Архиве категорија: Инфраструктура

ОПШТИНА БОЈНИК ДОБИЛА ЗНАТНА СРЕДСТВА ОД МИНИСТАРСТВА ЗА БРИГУ О ПОРОДИЦИ И ДЕМОГРАФИЈУ

Министарка за бригу о породици и демографију проф. др Дарија Кисић уручила је  представницима 52 локалне самоуправе уговоре о суфинансирању мера популационе политике и подршке породицама и деци. „Брига о породици и нашој деци и борба за бољу демографску слику један је од приоритета Владе Србије, а основни приоритет рада и свих активности Министарства за бригу о породици и демографију. Држава је издвојила 400 милиона динара за мере и активности локалних самоуправа које за циљ имају подршку породицама и стварање боље демографске слике у нашој земљи“, поручила је министарка Кисић.   Општина Бојник добила је укупно 7 милиона 257 хиљада 714 динара са ПДВ-ом. Планирано је да 4 милиона 354 хиљаде и 628 динара да министарство, а остатак у износу од 40 одсто, односно 2 милиона 903 хиљаде и 85 динара уложи општина Бојник.   Ова средства биће употребљена у циљу унапређења мера популационе политике, а намењена су модернизацији Фискултурне сале у ОШ ,,Стојан Љубић“ у Косанчићу где ће бити инвестирана сума од 6 милиона 117 хиљада динара са ПДВ-ом, док ће милион и 140 хиљада динара бити усмерено на едукацију у области популационе политике и на промотивне  активности. Средства су добиле 52 локалне самоуправе, које ће заједнички са државом реализовати широк спектар подршке породицама и деци. Највише средстава, према речима Кисић, добила је општина Црна Трава, у којој је прошле године рођено само четири детета. „Приликом посете Црној Трави видели смо да ова општина има различите идеје како да се побољша демографска слика. Овим средствима ће бити довршена зграда намењена младим брачним паровима са децом, преко 25 младих парова ће добити могућност да имају кров над главом и у овој општини одгаја своју децу“, навела је Кисић. Проф. др Кисић је рекла да ће средствима које је определило Министарство за бригу о породици и демографију бити суфинансирани бројни пројекти, међу којима су адаптације и опремање вртића, изградња игралишта за децу, набавка опреме за очување репродуктивног здравља жена, психофизичка припрема трудница, санација спортских терена у школама, куповина санитетских возила која су специјализована за транспорт новорођенчади која захтевају збрињавање на одељењима неонатологије. „У наредном периоду посетићемо сваку од локалних самоуправа, да покажемо шта смо урадили и да се види да локалне самоуправе и наша држава брину о породицама и деци“, поручила је Кисић.

Нови изглед центра Бојника

У току је израда  комплетне пројектне документације за уређење центра Бојника.

Део је већ завршен, обрађивач фирма „Андзор“ из Новог Сада је завршила свој део и послала. Други део, идејно решење за уређење парка је тек добијено и биће изабрано између три верзије а биће одабрана адекватна верзија у складу са садашњим временом па ће све бити уређено на бољи начин и добити лепши изглед, истиче Дејан Стојановић, заменик председника општине Бојник. У складу са пројектом у току уређења кружног тока биће замењене подземне инсталације, као што су водоводне и канализационе, где је потребно. Предстоји обезбеђивање средстава а по проценама биће потребно преко 150 милиона динара, истиче Стојановић и додаје да ће се вероватно сукцесивно радити прво кружни ток а онда и уређење парка. Ускоро крећу радови на асфалтирању још 150м пута од моста до Пусторечке улице па ће тиме радови на мосту бити завршени што ће мнго олакшати и мештанима али и извођачима радова. Саобраћај ће тако бити безбеднији а сам парк ће добити мало другачији и савременији изглед.

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ ПОДРЖАЛО ОПШТИНУ БОЈНИК

У оквиру програма ,,Градови у фокусу“ општина Бојник добила од Министарства културе  5,9 милиона динара, од укупно потребних 8,7 милиона  за доградњу анекса 2 Дома културе, односно уређења галеријског простора.

Уговор је потписао заменик председника општине Бојник,  Дејан Стојановић, са потпредседницом Владе Србије и министарком за културу Мајом Гојковић.Општина Бојник партиципираће са сумом од 2,3 милиона динара   У четвртак  22. јуна Стојановић ће у Београду потписати још један уговор. Реч је о програму суфинансирања мера популационе политике и подршке у области породице и деце у јединицама локалне самоуправе. 20230620_140327 Овом уручењу уговора присуствоваће министарка за демографију и бригу о породици, Дарија Кисић.  

СВИ РЕЧНИ ТОКОВИ У ОПШТИНИ БОЈНИК СУ У ПОВЛАЧЕЊУ

Како је казао Дејан Стојановић, Заменик команданта Штаба за ванредне ситуације оштине Бојник, сви речни токови су у повлачењу, али се сутуација будно прати и то у координацији са Водопривредним центром Морава из Ниша и надлежним органима.

Он истиче да је ово велико сливно подручје и да су тренутно највеће штете у Придворици и Стубли, али да је генерално изливање воде оштетило и друга места где је изазвало  оштећење путева и мостова попут пропуста у Коњувцу. Настала је велика штета која ће моћи да се процени тек након повлачења воде. Ванредна ситуација проглашена у насељеном месту Бојник и селима Горње Коњувце, Доње Коњувце, Црквица, Драговац, Придворица, Ђинђуша, Лапотинце, Кацабаћ, Стубла и Горње Бријање, остаје до даљег на снази, закључује Стојановић.  

ПРОГЛАШЕНА ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА ЗА ДЕО ТЕРИТОРИЈЕ ОПШТИНЕ БОЈНИК

Штаб за ванредне сутуације општине Бојник на основу процене ризика и очекиваног даљег развоја ситуације, а услед обилних падавина које су условиле изливање Брестовачког јетзера, пораст речног корита Пусте Реке и многих канала увео је ванредну ситуацију у самом Бојнику и 11 месних заједница низводно од бране.

Ванредна ситуација проглашена је у насељеном месту Бојник и селима Горње Коњувце, Доње Коњувце, Црквица, Драговац, Придворица, Ђинђуша, Лапотинце, Кацабаћ, Стубла и Горње Бријање. Како је истакао заменик председника општине Дејан Стојановић штаб ће се старати о свим мерама заштите становништва и имовине, а у том циљу већ је ангажовано људство и механизација која је на терену. Све мере спроводиће се у сарадњи са предузећем Србија воде и другим надлежним органима. Веома је озбиљна ситуација и на Брестовачком језеру које је препуно воде која се прелива и то 28 цм преко прелива.

У БОЈНИКУ ЈЕ У ПЛАНУ УРЕЂЕЊЕ И ДРУГЕ ФАЗЕ РЕЧНОГ КОРИТА ПУСТЕ РЕКЕ

Пројекат који је урадио тим општине Бојник предвиђа извођење радова на степеништу са обе стране старог моста на Пустој Реци, а биће урађена и канализациона мрежа. Како истиче председник општине Бојник Небојша Ненадовић у плану је да са обе стране обале буде урађено шеталиште, а испред саме Хале спортова планиран је декоративни мост. Овај посао подразумева и осветљење са једне и друге стране обале чиме ће се створити амбијентална целина и простор за шетњу. Како је подвукао Ненадовић средства за овај пројекат локална самоуправа планира да добије од ресорних министарстава, а циљ је да се фазно уреди само градско језгро.

РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ НОВОГ МОСТА ПРЕКО ПУСТЕ РЕКЕ УЛАЗЕ У ЗАВРШНУ ФАЗУ

Мост преко Пусте Реке и приступна саобраћајница се увелико асфалтирају што је историјски догађај за становнике Бојника, рекао је Небојша Ненадовић, Председник општине Бојник.

Са завршетком моста биће у потпуности растерећен саобраћај, ова саобраћајница биће веза и са улицом Дејана и Бојана Тасића, а са завршетком асфалтирања наставка Пусторечке улице у дужини од 104 метра доћи ће до повезивања Спортске хале и Амфитеатра са мостом чиме ће се створити леп простор за шеталиште. Мост ће бити осветљен, а приступна саобраћајница је употпуњена и паркинг простором. Целокупна архитектонска целина је лепо осмишљена јер је паркиралиште поплочано бетонским елементима зелене боје, а у ову боју биће офарбана и ограда моста.   Како истиче председник Небојша Ненадовић вредност инвестиције је 50 милиона са ПДВ-ом уз учешће локалне самоуправе од 24 процента плус ПДВ, што износи око 13,3 милиона динара. Извођач радова је фирма Саба Белча из Прешева.

ОПШТИНА БОЈНИК РАСПИСАЛА ТЕНДЕР ЗА ТРЕЋУ ФАЗУ РАДОВА НА ИЗГРАДЊИ АМФИТЕАТРА

Захваљујући пројектном тиму општине Бојник и уз подршку Владе Републике Србије ускоро ће радови на уређењу платоа испред Хале спортова бити комплетно завршени.

Трећа фаза подразумева уређење простора мобилијарима за најмлађе и уз претходне две целине и касније изградњом новог моста преко Пусте Реке и пробијањем улице Бојана и Дејана Тасића овај простор ће комплетно представљати савремену амбијенталну целину. Отварање тендерских понуда, како нам је рекао председник општине Бојник Небојша Ненадовић је 11. маја када ће бити изабран и најповољнији понуђач. На овај начин општина Бојник са завршетком пута преко Радана добиће шансу за свеобухватнији развој и привлачење инвеститора.

РАДОВИ НА ИЗГРАДЊИ НОВОГ МОСТА ПРЕКО ПУСТЕ РЕКЕ ОДВИЈАЈУ СЕ ПУНОМ ДИНАМИКОМ

Како је у изјави за ТВ 4С казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић створени су услови за бетонирање новог моста и додао да је ово најважнија фаза у изградњи.

Ненадовић је нагласио да се током данашњег дана очекује рад десетак такозваних миксера и да је потребна количина бетона за овај мост око 100 тона.   Упоредо са мостом изводе се радови и на приступној улици, а цео посао, како је подвукао биће завршен за месец и по дана. На мосту ће бити постављени ивичњаци, извешће се радови и на бетонирањуи тротоара, а све то ће се комплетно заокружити и осветљењем. Мост и улица биће касније повезана и са улицом Бојана Тасића чиме ће се повезати овај део са Домом здравља и вртићем. Овај посао обавља се захваљујући Влади Србије и председнику Александру Вучићу , а укупна редност је 13 милиона и 200 динара.   Мост ће заокружити амбијентални простор испред Хале спортова, али и са институцијама у самом граду и сигурно да ће овај део постати омиљено шеталиште свих становника.    

У БОЈНИКУ СУ У ТОКУ ЗАВРШНИ РАДОВИ НА ДРУГОЈ ФАЗИ АМФИТЕАТРА

Ови радови данас су били у знаку асфалтирања тротоара, постављању вертикалне сигнализације, а постављена је и ограда поред кеја на Пустој Реци.

Овим радовима се завршава друга фаза уређења платоа испред Спортске хале, нагласио је Ненадовић и додао да ће највероватније у понедељак бити расписан тендер за трећу фазу уређења амфитеатра која обухвата изградњу фонтане, мобилијара за малишане, подијума и наставак стазе у правцу кеја и новог моста на Пустој Реци. Како је казао Ненадовић овај простор ће грађанима свих генерација омогућити место за пријатан боравак и рекреацију. bojnik-9-750x430 Ненадовић је закључио да је прва фаза обухватила уређење платоа испред хале у оквиру пројекта прекограничне сарадње са општином Земен из Бугарске у шта је уложено 262 хиљаде евра, друга фаза је коштала 25 милиона евра без ПДВ-а, а финансијска конструкција за трећу фазу је 36 милиона евра.