РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ ФИРМЕ „ВОЋАР“ У ИНДУСТРИЈСКОЈ ЗОНИ У КОСАНЧИЋУ

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић, начелник Јабланичког округа Милош Ћирић и заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић данас су обишли радове на изградњи фирме „Воћар“ у индустријској зони у Косанчићу.

Како је казао овом приликом председник Небојша Ненадовић радови се одвијају планираном динамиком, а то на најбољи начин илуструје бетонска конструкција на којој се увелико ради. Он је том приликом демантовао гласине да се на овом месту ништа не ради и подвукао да ће овај погон највероватније бити завршен до маја ове године.Он је додао да су у току преговори са још једним инвеститором и да ће јавност о томе бити обавештена када они буду окончани. Директор фирме Воћар Милан Аврамовић рекао је да је ова фирма основана у Косанчићу августа месеца и да ће прва фаза бити завршена до 1, маја када ће бити запослено 70 радника, а касније ће тај број износити њих 300. Фирма ће се простирати на површини од 9.000 квадрата и имаће три погона. Посебно ће се водити рачуна о запошљавању  20 до 30 високообразованих кадрова, посебно технолога. Планови ове реномиране фирме су амбициозни, закључио је Аврамовић јер ће акценат бити стављен на здравој храни, али и сталном проширењу капацицета који ће достићи 100 хектара сопствене плантаже.    

МИНИСТАРКА ПОЉОПРИВРЕДЕ ЈЕЛЕНА ТАНАСКОВИЋ И ПРЕДСЕДНИК ПРИВРЕМЕНОГ ОРГАНА ОПШТИНЕ НЕБОЈША НЕНАДОВИЋ ПОЛОЖИЛИ СУ КАМЕН ТЕМЕЉАЦ ЗА ФАБРИКУ „ВОЋАР“ У КОСАНЧИЋУ КОД БОЈНИКА

„Ово је врло важна инвестиција у вредности од 10 милиона евра која ће омогућити отварање нових радних места, али и нови позитивни импулс када неко дође и врати се у свој родни крај да би инвестирао“, казала је министарка пољопривреде Јелена Танасковић.

Она је додала да ће ова инвестиција дати додатну снагу примарним произвођачима да проширују своје засаде и да не брину о пласману. Министарка Танасковић је казала да је од првог дана када је ступила на ову функцију представник пољопривредних произвођача и да се труди да артикулише све њихове потребе и унапреди њихов положај. Министарка Танасковић је подвукла да ће фабрика „Воћар“ у Косанчићу бити веома значајна јер ће заокружити читав циклус од засада, бербе до прераде воћа. Слободан Петровић власник фирме „Воћар“ који је пореклом из Косанчића одавно је имао жељу да у свом родном крају подигне фабрику. Он наглашава да је у плану изградња једне фирме површине 8.000 квадрата која ће имати и своје воћњаке, а акценат ће бити стављен на органској производњи и квалитетној преради. Посао у фабрици у првој фази добиће 35, а касније ће бити запослено 70 радника. Председник Привременог органа општине Бојник Небојша Ненадовић је подсетио да је процес изградње Агро индустријске зоне био дуг, али да је круна свега данашње полагање камена темељца за нову фабрику. Он је додао да је ово веома важан дан за све становнике Бојника. Према планираној динамици погон ће бити завршен до првог маја наредне године када ће кренути и са радом. Полагању камена темељца присуствовао је и државни секретар у Министарству саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Драган Стевановић као и велики број грађана.

УРУЧЕНИ УГОВОРИ У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА РАЗВОЈ ОМЛАДИНСКОГ И ЖЕНСКОГ ПРЕДУЗЕТНИШТВА

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић уручио је данас  Уговоре о додели грантова у оквиру пројекта ,,Развој омладинског и женског предузетништва у Јабланичком и Пчињском округу“.

Реч је о пројекту који се реализује у оквиру Програма регионалног раста у Републици Србији у 2023. години, који суфинансирају Министарство за равномерни регионални развој и пројектни партнери, Центар за развој Јабланичког и Пчињског округа у сарадњи са 8 јединица локалних самоуправа. Са територије општине Бојник десеторо младих предузетника добило је грантове у висини од по 250 хиљада динара. Ово је један велики и успешан пројекат, зато што имамо савршену сарадњу са локалним самоуправама из Јабланичког и пчињског округа и он је резултат те наше сарадње, истакла је Драгана Белензада директорка Центра за развој Јабланичког и Пчињског округа. Добитница гранта Оливера Николић из Бојника се захвалила општини Бојник и Центру за Развој Јабланичког и Пчињског округа и истакла да ће опрема коју буде добила за књиговодствену агенцију бити од великог значаја. Председник Небојша Ненадовић је овом приликом подсетио да су у општини Бојник у току радови на реализацији неколико важних инфраструктурних пројеката,  адаптацији општинске зграде, санацији Дома културе, ради се и на завршетку Амфитеатра, као и на изградњи звоника цркве Светог Николе.

ОДРЖАНА 26. СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ

Одборници су на овој седници размотрили Предлог Одлуке о првој измени и допуни Програма уређивања грађевинског земљишта за 2023. годину.

У образложењу ове тачке председник општине Бојник Небојша Ненадовић рекао је да износ од 15,3 милиона динара мења у 17 милиона 205 хиљада динара. Он је додао да ће и износ од 33 милиона бити повећан на 50 милиона 808 хиљада 655 динара.У оквируи овога приступиће се унапређењу енергетске ефикасности и приступачности зграде Општинске управе, реконструкцији Пусторечке улице, реконструкцији крова Установе Дом културе и осталим објектима према приоритетима, ови пројекти биће урађени до краја године. Усвојен је Предлог Решења о давању сагласности на Другу измену и допуну Програма пословања ЈКП „Јединство“ Бојник за 2023. годину са финансијским планом и програмом субвенција, као и Предлог Решења о давању сагласнисти на Ценовник пружања услуга ЈКП „Јединство“ Бојник за 2023. годину. Одборници су усвојили и Одлуку о изради Плана детаљне регулације соларне електране са батеријским складиштем „Соларис“ и Одлуку о изради Плана детаљне регулације „Соларни парк Бојник“.

Бојник добио 3,5 милиона за енергетску санацију

Данас је министарка Дубравка Ђедовић, уручила општини Бојник, уговор о суфинанирању програма енергетске санације породичних кућа и станова који спроводи општина Бојник. Укупна подстицајна средства за реализацију програма износе 5 милиона динара, од тога општина Бојник издваја 1,5 милион док 3,5 добија од Министарства рударства и енергетике.

„Енергетска ефикасност се тиче свих нас, не само државе и Владе, већ свих вас јединица локалних самоуправа, општина, градова, индустрије, привреде малих и великих предузећа. То је задатак у коме сви морамо да учествујемо“, рекла је Ђедовић.

Овај програм Министарство успешно спроводи већ три године, додала је министарка, и нагласила да ова помоћ грађанима да замене врата, прозоре, поставе изолацију, уграде ефикасне котлове и поставе соларне панеле, представља заједнички рад на енергетској транзицији. „Први пут на овом јавном позиву грађани могу да добију и до 65 одсто субвенције ако се пријаве за више од једне мере. Предност имају општине које су најмање развијене и код којих је високо загађење. Њих је било 49 на овом позиву“, рекла је министарка.

Између 8 и 9.000 домаћинстава моћи ће да смањи потрошњу енергије, навела је Ђедовић, а уштедеће се 90 милиона киловат сати.

„Трајаће пет година, сваке године ће бити слични позиви. Оно што је важно – нема рокова. Грађани немају рок за пријаве, позив је отворен целе године. Очекујемо да ће 50.000 домаћинстава да прими субвенције за шта је опредељено 50 милиона долара у сарадњи са Светском банком и другим финансијским институцијама“, рекла је министарка.

ОПШТИНИ БОЈНИК ОПРЕДЕЉЕЊА 2,5 МИЛИОНА ДИНАРА ЗА УКЛАЊАЊЕ 19 ДИВЉИХ ДЕПОНИЈА

У Министарству за заштиту животне средине данас су потписани уговори са локалним самоуправама који се односе на уклањање дивљих депонија. Општина Бојник је једна од локалних самоуправа која је потписала овај уговор који ће омогућити унапређење животне околине уклањање 19 дивљих депонија. За ове намене општини Бојник опредељена је сума од  2,4 милиона динара, од чега ће локална самоуправа партиципирати са милион динара.

Настављамо да радимо за чистију будућност и решавамо проблем дивљих депонија у Србији, а уз средства која смо на последњем конкурсу определили за ту намену, резултат ће бити више од 700 очишћених локација за годину дана – изјавила је  министарка заштите животне средине Ирена Вујовић након што је потписала уговоре са представницима локалних самоуправа о додели средстава за уклањање дивљих депонија и пројекте заштите земљишта. Ово је значајна подршка локалним самоуправама за унапређење стања животне средине и подизање квалитета живота грађана. Неодговорно и неадекватно одлагање отпада утиче на загађење ваздуха, воде и земљишта и зато је изузетно важно да подижемо свест грађана, јер једино заједно можемо да се изборимо са овим великим проблемом и да будућим генерацијама оставимо чисту и здраву Србију – рекла је Вујовић. Вујовић је истакла да је на више локација које су очишћене у претходном периоду постављен видео надзор, а и ове године је, поред 80 милиона динара намењених за уклањање депонија, обезбеђено још 20 милиона за постављање видео надзора.  Постављање видео надзора је значајно да не бисмо долазили у ситуацију да изнова чистимо исте локације. Камере које смо раније поставили, повезали смо и са Еколошким информационим системом „гРеацт“, што омогућава да се стање на једном очишћеним локацијама прати у реалном времену. Путем система „гРеацт“ моћи ћемо и да, на основу пријава грађана, ефикасније решавамо еколошке проблеме и планирамо буџетска средства за наредне пројекте. До сада се показало да су грађани, на овај начин, највише пријављивали управо дивље депоније и зато и одвајамо средства за њихово уклањање – рекла је министарка. Вујовић је навела да ће Министарство у овој години износом од 100 милиона динара подржати и пројекте санације девастираног земљишта на којима су биле депоније, ерозивно земљиште или клизиште, а по реализацији пројеката, грађани ће добити уређене површине. Према њеним речима, такви пројекти су од великог значаја за заштиту животне средине, јер доприносе заштити и очувању земљишта као природног ресурса.

Потписани уговори за Јавне радове

Данас су потписани уговори са јавним предузећима Ј.К.П.“Јединство“ и Водовод и установама Дом културе и Дом здравља који ће ангажовати укупно 37 лица на повременим и привременим пословина у оквиру јавних радова. Уговори су потписани у складу са локалним и националним планом запошљавања, а ангажована су лица из категорије теже запошљивих, лица која примају социјалну помоћ, а радно су способна…

Локална самоуправа се ове године определила само за ову меру за коју је издвојила 3.000.000 динара, колико је определила и Влада Републике Србије. Поред ове мера запошљавања  активна је и мера Владе „Моја прва плата“ па је то један од разлога зашто се општина Бојник определила  само за ову меру.

Мера Јавни радови ће трајати 3 месеца, до 19.Децембра. На овом програму општина  сарађује са Националном службом запошљавања из Лесковца, која ће надаље бринути о успешној реализацији пројекта.

Присутнима се обратио Дејан Стојановић, Заменик Председника општине Бојник, и казао да су критеријуми за избор лица која ће обављати ове послове били социјални, али се мислило и на инвалидна лица,роме и друге теже запошљиве категорије.

Марија Стевановић, Начелница  Службе за посредовање при тражењу посла НСЗ у Лесковцу, је изразила задовољатво успешном и дугом сарадњом са општином Бојник и нагласила да су и овом приликом испоштовани критеријуми за избор лица која ће бити ангажована на Јавним радовима. Ова лица ће бити ангажована на 3 месеца током којих ће имати социјално и здравствено осигурање.

Горан Јанковић, руководилац програма за јавне радове  при НСЗ у Лесковцу је поновио да ће лица свој радни однос, по основу Јавних радова почети већ данас и то у области заштите и унапређења животне средине и инфраструктуре, уз обавезу поштовања радног времена и правилника послодаваца.

Небојша Ненадовић о Агро-индустријској зони у Косанчићу

Крај  једне и почетак друге године је право време да се сумирају резултати. Са Председником општине Бојник , Небојшом Ненадовићем смо разговарали о Агро-индустријској зони у селу Косанчић . Агро-индустријска зона је завршена и спремна за долазак инвеститора који ће ту изградити своје погоне и запослити мештане. Очекује се отварање већег броја нових радних места где ће посао наћи млади па ће им то омогућити да остану да живе на свом породично прагу, где ће поред овог посла моћи да се баве и пољопривредом као допунском делатношћу.

У првој фази урађена је инфраструктура, асфалтиране улице, доведена струја и вода,урађена канализација и кишна канализација  у самој агро-индустријској зони док је у другој фази отпадна вода одведена до колектора где се пречишћава а затим одлази у Пусту Реку. Средства за Прву фазу  изградње Агро-индустријске  зоне су добијена од Европске Уније преко ЕУПРО програма у износу од 1милон евра и 26 милиона динара од  Владе Републике Србије и председника  Александра Вучића. Радови прве фазесу завршени по плану.У другој фази је одрађено одвођење отпадних вода и кишне канализације до колектора где се врши пречишћавање а затим пречишћена вода одлази у Пусту Реку. Поред тога продужена је улична расвета у правцу Стубле, контејнери су на свакој раскрсници, школа је добила нове клупе и столице као и опрему за кабинете, у идућој години ће бити асфалтиран  пут у правцу Ћуковца, у току је израда пројекта за пијацу. Уложено је и урађено много и ми смо спремни, каже Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић. Агро-индустријска зона се налази на привредној мапи Србије и сада се очекују инвеститори. Приоритет свих приоритета је вратити младе људе који су отишли да раде у околним градовима да нађу посао у Агрозони, да они који су овде ту и остану, да у школама буде више деце, каже Небојша Ненадовић. Велика су очекивања од Агро-индустријске зоне не само Председника општине већ и многих мештана, нова радна места, бољи стандард и заустављање економске миграције.

Дејан Стојановић-Пројектима до бољег стандарда

Са Дејаном Стојановићем, замеником Председника општине Бојник, смо разговарали о Пројектима прекограничне сарадње Бугарска-Србија у циљу побољшања стандарда мештана општине Бојник. До сада се сарађивало на два пројекта. Пројекат на коме се тренутно ради је уређење платоа испред Спортске хале у оквиру кога је направљен паркинг  и уређен кеј.

Хала је интензивно грађена  задњих 8-9 година и сада када је завршена је прави понос Бојника.  При крају је поплочавање платоа испре хале гранитним плочама а по завршетку тог посла биће постављено осветљење. Поред  реке је предвиђено шеталиште и клупице за седење.Простор испред  хале и крај реке постаје све лепши и урбанији. Први пројекат на коме се сарађивало је била изградња асфалтног пута од Зелетова до цркве Св.Архангела Гаврила у Придворици. Овај пут представља заобилазницу коју Бојник до сада није имао. Веома је битна и представља алтернативу за одлазак из Бојника у Правцу Ниша или Лесковца без проласка кроз центар Бојника. Вредност овог пројекта је била  374000 евра а због тога што је пројекат завршен у року добијени су бонус поени који су омогућили да се други пројекат, уређење платоа, лакше добије. Вредност пројекта уређења платоа износи 262000 евра. То су велика средства која из буџета не би могла да се приуште за реализацију ових пројеката, каже Дејан Стојановић и додаје да  је општина Бојник препозната по томе да потпуно реализује своје пројекте и то је препоручује за наредне пројекте. Спортска хала је комплетно уређена има чак и лепо уређен кафић. Наша идеја је да задржимо младе, да се баве спортом, да живе један здрав живот, хала је постала стециште младих јер сада ту имају све потребне услове за спортове којима се могу бавити у хали, каже Дејан Стојановић. Ту су сада теретана и сви  потребни реквизити. У хали тренирају каратисти, стонотенисери,кошаркаши, млађе категорије фудбалског клуба, боксери и наравно одбојкашице које тренутно постижу најбоље резултате. Ипак приоритет свих приоритета, по речима Дејана Стојановића је отварање нових радних места где би посао нашли ови млади људи и остали да живе у општини Бојник, јер је демографска слика Бојника у претходном периоду јако лоша. Треба да се запосле у агро зони и тако  смањи економска миграција која је у претходним деценијама била изражена а последица тога је знатно смањен број становника на територији општине Бојник. Дејан Стојановић нам је говорио о идеји да се уже језгро Бојника, центар Бојника, пресели на простор око хале. Иза хале је зграда у којој је водовод а у плану је да се други део те зграде адаптира заједнички и ту смести полицијска станица.Ове године је купљена аутобуска станица за  1100000, мало је сређена у оквиру јавних радова и планира се њено адаптирање при чему ће примарно остати аутобуска станица али ће се у тај простор сместити и неко удружење или установа. Преко реке код аутобуске станице биће изграђен мост, пројекат је завршен и издата грађевинска дозвола. Предрачунска вредност пројекта је 41 милион динара. Почетком године се очекује расписивање конкурса и ако се са овим пројектом прође мост би био урађен ове године. То би заокружило једну целину и могло би се шетати од центра поред  хале , кејом, па преко новог моста ,поред спортског комплекса и пијаце па назад у центар. Па ипак најлепши део треба да буде плато испред хале са уређеним кејом, шеталиштем, клупицама, простором за децу а преко лета ту би се одржавало  традиционално „Бојничко лето“.

Друга Јавна расправа о буџету Општине Бојник за 2021.годину

У  Бојнику је одржана друга Јавна расправа о буџету Општине Бојник за 2021.годину. Јавној расправи су присуствовали Саша Додић, Руководилац  Одељења за привреду и финансије, Александар Настић и Благица Радоњић, службеници за припрему и извршење буџета. Како су истакли циљ ових Јавних расправа је да се чују предлози и сугестије грађана у циљу побољшања услова живота и рада свих мештана.

Присутне грађане и представнике МЗ су обавестили о резултатима одабира приспелих предлога пројеката. Говорили су о сваком приспелом предлогу  појединачно, да ли ће  предложени пројекат бити укључени у буџет, за пројекте који неће бити укључени у буџет ове године, образлагали су разлоге. Рок за приспеће преосталих предлога пројеката је до краја текућег месеца. Јавна расправа је одржана 16.10.2020.године у сали Дома културе у Бојнику уз примену свих прописаних епидемиолошких мера.