Архиве категорија: Инфраструктура

ЗАВРШНИ РАДОВИ НА АСФАЛТИРАЊУ ДВЕ УЛИЦЕ У СЛАВНИКУ

У селу Славник приводе се крају радови на асфалтирању две саобраћајнице. Током преподнева завршено је асфалтирање улице Николе Тесле, након чега ће бити асфалтирана и улица Милоша Обилића.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић изјавио је за ТВ 4С да је због лоших временских услова претходних дана дошло до кашњења, али да су повољнији временски услови омогућили убрзано извођење радова. Укупна дужина ове две улице је око 1.000 метара, а вредност инвестиције износи 10 милиона динара са ПДВ-ом.

Ненадовић је нагласио да ће ове саобраћајнице значајно унапредити услове за живот и рад мештана Славника.

Извођач радова је фирма АБ КОП из Власотинца.

У ПЛАНИНСКОМ СЕЛУ ОБРАЖДА ПОСТАВЉЕНА ЈЕ УЛИЧНА РАСВЕТА

Руководство општине Бојник приводи крају свој задатак да свака месна заједница има уличну расвету, асфалтни пут и здраву пијаћу воду, што су приоритети који се морају испоштовати – истакао је председник општине Небојша Ненадовић.

Он је додао да је село Ображда тридесет трећа месна заједница на територији веома разуђене општине Бојник која је добила уличну расвету. Како наглашава Ненадовић, ова инвестиција коштала је око 2 милиона динара без ПДВ-а, односно 3 милиона са ПДВ-ом, а средства су издвојена из општинског буџета.

Сава Здравковић, мештанин Ображде, није крио задовољство што је у ово мало планинско село коначно стигла улична расвета.

Село Ображда има 44 куће и двадесетак становника који овде бораве током летњих месеци, док зими у селу живи свега пет до шест мештана.

Сава Здравковић нагласио је да у Ображди борави од фебруара до децембра сваке године и позвао потомке некадашњих мештана да се врате, јер многи од њих овде имају викендице које се ретко користе. Такође, како каже, у селу постоји и велики број старих, запуштених кућа.

У КОСАНЧИЋУ ОЧИШЋЕН ЋУКОВАЧКИ ПОТОК

У склопу Оперативног плана одбране од поплава за воде другог реда општина Бојник приступила је чишћењу Ћуковачког потока у Косанчићу, који може бити потенцијално веома ризичан и изазвати плављење.

Како је истакао заменик председника општине Дејан Стојановић на основу приоритета које локална самоуправа идентификује, овај поток је у оквиру Оперативног плана за који је сагласност дало предузеће Србија воде, односно Водопривредни центар „Морава“ из Ниша очишћен у дужини од 800 метара. Вредност инвестиције је око 3 милиона динара.

Разлог више за чишћење овог потока је и Индустријска зона у Косанчићу која је у близини, каже Стојановић.

Локална самоуправа прати стање на терену и равномерно на веома разуђеној територији брине о свим водотоковима и бујичним потоцима који могу довести до поплава, закључује Стојановић.

РАДОВИ НА РЕКОНСТРУКЦИЈИ САЛЕ У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ У ПРИДВОРИЦИ

На основу конкурса Министарства просвете Основна школа „Станимир Вељковић – Зеле“ у Бојнику добила је наменска средства у изосу од 3 милиона динара за реконструкцију сале издвојеног одељења школе у Придворици.

Ова сала,како истиче заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић служиће осим ученицима и за извођење проба Културно уметничког друштва „Белац“.

Ове просторије у знатној мери ће олакшати рад Културно уметничком друштву „Белац“, које је неговањем традиције постало бренд Бојника, казао је Стојановић..

Томислав Марковић, уметнички руководилац КУД „Белац“ из Придворице нагласио је да се до сада вежбало у неусловним влажним просторијама са пропалим подом и столаријом.

Радови се одвијају према планираној динамици, а њихов завршетак очекује се за месец дана.

ОЧИШЋЕНО КОРИТО ЗЛАТСКЕ РЕКЕ У ГОРЊЕМ КОЊУВЦУ

Чишћење корита Златске реке урађено је у оквиру Оперативног плана одбране од поплава за воде другог реда који је донела општина Бојник.

На овај начин, како је нагласио председник општине Небојша Ненадовић, превентивно се делује на спречавање поплава које су више пута погађале овај крај.

Златска река у Горњем Коњувцу очишћена је у дужини од 250 метара, односно 50 метара изнад моста и 200 метара низводно. Како је закључио Ненадовић, брига о становницима веома разуђене општине Бојник је приоритет.

У ТОКУ СУ РАДОВИ НА КОНАКУ У ОКВИРУ ЦРКВЕ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА У ПРИДВОРИЦИ

„Идеја да се сагради нови конак потекла је прошле године. Тада смо, у разговору са оцем Данилом Николићем, закључили да се стари, изграђен 1931. године, не може реконструисати јер су му попустили темељи“, изјавио је заменик председника општине Бојник, Дејан Стојановић.

У октобру прошле године почело је рашчишћавање терена, а потом и радови. Конак је озидан, постављен је кров и већина столарије, а ускоро ће бити завршени и преостали радови.

Стојановић наглашава да градња представља оставштину за будућност јер је највећим делом финансирана средствима мештана, уз подршку општине Бојник која је издвојила 1,4 милиона динара. Посебно је захвалио фирми „Воћар“ из Косанчића, која је донирала милион динара, и предузећу „Арса коп“ из Међе које је обезбедило грађевински материјал.

„Заједничким снагама може се урадити све, и по томе је овај објекат јединствен, јер су вредни и марљиви радници свакодневно улагали свој рад“, истакао је Стојановић.

Конак површине 136 квадрата ускоро ће бити малтерисан, а потом опремљен намештајем. У њему ће се налазити сала, крстионица, санитарни чвор и кухиња.

Јереј Данило Николић додаје да ће објекат имати велики значај за цркву и вернике.

У ТОКУ СУ РАДОВИ НА РЕКОНСТРУКЦИЈИ УЛИЦЕ МИЛОША ОБИЛИЋА У СЛАВНИКУ

„Пројекат асфалтирања улица у Славнику започет је пре неколико година када је урађен један део улице Цара Душана, а сада је остала друга фаза која подразумева спајање Славника са регионалним путем“, казао је у изјави за ТВ 4С председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

Укупна дужина улице је 670 метара и она ће бити асфалтирана, као и улица Николе Тесле у дужини од 190 метара чиме ће се спојити и Основна школа „Стојан Љубић“ у овом селу.

Ненадовић је демантовао и приче да се ово место фаворизује пошто је он у њему рођен.

У Славнику постоји у мањи број људи који се бави сточарством, односно четири домаћинства имају озбиљну производњу млека, рекао је Ненадовић. За њих ће асфалт у знатној мери унапредити економске услове.

Извођач радова је предузеће АБ КОП „Перица Јовић“ из Власотинца, а њихов планирани завршетак је за 30 дана.

РЕКОНСТРУКЦИЈА ФАСАДЕ НА ЗГРАДИ ЛОКАЛНЕ ПОРЕСКЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ У БОЈНИКУ

„Ово је трећа зграда на којој се у центру Бојника сређује спољна фасада, јер је поред ње урађена фасада општине и старе општине у центру града“, истакао је заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић.

У овој згради сада своје канцеларије има Локална пореска администрација и Фонд за развој пољопривреде општине Бојник, а локална самоуправа донела је одлуку да улепша изглед ужег градског језгра, како је казао Стојановић један део грађевинских радова је завршен изградњом фасаде, а очекује се и уградња ЦНЦ ограде и замена столарије на деловима где то раније није урађено, односно на просторијама месне заједнице и Одељења за пољопривреду.

Вредност ове инвестиције је око 3 милиона динара, а средства су добијена захваљујући Министарству за државну управу и локалну самоуправу.

Унутрашњи ентеријер биће урађен ускоро пошто објекат користе локалне и републичке институције.

Постоји идеја да се један део простора преименује у простор Јединственог управног места као сервиса грађана.

У КОСАНЧИЋУ ЗАВРШЕНО СПОРТСКО ИГРАЛИШТЕ ПОРЕД ОСНОВНЕ ШКОЛЕ „СТОЈАН ЉУБИЋ“

Ово је девето игралиште на територији општине Бојник.

„Игралиште у Косанчићу није било у адекватној функцији, локална самоуправа је одрадила пројектну документацију за асфалтирање, али се у међувремену јавио власник предузећа „Воћар аграр“, Слободан Петровић и понудио да донира овај спортски терен“, рекао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

Он је додао да је бојничко Јавно комунално предузеће „Јединство“ имало задатак да старо игралиште демонтира и дислоцира, извезе отпад и искористи га за насипавање појединих атарских путева.

Вредност ове инвестиције је око 5 милиона динара, а школа „Стојан Љубић“ у Косанчићу добиће и асфалтирану стазу дужине 200 метара и ширине 2 метра.

Спортско игралиште за школу у Косанчићу је од великог значаја за ученике, јер ће сада и поред тога што ова образовна установа има фискултурну салу моћи да часове изводе и у природи и негују здраве стилове живота, казао је директор школе Бобан Марковић.

Мештани овог и суседних села нису крили задовољство што је после више деценија реконструисано игралиште.

Школу у Косанчићу похађа 220 ученика, а нови терен омогућиће њихово дружење и у оквиру ваншколских активности.

МИНИСТАРСТВО ДРЖАВНЕ УПРАВЕ И ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ ОДОБРИЛО ОПШТИНИ БОЈНИК ОКО 3 МИЛИОНА ДИНАРА

У оквиру Фонда за локал, кроз који је до сада уложено више од три милијарде динара у преко 400 пројеката широм земље данас је у Палати Србија свечано потписано 28 уговора са јединицама локалне самоуправе, у укупној вредности од 362,6 милиона динара. Међу изабранима се нашла и општина Бојник.

Председник општине Небојша Ненадовић је са министарком за државну управу и локалну самоуправу Снежаном Пауновић потписао уговор о додели финансијских средстава у износу од око 3 милиона динара.

Ова средства биће утрошена на адаптацију и санацију зграде у којој се налазе Фонд за развој пољопривреде општине Бојник и Локална пореска администрација.

Овај уговор део је програма подршке, развоја и функционисања система локалне самоуправе ресорног министарства.

Општина Бојник ће врло брзо кренути са реализацијом посла, а адаптацијом зграде у знатној мери ће се улепшати и сам центар овог места.