Архиве категорија: Инфраструктура

У ЛАПОТИНЦУ У МАХАЛИ „ВРАЊАНЦИ“ ПОЧЕЛА РЕКОНСТРУКЦИЈА ПУТА И ПРЕСВЛАЧЕЊЕ ГРЕБАНИМ АСФАЛТОМ

Дужина овог путног правца је 1.600 метара и у многоме ће унапредити услове живота и рада, мештана села Лапотинце, у махали Врањанци.

Гребани асфалт обезбедило је предузеће „Путеви Србије“, с тим што је локална самоуправа платила 900.000 динара ПДВ, а радове је поверила Комуналном предузећу „Јединство“ из Бојника. Како истиче председник Привременог органа општине Бојник Небојша Ненадовић ови радови су само почетак посла на уређењу сеоских насеља у веома разуђеној територији, Он је подсетио да је завршено ограђивање основне школе у Косанчићу, да су у току завршни радови на звонику цркве Светог Николе, као и постављања мобилијара на амфитеатру, раде се и канали одбране од поплава на Каменичкој реци. Ненадовић је додао да ће у улици Светог Саве бити урађен нови јарак одбране од поплава, од највећег значаја је асфалтирање пута у МЗ Обилић у вредности од 40 милиона динара. Он је подсетио да се одвијају завршни радови на адаптацији општинске зграде у Бојнику, као и дворишта Дома културе, да је постављена улична расвета у селу Савинац, а да ће тај посао бити спроведен у наредном периоду и у осталим селима која нису добила расвету. Ненадовић је поручио да ће његова врата бити отворена и даље за све грађане који имају идеје за решавање инфраструктурних проблема. За Лапотинце су наручена и 22 контејнера за одлагање смећа, тако да ће се на овај начин заокружити брига о мештанима.

МИНИСТАР ИНФОРМИСАЊА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА МИХАИЛО ЈОВАНОВИЋ ПОСЕТИО ШКОЛУ У ПЛАВЦУ

Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић обишао је данас извдојено одељење ОШ „Станимир Вељковић-Зеле“ у Плавцу код Бојника поводом завршетка радова у оквиру Пројекта изградње широкопојасне комуникационе инфраструктуре у руралним пределима.

Село Плавце је 104. село које је добило брзи интернет, а уједно 14 домаћинстава у овом месту је искористило прилику и прикључило се на ову мрежу, казао је министар Михаило Јовановић. На овај начин, како је истакао Јовановић у току су радови на успостављању брзог интернета у 174 села широм Србије, а министарство је себи поставило задатак да до краја 2025. године сва села у нашој земљи добију брзи интернет. Он је додао да се у првој фази ради око 4.700 километара мреже и повезује се 730 издвојених одељења. На овај начин и мештани села имаће могућност захваљујући брзом интернету да користе погодности Е Управе. Ово издвојено одељење похађа 11 ученика и за њих ће брзи интернет много значити јер ће моћи да дигитално прате све наставне садржаје. Како је казала педагог школе Драгана Здравковић квалитет наставе ће бити знатно унапређен. Оптички интернет са брзином протока од један гигабајт у секунди испробали су малишани са ресорним министром који се задржао у разговору са њима. Малишани су одговарали на питања које садржаје на интернету користе, а један од њих мали трубач Михајло Аметовић се представио својим свирањем и презентовао трубу као породични инструмент и бренд Бојника. Овом догађају присуствовао је и председник општиме Небојша Ненадовић захваљујући чијем ангажовању је и дошло до реализације овог пројекта, а министра и председника општине дочекао је и испратио и велики број мештана овог и суседних села.  

У БОЈНИКУ СУ ЈУЧЕ БОРАВИЛИ ПРЕДСТАВНИЦИ МИНИСТАРСТВА ИНФОРМИСАЊА И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈА У ЦИЉУ ДИГИТАЛИЗАЦИЈЕ ОВОГ КРАЈА

Како је нагласио  државни секретар Министарства информисања и телекомуникација Дејан Пачетић циљ посете је био презентација пројекта „Дигитализација руралних крајева Републике Србије“. Он је истакао да је ово стратешки циљ Владе и министарства, а о свему томе је на радном састанку упознат председник Привременог органа општине Бојник Небојша Ненадовић.

За ову сврху је издвојена сума од 350.000 евра за улагање у дигиталну инфраструктуру. Ресорно министарство је, како је нагласио Пачетић пошло од чињенице да је увођење брзог интернета предуслов развоја и останак младих који ће имати могућност да раде од куће и на тај начин остварују приход. Горан Ђурђевић, помоћник министра за информисање и телекомуникације је подвукао да ће увођење широкопојасног интернета бити резервисано за еуправу, школе, а касније и домаћинства. До 2025. године ће брзим интернетом бити повезане све школе и институција, али и домаћинства. Ово је веома важна инвестиција за Бојник, казао је председник Привременог органа Небојша Ненадовић, јер ће омогућити приступ интернету на брз и лак начин и то на читавој територији ове општине. Посебно ће широкопојасни интернет бити на располагању младима. Овај радни састанак је са једне стране резултат непрекидног рада локалне самоуправе на унапређењу инфраструктуре која укључује и високу дигиталну технологију, али и решеност Владе Србије да помогне општини Бојник у даљем развоју, закључио је Ненадовић.  

МИНИСТАРКА ПОЉОПРИВРЕДЕ ЈЕЛЕНА ТАНАСКОВИЋ И ПРЕДСЕДНИК ПРИВРЕМЕНОГ ОРГАНА ОПШТИНЕ НЕБОЈША НЕНАДОВИЋ ПОЛОЖИЛИ СУ КАМЕН ТЕМЕЉАЦ ЗА ФАБРИКУ „ВОЋАР“ У КОСАНЧИЋУ КОД БОЈНИКА

„Ово је врло важна инвестиција у вредности од 10 милиона евра која ће омогућити отварање нових радних места, али и нови позитивни импулс када неко дође и врати се у свој родни крај да би инвестирао“, казала је министарка пољопривреде Јелена Танасковић.

Она је додала да ће ова инвестиција дати додатну снагу примарним произвођачима да проширују своје засаде и да не брину о пласману. Министарка Танасковић је казала да је од првог дана када је ступила на ову функцију представник пољопривредних произвођача и да се труди да артикулише све њихове потребе и унапреди њихов положај. Министарка Танасковић је подвукла да ће фабрика „Воћар“ у Косанчићу бити веома значајна јер ће заокружити читав циклус од засада, бербе до прераде воћа. Слободан Петровић власник фирме „Воћар“ који је пореклом из Косанчића одавно је имао жељу да у свом родном крају подигне фабрику. Он наглашава да је у плану изградња једне фирме површине 8.000 квадрата која ће имати и своје воћњаке, а акценат ће бити стављен на органској производњи и квалитетној преради. Посао у фабрици у првој фази добиће 35, а касније ће бити запослено 70 радника. Председник Привременог органа општине Бојник Небојша Ненадовић је подсетио да је процес изградње Агро индустријске зоне био дуг, али да је круна свега данашње полагање камена темељца за нову фабрику. Он је додао да је ово веома важан дан за све становнике Бојника. Према планираној динамици погон ће бити завршен до првог маја наредне године када ће кренути и са радом. Полагању камена темељца присуствовао је и државни секретар у Министарству саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Драган Стевановић као и велики број грађана.

НЕНАДОВИЋ: РУКОВОДСТВО ОПШТИНЕ БОЈНИК АНГАЖУЈЕ СЕ ДА ОВО МЕСТО НАПРЕДУЈЕ У СВИМ СФЕРАМА

Последњих година ангажовањем пројектног тима општине Бојник урађени су, али и реализовани крупни пројекти, истиче у изјави за ТВ 4С председник Привременог органа општине Небојша Ненадовић.

Он додаје да је у току асфалтирање пута Бојник – Лесковац, али и завршни радови на изградњи звоника цркве Светог Николе и моста у Бојнику, као и амфитеатра код Хале спортова. Ненадовић подвлачи да се окончавају припремни радови за полагање камена темељца у Индустријској зони у Косанчићу за фабрику која ће запошљавањем радника променити економску слику овог краја. Он је подсетио да је пре неколико дана у Министарству за заштиту животне средине потписан уговор за изградњу пет нових котларница на територији општине што ће у многоме допринети еколошком напретку. Крајем ове и почетком наредне године кренуће се са реализацијом капиталних пројеката ту се пре свега мисли на уређење строгог центра Бојника изградњом кружног тока, у ту сврху биће уложено 100 милиона динара, а у плану је и реконструкција бројних путева и улица, као што је почетак изградње новог пута од Кацабаћа до Обилића у дужини од 3.600 метара. Планирано је и уређење кеја код Пусте Реке. Ненадовић истиче да подршку развоју даје и Влада Србије и бројна министарства. Преко Министарства за јавна улагања очекује се комплетна адаптација Дома здравља и основне школе. Међу најважнијим предусловима за развој општине Ненадовић је издвојио изградњу пута преко Радана и новог хотела у Доброј Води што ће означити развој туризма. Ненадовић закључује да је најприоритетнији његов и циљ његових сарадника отварање нових радних места и да се у том циљу очекује велика подршка Владе Србије и председника Александра Вучића.

Превентивни преглед штитне жлезде

Бојнички Дом здравља организује у Суботу и Недељу, 21.-22. Октобра превентивне прегледе штитне жлезде. Прегледи се могу обавити у времену од 8 до 16 сати у овој здравственој установи а лабараторијске анализе од 8-10 часова.

ДАНАС ЈЕ ОБЕЛЕЖЕН 7. ОКТОБАР ДАН ОПШТИНЕ БОЈНИК

Свечаном седницом Скупштине обележен је 7. октобар Дан општине Бојник. Свечаност је започела интонирањем химне Републике Србије.

Обраћајући се приситнима председник Скупштине општине Драгиша Димитријевић поздравио је присутне госте из суседних градова и општина као представнике војске, полиције, правосудних органа и великодостојнике Српске православме цркве. Димитријевић је нагласио да је општина Бојник за протеклих годину дана ишла путем напретка и просперитета, а то је остварено захваљујући појединцима и колективима који су допринели да Бојник оствари услове за свеопшти развој. Овај дан како је казао Димитријевић је вечни залог за даље напредовање захваљујући славном војевању предака који су ослободили пусторечки крај 7. октобра 1918. године. Након приказаног филма о резултатима оствареним између два октобра у продукцији наше телевизије председник општине Бојник Небојша Ненадовић истакао је да је ово место упркос неповољном геополитичком и географском положају успело да захваљујући подршци Владе Републике Србије, а посебно разумевању председника Александра Вучића постане привлачно место за даља улагања што потврђује Агроиндустријска зона у коју је уложена сума од милион евра и која је инфраструктурно опремљена и чека инвеститоре. Он је нагласио да је за ову зону заинтересован потенцијални инвеститор. Ненадовић је најавио за наредни период и изградњу хотела у Доброј Води, као и уређење центра места изградњом кружног тока. На овом скупу заслужним појединцима додељене су Октобарске награде, захвалнице и признања. Октобарске награде општине Бојник за 2023. годину уручене су  Николи Селаковићу, министру за рад, борачка и социјална питања за изузетан допринос унапређењу социјалне заштите и подршке породицама на територији Бојника, Јездимиру Младеновићу за залагање у области донација и помоћи око реализације започетих пројеката на пољу инфраструктуре и Милошу Шики Милошевићу за допринос у развоју културе. Октобарске захвалнице добили су Јана Дојчиновић, одбојкашица Женског одбојкашког клуба Пуста река за изузетан допринос у афирмацији спорта, Милан Благојевић за залагање  око уређења обкјеката које користи предшколска установа „Ђука Динић“ и Леа Стојановић најбоља играчица КУД „Белац“.   Спортска признања ове године припала су Ивици Аранђеловићу за промоцију Бојника у области планинарства и Јани Михајловић одбојкашици „Пусте реке“. У име награђених обратио се Милош Шика Милошевић.   У уметничко забавном делу програма наступили су Ивица Стојановић, професор музике и Камерна група Бисер из Лесковца која је извела етно мелодије.  

ДЕЧИЈИ ВРТИЋ „ЂУКА ДИНИЋ“ У БОЈНИКУ ДАНАС ДОБИО НОВО ВОЗИЛО

Ово је четврто возило које је локална самоуправа поклонила овој установи. Ново возило биће намењено искључиво малишанима, а служиће за њихов превоз, казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

Како је казала директорка Предшколске установа „Ђука Динић“ у Бојнику Ивана Јанковић ово возило омогућиће превоз малишана из удаљених места и допринеће унапређењу наставно образовног циклуса. Ново возило је марке шкода вредности 435 хиљада динара. 29 На овај начин локална самоуправа показала је друштвену одговорност и бригу о најмлађима, а како је закључио Ненадовић са овом праксом наставиће се и у наредном периоду.

РАДОВИ НА НИСКОНАПОНСКОЈ МРЕЖИ У СЕЛУ ДРАГОВАЦ БЛИЖЕ СЕ КРАЈУ

Ови радови су само једни у низу, када је у питању продужење нисконапонске мреже у месним заједницама.

Како је истакао заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић до сада је овај посао завршен у Зелетову и  Горњем Брестовцу, а ускоро ће бити расписан тендер и за улицу Светог Саве у Бојнику и месну заједницу Ђаце.

Вредност ових радова је 5 милиона динара, а како је подвукао Стојановић планира се да се сви радови окончају до краја ове године. Стојановић је истакао да се тренутно ради пројектна документација за уличну расвету за још пет месних заједница које је до сада нису добиле, а то су Зоровац, Савинац, Ивање, Ображда и Лозане. Славиша Николић мештанин Драговца захвалио је локалној самоуправи на бризи коју показује према сеоским срединама на својој територији. Како је речено овом приликом актуелно руководство се труди да се створе једнаки услови за живот становника на територији ове веома разуђене територије.  

ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР ДРАГАН СТЕВАНОВИЋ ОБИШАО РАДОВЕ НА ИЗГРАДЊИ АМФИТЕАТРА

Ово је радна посета у склопу редовних активности, јер је јуна започета трећа фаза пројекта уређења платоа испред Спортске хале у Бојнику, односно изградња амфитеатра, казао је Драган Стевановић државни секретар Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, и нагласио да очекује да завршетак ове фазе буде завршен за 15 до 20 дана.

Радови, како је истакао државни секретар Драган Стевановић теку планираном динамиком, а њихова вредност је 35 милиона динара. Средства за овај пројекат ресорно министарство определило је путем програма Интегралног развоја који има за циљ унапређење југа Србије, односно шест општина. Стевановић је нагласио да се руководство општине Бојник показало као озбиљно и одговорно, да има добар пројектни тим и да иницира многе контакте што потврђује кандидовање још 5 пројеката у вредности од 150 милиона динара код Министарства саобраћаја и инфраструктуре. Ово је, како је нагласио Стевановић пример тимског рада уз добар пројектни тим и обећао подршку око изградње кружног тока у центру града. Председник општине Бојник Небојша Ненадовић истакао је да Влада Србије и њена министарства нису никада до сада имала бољу сарадњу са овом локалном самоуправом. Он је подвукао да на наредним изборима очекује веома високе резултате. Како је констатовано овом приликом читав пусторечки крај ће у потпуности заживети проласком пута преко Радана који ће повезати Јабланички, Топлички и Нишавски округ и бањске дестинације.