Архиве категорија: Инфраструктура

УСКОРО ИЗГРАДЊА ДВЕ СОЛАРНЕ ЕЛЕКТРАНЕ

У оквиру Одлуке о изради Плана детаљне регулације соларне електране са батеријским складиштем „Соларис“ и Одлуке о изради Плана детаљне регулације „Соларни парк Бојник“ које су усвојене на последњој седници СО Бојник приступиће се новом еколошком трошењу обновљивих извора енергије.

Како је образложио председник општине Бојник Небојша Ненадовић писмо о намерама заједно са пројектом поднела су два приватника који желе да саграде ове соларне електране. Он је додао да ће једна бити капацитета 6 мегавата на површини од 12,8 хектара и налазиће се у селу Зелетово, а друга ће обухватити површину од 23 хектара, капацитета 14, 4 мегавата и биће лоцирана близу бившег Аеродрома у Бојнику. Како је констатовао Ненадовић локална самоуправа пружиће сву потребну логистичку подршку за реализацију ових пројеката, а подржаће и сваку наредну иницијативу која има за циљ подстицање обновљивих извора енергије. Рачуна се да ће се на овај начин привући и заинтересованост потенцијалних инвеститора, што ће се одразити и на пуњење општинског буџета.  

У АГРО-ИНДУСТРИЈСКОЈ ЗОНИ У КОСАНЧИЋУ СТИЖЕ НОВИ ИНВЕСТИТОР

На данашњој седници Скупштине усвојен је предлог Програм отуђења грађевинског земљишта у јавној својини општине Бојник за 2023. годину као и Решења о отуђењу непокретности из јавне својине општине Бојник, објављивањем јавног огласа за прикупљање писмених понуда.

У понуди инвеститора планира се инвестирање у Греенфлед Постројење за прераду воћа и поврћа у Агро – индустријској зони у Косанчићу. Реч је о породици Петровић која је власник компаније Висарис, а која води порекло из Косанчића. Они планирају куповину и закуп преко 80 хектара земљишта и градњу фабрике за прераду воћа и поврћа на преко 5.000 метара квадратних. Пројекат ће се одвијати у три фазе, рекао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић. Планира се отварање до 70 радних места, од тога 15 висококвалификованих, 25 полуквалификованих и 30 нискоквалификованих радника. План је да се извози око 70 одсто производње, а кључни кооперанти ће бити произвођачи воћа и поврћа из Бојника и суседних општина. Почетак реализације пројекта је крај септембар ове године, а почетак покретања производње јун 2024. године.

ОДРЖАНА 26. СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ

Одборници су на овој седници размотрили Предлог Одлуке о првој измени и допуни Програма уређивања грађевинског земљишта за 2023. годину.

У образложењу ове тачке председник општине Бојник Небојша Ненадовић рекао је да износ од 15,3 милиона динара мења у 17 милиона 205 хиљада динара. Он је додао да ће и износ од 33 милиона бити повећан на 50 милиона 808 хиљада 655 динара.У оквируи овога приступиће се унапређењу енергетске ефикасности и приступачности зграде Општинске управе, реконструкцији Пусторечке улице, реконструкцији крова Установе Дом културе и осталим објектима према приоритетима, ови пројекти биће урађени до краја године. Усвојен је Предлог Решења о давању сагласности на Другу измену и допуну Програма пословања ЈКП „Јединство“ Бојник за 2023. годину са финансијским планом и програмом субвенција, као и Предлог Решења о давању сагласнисти на Ценовник пружања услуга ЈКП „Јединство“ Бојник за 2023. годину. Одборници су усвојили и Одлуку о изради Плана детаљне регулације соларне електране са батеријским складиштем „Соларис“ и Одлуку о изради Плана детаљне регулације „Соларни парк Бојник“.

Упутство за прикључење нелегално изграђених објеката на комуналну инфраструктуру

Ако сте власник породичног стамбеног објекта или стана чијом сте изградњом, односно куповином, трајно решавали своје стамбено питање, имате право на прикључење. Рок за подношење захтева за привремено прикључење на комуналну инфраструктуру је од 15.09. до 15.10. 2023. године.

У ТОКУ СУ РАДОВИ НА САНАЦИЈИ ПУТА У БОЈНИЧКОЈ МЕСНОЈ ЗАЈЕДНИЦИ ОРАНЕ

На иницијативу мештана Орана и захваљујући разумевању локалне самоуправе овај пут у дужини од 2 километра биће врло брзо завршен. Недељу дана непрекидно на овом послу раде машине ЈКП ,,Јединство“.

Како истиче председник општине Бојник Небојша Ненадовић на овај начин изашло се у сусрет многим мештанима овог краја који се из већих градова враћају на своја кућна огњишта. Вредност радова у оквиру одржавања општинских и атарских путева је око 500.000 динара. Стојан Симић је из Лесковца вратио се на своје вековно огњиште далеко од градске вреве и посветио се чувању коза, живине и ратарским пословима. Он истиче да је ово еколошка оаза и да ће се заједно са супругом посветити производњи, а можда и пласману,  здраве хране тако да је овај пут за њега злата вредан.   Он изражава наду да ће његов пример следити и други рођаци. За 9. септембар најавио је окупљање свих Симића који живе широм Србије и света. Вредни домаћин саградио је и етно летњиковац који је постао својеврсни музеј предмета који су се некада користили у домаћинствима подраданског подручја. Небојша Ненадовић истиче да се неће стати само са реконструкцијом деонице у овом селу, већ ће се наставити и према Мајковцу и Боринцу. Ово је позитиван пример бриге о свим деловима веома разуђене општине Бојник, а са оваквом иницијативом биће настављено и у наредном периоду, закључује Ненадовић.

У ДОЊЕМ КОЊУВЦУ РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ МОСТА И ВОДОВОДНЕ МРЕЖЕ

У бојничком селу Доње Коњувце у току су радови на изградњи плочастог пропуста на Златској реци и на изградњи водоводне мреже, у махали Бајинци, тако да ће мештани ускоро добити здраву пијаћу воду.

Председник општине Бојник Небојша Ненадовић обишао је радове и овом приликом истакао да је мост у овом селу саграђен у рекордном року од пет дана. Вредност изведених радова је око 2,5 милиона динара са ПДВ-ом.

У току су радови и на чишћењу корита Пусте реке, које изводи предузеће Србијаводе, изводе се радови и у осталим месним заједницама, ради се поправка и путне инфраструктуре, казао је председник Ненадовић. Мештанин села Доње Коњувце Жика Михајловић каже да за њих изградња моста и водоводне мреже много значи. У овом селу има око 150 домаћинстава, село оживи током летњих месеци када дођу људи из Лесковца, Ниша, Београда.

ЗАВРШНИ РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ ЗВОНИКА ЦРКВЕ СВЕТОГ НИКОЛЕ

Звоник цркве Светог Николе гради се по узору на Пирк у Хиландару, идејно решење је урадио архитекта Димитрије Љ. Маринковић.

Звоник ће, са крстом на врху, бити висине око 20 метара и биће највиша грађевина у Бојнику. На звонику у току су радови на малтерисању и постављању столарије, које је данас обишао председник општине Бојник, Небојша Ненадовић. На висини од око 12 метара налази се тераса-видиковац, са ког се пружа предиван поглед на Бојник и околину.   Завршетак изградње звоника се планира на Дан општине.  

У ТОКУ ЗАВРШНИ РАДОВИ НА АСФАЛТИРАЊУ ПУСТОРЕЧКЕ УЛИЦЕ У БОЈНИКУ

Завршетком асфалтирања наставка Пусторечке улице у дужини од 104 метра доћи ће до повезивања Спортске хале и Амфитеатра чиме ће се створити леп простор за шеталиште и боравак наших грађана.

Средства за ове радове у износу од 7,6 милиона динара са ПДВ-ом обезбеђена су из буџета општине, казао је председник општине Бојник, Небојша Ненадовић. Извођач радова је фирма Саба Белча из Прешева. Да подсетимо, радови на мосту преко Пусте Реке и дела Пусторечке улице завршени су маја месеца. Мост ће бити осветљен, а приступна саобраћајница је употпуњена и паркинг простором. Са завршетком асфалтирања наставка Пусторечке улице биће у потпуности растерећен саобраћај, а ова саобраћајница биће веза и са улицом Дејана и Бојана Тасића.  

Бојник добио 3,5 милиона за енергетску санацију

Данас је министарка Дубравка Ђедовић, уручила општини Бојник, уговор о суфинанирању програма енергетске санације породичних кућа и станова који спроводи општина Бојник. Укупна подстицајна средства за реализацију програма износе 5 милиона динара, од тога општина Бојник издваја 1,5 милион док 3,5 добија од Министарства рударства и енергетике.

„Енергетска ефикасност се тиче свих нас, не само државе и Владе, већ свих вас јединица локалних самоуправа, општина, градова, индустрије, привреде малих и великих предузећа. То је задатак у коме сви морамо да учествујемо“, рекла је Ђедовић.

Овај програм Министарство успешно спроводи већ три године, додала је министарка, и нагласила да ова помоћ грађанима да замене врата, прозоре, поставе изолацију, уграде ефикасне котлове и поставе соларне панеле, представља заједнички рад на енергетској транзицији. „Први пут на овом јавном позиву грађани могу да добију и до 65 одсто субвенције ако се пријаве за више од једне мере. Предност имају општине које су најмање развијене и код којих је високо загађење. Њих је било 49 на овом позиву“, рекла је министарка.

Између 8 и 9.000 домаћинстава моћи ће да смањи потрошњу енергије, навела је Ђедовић, а уштедеће се 90 милиона киловат сати.

„Трајаће пет година, сваке године ће бити слични позиви. Оно што је важно – нема рокова. Грађани немају рок за пријаве, позив је отворен целе године. Очекујемо да ће 50.000 домаћинстава да прими субвенције за шта је опредељено 50 милиона долара у сарадњи са Светском банком и другим финансијским институцијама“, рекла је министарка.

Дејан Стојановић – у Бојнику и за Бојник

Са Дејаном Стојановићем, замеником председника општине Бојник разговарамо о темама битним за све житеље Бојника и Бојничких села, Неке од тема су средња школа, превоз, радна места али и пројекти за бољи жиот у Бојнику на којима сада раде.

Дејан Стојановић истиче да интензивно раде на изради пројектно техничке документације да би били спремни и могли да конкуришу за средства одређених фондова а као приоритет и најважнији задатак истиче беспрекидну борбу за отварање нових радних места, довођење инвеститора. Један од планова је изградња Туристичког комплекса у Доброј Води за који је урбанистички део решен и следи израда пројектно техничке документације са којом ће моћи да конкуришу за средства за градњу. Велика су очекивања од изградње пута преко Радан планине и овог комплекса на подстицању развоја туризма у општини Бојник.   Од инфраструктурних пројеката Дејан Стојановић истиче пројекат уређења центра Бојника. За уређење центра урађено је идејно решење и сада ће моћи да  конкуришу за средства. Други пројекат који истиче је уређење речног корита дужине 2км, уређење кеја преко пута Спортске хале од старог до новог моста.   У току је израда пројеката за канализацију за Ђинђушу, Кацабаћ, Лапотинце и доградњу канализационе мреже у Бојнику у оквиру пројекта „Чиста Србија“. Потребно је урадити урбанистички пројекат за сабирни колектор од Бојника до Кацабаћа где ће се налазити постројење за пречишћавање отпадних вода за 8000-9000 корисника . Ово је један од најбитнијих пројеката за општину Бојник истиче Дејан Стојановић. У сарадњи са власником енергане у Бојничком атару планирају коришћење топлотне енергије, споредног производа енергане, за загревање пластеника а на том подручју би се поред топловода радила и електрификација поља па би се тиме осавременила пољопривредна производња. Као један од проблема Дејан Стојановић истиче економску миграцију карактеристичну за сва мања места па и Бојник коју не могу зауставити али се труде да је ублаже. Као пример наводи запошљавање 5 лекара са просечним оценама изнад 9 који су кроз само пар месеци отишли из Бојника захваљујући мери владе да изузетним младим стручњацима нуди радна места у клиничким центрима, институтима…На тим ће местима дати велики допринос али су места у Бојнику попуњена незапосленим лекарима из Лебана, Ниша… На нивоу локалне самоуправе улажу се напори да се сачува постојање средње школе са траженим занимањима. Тренутно се ту школују кувар, пољопривредни, туристички и економски техничар. Велики проблем представља недостатак организованог превоза. Међуградски превоз врше приватне компаније које се руководе исплативошћу и профитом па општина нема утицаја да ли ће возити на некој линији или не, истиче Дејан Стојановић. Велики проблем због недостатка преваза имају сви мештани а највише средњошколци који путују за Лесковац и немају одговарајуће поласке тако да могу на време да стигну на часове а са последњих одлазе да би стигли за задњи полазак за повратак у Бојник што наравно утиче на квалитет образовања и оних најбољих ђака. Дејан Стојановић је говорио и о тешкоћама због којих проблем превоза тренутно не могу да решавају ни кроз јавно-приватно партнерство. Запошљавање и отварање нових радних места су веома битни.  У Бојник долазе инвеститори са жељом да се информишу о Агро-индустријској зони у Косанчићу. Предности су многе али постоји и велики хендикеп а то је мали број стручне, високообразоване, радне снаге са боравиштем у општини Бојник због чега би морали да запошљавају стручњаке из Лесковца и Ниша. Став инвеститора сликовито је приказао кроз пример инвеститора из Француске чија је екипа пре краћег времена посетила Бојник  разматрајући Агро-индустријску зону у Косанчићу као место за отварање погона са 400-500 радних места од којих би шездесетак било за високообразоване стручњаке. Свим потенцијалним инвеститорима је веома важан потенцијал радне снаге а у Бојнику и сличним местима је тај потенцијал мали. Људски ресусрси су веома важни за све а борба за нова радна места ће и даље бити једна од најважнијих активности локалне самоуправе у Бојнику поред решавања комуналних проблема, истиче Деајн Стојановић.