Архиве категорија: Култура

БОЈНИК ОБЕЛЕЖИО СВОЈУ СЛАВУ – ДУХОВСКИ ЧЕТВРТАК

Општина Бојник обележила је своју славу, Духовски четвртак, која се прославља у оквиру празника Свете Тројице. Светом литургијом, литијом кроз градске улице и сечењем славског колача, овај значајан верски догађај окупио је велики број верника, представника локалне самоуправе и свештенства.

Обележавање славе општине Бојник почело је Светом литургијом у цркви Светог Николе. Литургију је служио јереј Душан Јанковић уз саслужење јереја Данила Николића и Немање Младеновића. Литургији је присуствовао велики број верника.

По завршетку литургије кренула је литија коју је предводило свештенство, а улицама Бојника прошли су и председник општине Небојша Ненадовић са сарадницима и представницима локалне самоуправе.

Обред сечења славског колача обављен је у парку код крста. Овом чину присуствовао је овогодишњи домаћин славе Саша Величковић, а и овом приликом био је приметан велики број верника.

Саша Величковић је потом домаћинство славе предао председнику општине Небојши Ненадовићу, који ће наредне године бити домаћин општинске славе.

Пригодном беседом присутнима се обратио јереј Душан Јанковић, нагласивши да су литије прилика да се верни народ окупи око крста и уједини око овог симбола вере и страдања.

„Литије су симбол породичних вредности, традиције и љубави“, рекао је Јанковић, додајући да је бити домаћин градске славе велика част и понос.

Духовски четвртак, који се прославља у оквиру празника Свете Тројице, сведочи о Светом Тројству – Оцу, Сину и Светом Духу. Ови дани сматрају се и данима рађања Христове цркве, јер су тада апостоли кренули по свету да шире Христово учење, поручило је свештенство.

ВРБИЦА У БОЈНИКУ: ПРАЗНИК ДЕЧИЈЕ РАДОСТИ И ОЧУВАЊА ТРАДИЦИЈЕ

У порти Цркве Светог Николе у Бојнику данас је било посебно свечано, поводом великог празника Лазареве суботе, познатог и као Врбица.
Ову манифестацију традиционално организују Туристичка организација општине Бојник у сарадњи са Црквом и основном школом „Станимир Вељковић-Желе“, а покровитељ је општина Бојник.
Порта цркве била је препуна малишана који су, уз осмех и са врбовим гранчицама и звончићима око врата, ширили добро расположење. Деца су била празнично одевена, нека чак у народну ношњу, а са њима су били и родитељи, баке и деке. У порти је било могуће купити шећерну вуну и остале слаткише, док су за забаву малишана били задужени аниматори. Посебна атракција било је и мало јагње с којим су се деца фотографисала.
На позорници је одржан културно-уметнички програм уз рецитације посвећене православној традицији и народне игре које је извело Културно-уметничко друштво „Белац“.
Парох бојнички, Данило Николић, нагласио је да је данашњи дан веома важан за хришћанство и додао да се малишани на овај начин враћају нашим коренима.
„Врбица – празник дечије радости“ ове године била је пропраћена и ликовним и литерарним конкурсом на који су се одазвали ученици из целог Јабланичког округа. Вероучитељица Јулијана Стојановић истакла је да су радови били креативни и инспирисани нашом вером.
Директор Туристичке организације општине Бојник, Ивица Аранђеловић, нагласио је да је манифестација и ове године пажљиво осмишљена у сарадњи са школом, свештенством, али да су деца била у центру пажње. Он је обећао да ће садржаји празника наредне године бити још богатији.
Резултати ликовног конкурса:
Предшколска група:
1. место: групни рад Јефимије Настић, Анђелине Костић, Николије Стојановић, Петра Мицића и Теодоре Здравковић из ПУ „Ђука Динић“, Бојник
2. место: Николија Здравковић
3. место: Исидора Стојановић
Свим осталим предшколцима уручене су похвале.

I до IV разред:
1. место: Дуња Здравковић, 3. разред, ОШ „Станимир Вељковић-Желе“, Бојник
2. место: Лара Стојановић, 4. разред, иста школа
3. место: Маша Павловић, ОШ „Вук Караџић“, Велика Грабовница
Осталим учесницима уручене су захвалнице.

V до VIII разред:
1. место: Сaра Радовановић, 5. разред, ОШ „Станимир Вељковић-Зеле“, Бојник
2. место: Мила Стефановић, 5. разред, ОШ „Светозар Марковић“, Лесковац
3. место: Анђелија Златковић, 5. разред, ОШ „Вук Караџић“, Лебане
Осталим учесницима уручене су захвалнице.
Средњошколци:
1. место: Анабела Димитријевић, 2. година, ТШ „Бошко Крстић“, Бојник
2. место: Тијана Станковић
3. место: Анастасија Ћирић, иста школа


Резултати литерарног конкурса:

    I до IV разред:
    1. место: Николина Стаменковић, 4. разред, ОШ „Јосиф Костић“, Лесковац
    2. место: Неда Гајић, 4. разред, иста школа
    3. место: Нађа Филиповић, 3. разред, ОШ „Радоје Домановић“, Бошњаце
    Осталим учесницима додељене су захвалнице.

    V до VIII разред:
    1. место: Теодора Илић, 8. разред, ОШ „Ђура Јакшић“, Турековац
    2. место: Николина Јовановић, 6. разред, ОШ „Вук Караџић“, Лебане
    3. место: Анђела Миљковић, 7. разред, ОШ „Ђура Јакшић“, Турековац
    Осталим учесницима уручене су захвалнице.


    Средњошколци:
    1. место: Ангелина Недељковић, 4. година, Медицинска школа, Лесковац
    2. место: Даница Анђелковић, 3. година, ТШ „Вожд Карађорђе“, Лебане
    3. место: Наталија Цветковић, 4. година, иста школа

    У БОЈНИКУ КОМЕМОРАТИВНИМ СКУПОМ ОБЕЛЕЖЕНЕ 84 ГОДИНЕ ОД СТРЕЉАЊА НЕВИНОГ СТАНОВНИШТВА ОД СТРАНЕ БУГАРСКИХ ФАШИСТА

    Колона у којој су били представници Војске Србије, Полиције, Српске православне цркве на челу са епископом нишким Арсенијем, државни секретар за рад, борачка и социјална питања Зоран Антић, председници Топличког и Јабланичког управног округа Златан Миљковић и Милош Ћирић, локално руководство, представници многих градова и општина, као и бројни грађани, кренула је од зграде Општине Бојник улицом до Спомен-комплекса. На челу колоне била је војна музика.


    И поред хладног времена и кише која је непрекидно падала, тужни скуп започео је опелом које је предводио Његово високопреосвештенство архиепископ и митрополит нишки Арсеније.
    Након тога венце крај споменика положили су државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић, чланови породица стрељаних, представници Војске Србије, начелници Топличког и Јабланичког округа, Општине Бојник, као и бројних општина и борачких организација.

    Повељу живих, која има поруку да се овај злочин никада не може и не сме избрисати из сећања, прочитао је заменик председника Општине Бојник Дејан Стојановић.


    У једном дану бугарски фашисти убили су више од 500 становника пусторечког краја, а жртве су биле жене, деца и стари. Према историјским подацима, то је било око 90% становништва насеља Бојник и Драговац, а међу стрељанима је било и око деведесеторо деце, многа још увек у наручју мајки, што представља један од најкрвавијих и најзверскијих злочина у Другом светском рату, казао је, обраћајући се присутнима, државни секретар Зоран Антић.


    Антић је у свом дирљивом обраћању истакао да је народ пусторечког краја и у Првом и у Другом светском рату био мета бугарске војске.


    Антић је поставио питање зашто се овом догађају на националном нивоу никада није придала пажња коју заслужује и како је могуће да се представници Бугарске никада нису извинили за овај злочин.


    Комеморативни скуп, који је већ трећу годину заредом проглашен догађајем од државног значаја, увеличала је и Вокална група „Бисер“ из Лесковца духовним песмама.
    Поводом 17. фебруара и ове године, Установа Дом културе у Бојнику расписала је традиционални песнички конкурс „Крвави фебруар“.


    На конкурсу су учествовали песници из целе Србије.


    Прво место освојила је песма „Крај Пусте реке“, ауторке Ане Ђурђић Младеновић из Старог Села. Друго место припало је песнику Јовану Н. Бундалу из Београда за песму „Клањам се вашој сени“, док је трећу награду за песму „Крвава зора“ добила Валентина Вања Дабић из Смедерева.
    Стихове награђених песама говорили су ученици бојничких основних школа.


    На комеморацији је поручено да пусторечки крај не може и не сме заборавити овај догађај од 17. фебруара 1942. године.

    БАДЊЕ ВЕЧЕ ПРОСЛАВЉЕНО У ЦРКВИ СВЕТОГ НИКОЛЕ У БОЈНИКУ

    Велики број грађана општине Бојник окупио се вечерас у цркви Светог Николе у Бојнику.

    Грађани су најпре у храму целивали иконе и палили свеће за здравље најближих и покој душа умрлих.

    Паљењу бадњака присуствовао је породично велики број грађана тако да је двориште било препуно упркос киши која је непрекидно падала.

    Пресечен је и колач, а након тога приступило се ломљењу чеснице.

    Ломљење чеснице била је прилика да најсрећнији буду награђени једним златником и са два сребрњака. Ове године на опште задовољство били су то најмлађи Бојничани.

    Верницима је предстојећи Божић честитао јереј Данило Николић.

    Бадње вече у Бојнику увеличао је и величанствени ватромет.

    ОБЕЛЕЖЕНЕ 83 ГОДИНЕ ОД СТРЕЉАЊА НЕВИНОГ СТАНОВНИШТВА ОД СТРАНЕ БУГАРСКИХ ФАШИСТА

    Овај тужни скуп започео је опелом свештенства које је предводио јереј Јабланички хаџи Иван Марковић. Након тога делегације општине Бојник, чланова породица стрељаних, Војске Србије и Полиције, делагација Јабланичког округа и борачких организација из свих суседних и других општина  положиле су венце крај споменика стрељаним родољубима.

    У једном дану бугарски фашисти убили су више од 500 становника пусторечког краја, а жртве су биле жене, деца и стари. Према историјским подацима то је било око 90% становништва насеља Бојник и Драговац, а међу стрељанима је било и око 90-торо деце, многа још увек у наручју мајки, што је један од најкрвавијих и најзверских злочина у Другом светском рату. Потомци стрељаних не заборављају ове злочине, а међу њима је и Славица Стевчевска из Скопља из Северне Македоније која је сваког 17. фебруара на овом месту јер је породично предање да се овај догађај не заборави и завет. Повељу живих која има поруку да се овај злоћин никада не може и не сме избрисати из сећања прочитао је председник Скупштине општине Бојник Младен Ђорђевић. Од прошле године ова комеморација је постала државна церемонија којој је у име Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања присуствовао државни секретар Зоран Антић. Антић је у свом дирљивом обраћању истакао да је народ пусторечког краја и у Првом и Другом светском рату био мета бугарске војске. Антић је поставио питање зашто се овом догађају на националном нивоу никада није придала пажња коју заслужује и како је могуће да се представници Бугарске никада нису извинили за овај злочин.

    КОНЦЕРТОМ МИЛИЦЕ ТОДОРОВИЋ И ВАТРОМЕТОМ ЗАВРШЕНО 26. БОЈНИЧКО ЛЕТО

    Други дан Бојничког лета био је посвећен очувању традиције. Програм је почео такмичењем културно уметничких друштава под називом „Коло за дукат“. Учествовали су: КУД „Белац“ из Придворице, Аматерско фолклорни ансамбл „Осмех“ из Сврљига, КУД „Бранко Миљковић“ из Гаџиног Хана као и КУД „Конче“ из Северне Македонија.

    За најбољег играча на такмичењу проглашен је Горан Живковић, КУД „Бранко Миљковић“, а за најбољу играчицу Леа Стојановић, КУД „Белац“. У програмо ове вечери учествовали су и дувачки оркестар Леонарда Аметовића, затим хармоникаш Милан Здравковић, ТД бенд и ди-џеј 100јке. Треће вечери наступио је електрични гудачки квартет „Динамика мусиц“  предвођен ди-џејем, који сједињује музику кроз време од Вивалдија до Мајкла Џексона на иновативан начин. Њихов звук који комбинује електричне виолине и креативне аранжмане, нуди јединствено музичко искуство. Традиционална манифестација „Бојничко лето“ завршена је концертом Милице Тодоровић која је направила сјајну атмосферу од самог почетка концерта отпевавши своје велике хитове „Три чаше“, „Упореди ме“, „Проћи ћеш ме ти“, „Иста ја“, „Цуре приводе“ и одушевила је публику у Бојнику како гласом и тако и енергијом. Традиционална манифестација „Бојничко лето“ завршена је концертом Милице Тодоровић која је направила сјајну атмосферу од самог почетка концерта отпевавши своје велике хитове „Три чаше“, „Упореди ме“, „Проћи ћеш ме ти“, „Иста ја“, „Цуре приводе“ и одушевила је публику у Бојнику како гласом и тако и енергијом. Организатор ове манифестације је Туристичка организација, а покровитељи Министарство туризма и омладине и општина Бојник.

    ДЕЧИЈИМ МАСКЕНБАЛОМ И КОНЦЕРТОМ ГРУПЕ „ЗАНА“ СИНОЋ ПОЧЕЛО 26. “БОЈНИЧКО ЛЕТО“

    „Бојничко лето“ је најстарија, најпосећенија и највећа манифестација у општини Бојник. Манифестација је почела програмом за најмлађе – дечијим маскенбалом. након тога уследила је журка за најмлађе са аниматорима на којој су се малишани уз омиљену дечију музику и аниматоре забављали балонима од сапунице.

    Група Зана је наступила прве вечери Бојничког лета. Ова група основана је пре 44 године, прва певачица била је Зана Нимани, затим Наташа Гајовић па Наташа Живковић и актуелна, четврта певачица је Јелена Живановић. Пре концерта Јелена и Жика Живановић су рекли да први пут наступају овде и захвалили су се локалној самоуправи и Туристичкој организацији општине Бојник на позиву и гостопримству. Заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић и директор Туристичке организације Ивица Аранђеловић казали су да је програм на овогодишњем Бојничком лету пажљиво одабран, за све узрасте. 26. Бојничко лето је свечано отворио заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић. Након свечаног отварања и ватромета, публика је уживала у концерту групе Зана, и ванвременским песмама „Додирни ми колена“, „Мајстор за пољупце“, „Младићу мој“, „Пепито панталона“, „Лето“, „Јабуке и вино“, „Што не знам где си сад“, „Оженићеш се ти“, „Вејте снегови“, „Да ли чујеш, да ли осећаш“… Друго вече је предвиђено за такмичење Културно уметничких друштава под називом „Коло за дукат“. После такмичења публику ће забављти хармоникаш Милан Здравковић, дувачки оркестар, а затим следи проглашење победника. Након тога је концерт ТД бенда, а затим журка са ди-џејем 100јке. Треће вече отвара својим наступом од 20 часова гудачки квартет „Динамка мусиц“ , а затим у 21:30 следи концерт поп- фолк певачице Милице Тодоровић. Организатор ове манифестације је Туристичка организација општине Бојник, а покровитељ општина Бојник.

    ВРБИЦА-ПРАЗНИК ДЕЧИЈЕ РАДОСТИ

    Туристичка организација општине Бојник позива све малишане и родитеље да дођу у суботу, 27.04., у порту цркве Св. Николе у Бојнику  да заједно обележимо Врбицу – празник дечије радости. Припремљен је разноврстан забавни програм – такмичење у ликовним и литерарним радовима и осликавању најлепших ускршњих јаја, игре без граница, плес са аниматорима, народне песме и игре и још много изненађења… Добро дошли!—-Поручују из Туристичке организацуије општине Бојник Туристичка организација општине Бојник у сарадњи са ТШ „Бошко Крстић“, Црквеном општином и уз благослов  Протојереја  Данила Николића, организује у суботу, 27.04.2024., манифестацију Врбица – празник дечије радости. Манифестација промовише традицију и обичаје везане за празник Врбице, у пусторечком крају познатији под називом „Лазарице“. У оквиру манифестације је организован литерарни и ликовни конкурс за ученике основних и средњих школа Јабланичког округа, такмичење за најлепше ускршње јаје, хуманитарни базар, игре без граница, дружење са аниматорима и још многа изненађења за најмлађе. Манифестацију ће отворити најмлађи чланови културно-уметничког друштва „Белац“. Следи приредба ученика верске наставе Основне школе „Станимир Вељковић – Зеле“ и додела награда поводом васкршњег конкурса „Васкр празник радости“. Након тога, малишани ће моћи да се такмиче у осликавању и украшавању најлепшег ускршњег јајета,  да уживају и друже се са аниматорима и учествују у играма без граница. У оквиру манифестације биће организован и хуманитарни базар „Љубав, вера, нада за лепши дечији свет“ на коме ће се продавати декоративни ускршњи предмети а прикупљена средства биће донирана ученичком фонду ТШ „Бошко Крстић“.