Архиве категорија: Инфраструктура

Кацабаћ -ограда око школског спортског терена

У селу Кацабаћ, у истуреном одељењу О.Ш.“Стојан Љубић“ из Косанчића, у току су радови на постављању ограде око спортског терена. Пре неколико месеци урађен је, у дворишту школе, спортски терен намењен пре свега ђацима ове школе али и оним нешто старијим који живе у селу Кацабаћ и воле и желе да се баве спортом. Радове на постављању ограде је обишао Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић, и при том похвалио домаћинско пословање Директора О.Ш.“Стојан Љубић“, Бобана Марковића и запослених који сами постављају ограду.

Овај терен за мале спортове, како наглашава Ненадовић, се налази у школском дворишту али ће га користити и остали мештани Кацабаћа који желе да се баве неким од спортова за које је терен предвиђен. Када следећи пут буде организована „Летња лига“ у малом фудбалу моћи ће да се игра и на овом терену па ће и мештани Кацабаћа моћи да буду домаћини једног од кола.     У разговору са Директором О.Ш.Стојан Љубић“ сазнајемо да је овакво домаћинско пословање традиција ове школе. Помоћни радници, домари, овог пута постављају ограду, али су до сада радили молерско-фарбарске радове, постављање гипсаних плоча, постављање, подних облога,паркета, преграђивање учионица, поправку водоводних инсталација, најчешће чесми и водокотлића,али су и на школи у Кацабаћу поставили заштитне решетке на прозорима, да лопта не би ломила стакла, а сваке године за потребе школе и истурених одељења исеку и исцепају око 100 кубика огревног дрвета.     Дужина овог дела ограде, који сада раде, је 21м, висина 4м, а уштеда зато што сами постављају ограду и само плаћају материјал је око 200.000 динара. Директор О.Ш.“Стојан Љубић“, Бобан Марковић, захваљује локалној самоуправи на подршци за овакав начин пословања, одобрили су куповину потребних машина и алата за поправку и одржавање школе и дворишта. Поред тога  похваљује рад запослених који ураде сваки посао који умеју и на овакав начин школи доносе велику уштеду.

Мост у Брестовачком засеоку Кајласи

Почела је изградња моста,плочастог прелаза ,преко  Вујановске реке у Горњем Брестовцу, у засеоку Кајласи. Почетак радова су обишли Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић и Заменик председника општине Бојник, Дејан Стојановић. Нови мост, који ће бити изграђен на месту старог, мештани су окарактерисали као „мост за бољи живот“ и то потпуно објашњава њихову огромну радост што ће, после више деценија, поново безбедно прелазити преко реке. Из разговора са мештанима, сазнали смо где паркирају гости крај реке, како је некада млада у венчаници прелазила преко али и да болесника, ако не може до моста на својим ногама, возе на санкама или у грађевинским колицима….

Вујановска река је изразито бујични водоток. Лети једва да има воде у њој али после киша и у време топљења снега  са планине се сјури велика количина воде у кратком времену. Тада је немогуће било прећи преко остатака поломљеног и лоше реконструисаног моста . Проток испод моста је био довољан за свакодневну количину воде али кад крене бујица представљао је  праву бујичну баријеру а не мост. После сваке, нешто јаче, кише река је прелазила преко а не испод моста и додатно би оштетила оно што су људи направили. Мештани су морали да чекају да вода прође да би смели преко моста, а често и да га поправљају.  Овај мост је веза са светом за 7 породица сада углавном старачких.     Поред овог пута према центру села постоје и два атарска према Вујанову и према селу Славник. Пут према Вујанову је, малтене, непроходан, а према Славнику је атарски пут и возити њиме слично је као возити ливадом па ипак кад је мост поплављен то је једини пут до лекара,школе или продавнице. У Горњем Брестовцу је једина продавница у неколико суседних села, ту су и школа и амбуланта.   Пут не користе само мештани засеока Кајласи већ је то многима једини пут до њихових њива и воћњака. Због узаног и слабог моста морали су преко реке кроз воду и то само онда кад то ниво дозвољава. Зими, када поледи, било је ризично прећи преко моста, а ако се неко зими разболи  на санкама га транспортују од куће до реке где чекају кола хитне помоћи.     Нови мост ће бити дуг 6м, широк 3,5м и висок 2,5м. Вредност радова на овом пројекту је 2,4 милиона динара, инвеститор радова је Општина Бојник, а извођач грађевинско предузеће „5Д“ из Врања. Рок за изградњу моста је 45 дана.

Друга Јавна расправа о буџету Општине Бојник за 2021.годину

У  Бојнику је одржана друга Јавна расправа о буџету Општине Бојник за 2021.годину. Јавној расправи су присуствовали Саша Додић, Руководилац  Одељења за привреду и финансије, Александар Настић и Благица Радоњић, службеници за припрему и извршење буџета. Како су истакли циљ ових Јавних расправа је да се чују предлози и сугестије грађана у циљу побољшања услова живота и рада свих мештана.

Присутне грађане и представнике МЗ су обавестили о резултатима одабира приспелих предлога пројеката. Говорили су о сваком приспелом предлогу  појединачно, да ли ће  предложени пројекат бити укључени у буџет, за пројекте који неће бити укључени у буџет ове године, образлагали су разлоге. Рок за приспеће преосталих предлога пројеката је до краја текућег месеца. Јавна расправа је одржана 16.10.2020.године у сали Дома културе у Бојнику уз примену свих прописаних епидемиолошких мера.

У КОСАНЧИЋУ МОНТИРАН БИОРОТОР ЗА ПРИХВАТ ОТПАДНИХ ВОДА

У Косанчићу је монтиран Биоротор за потребе примарне канализације, односно колектора отпадне воде из Агоиндустријске зоне , а на овај начин створени су и услови за изградњу комплетне канализационе мреже за село Косанчић.

Вредност ове инвестиције је 17 милиона динара, а  Биоротора 15 милиона динара, казао је заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић.

Пречишћена вода из овог колектора ићи ће у Пусту Реку, а на овај начин стварају се услови за долазак потенцијалних инвеститора у Агроиндустријску зону која ће за 20-так дана бити комплетно опремљена.

ПОТПИСАН УГОВОР О ИЗГРАДЊИ МОСТА У НАСЕЉУ КАЈЛАСИ

Вредност овог уговора који ће финансирати општина Бојник је 2,5 милиона динара. Како је рекао Борислав Илић, вд директора ,,Јединство” у Бојнику, овај мост знатно ће олакшати услове живота становника овог краја јер ће допринети да се омогући економски развој читавог краја.

Потписник овог уговора и извођач радова је Грађевинско предузеће ПДП Врање које се обавезало да посао приведе крају за 45 дана, а да у посао уђе у наредних 10 дана. На овим радовима биће ангажовано петнаестак људи и исто толико механизације.

БОЈНИК У БУГАРСКОМ ГРАДУ ЗЕМЕНУ ОЦЕЊЕН КАО ОДГОВОРНА САМОУПРАВА

,,Веома сам поносан, што смо прликом недавног боравка у Бугарској оцењени, као једна од пет најодговорнијих локалних самоуправа, када је реч о приступу обавезама и заједничким фондовима везаним за област прекограничне сарадње“, казао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић.

Поред Бојника успешну сарадњу са општином Земен имају и Трговиште, Нишка Бања, Бела Паланка и Аранђеловац.

Како је констатовао Ненадовић основни предуслов за реализацију свих пројеката прекограничне сарадње је да програми буду од општег интереса и да се наменски потроши новац.

ПРИВОДЕ СЕ КРАЈУ РАДОВИ АСФАЛТИРАЊА ПЛАТОА ИСПРЕД СПОРТСКЕ ХАЛЕ У БОЈНИКУ

Ови радови који се изводе на основу пројекта прекограничне сарадње са бугарском општином Земен, а њихова вредност је 262 хиљаде  евра. До сада је одрађено 80 одсто радова, а остало је да се поставе још гранитне плоче, расвета и клупице, као и покретна бина са озвучењем како би се створили услови за одржавање свих културних манифестација.

Како је казао председник општине Бојник Небојша Ненадовић завршетком платоа код Хале спортова створиће се једна модерна зона јер ће се повезати и са Аутобуском станицом, а у плану је и изградња новог моста, тако да ће све ово представљати јединствену архитектонску и урбану целину.

Како је подвукао председник општине Бојник ови радови су без обзира на ванредну ситуацију и коронавирус завршени пре рока. Извођач радова била је фирма 5Д из Врања.

Он напомиње да је задовољан и првим пројектом који је реализован у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском који је подразумевао изградњу пута дужине 3060 метара од Цркве до Циглане у Придворици и да ће сарадња са Земеном највероватније бити настављена.

ПРЕЗЕНТОВАНО ВОЗИЛО ЗА БРЗЕ ИНТЕРВЕНЦИЈЕ НА ВОДОВОДНОЈ МРЕЖИ

Ангажовањем општина Бојник и Дољевац набављено је најсавременије возло са прикључном машином за брзе интервенције водоводне мреже система Брестовац- Бојник-Дољевац.

Како истиче директор истоименог Јавног предузећа Срђан Стојановић за набавку у ове сврхе издвојено је око 60.000 евра. С обзиром на чињеницу да је водоводна мрежа и са једне и друге стране, односно у општини Бојник и Дољевац дуга 250 километара ово возило за брзе интервенције допринеће лакшем отклањању кварова.

У селу Ђаце демонстрацији најсавременијег возила Ренџер, приколице и најсавременијег мини багера присуствовали су председник општине Бојник Ненбојша Ненадовић, његов заменик Дејан Стојановић и њихови сарадници, а констатовано је да ће ова модернизација у знатној мери допринети квалитетнијем водоснабдевању општина Бојник и Дољевац и да ће се са унапређењем процеса рада наставити и у наредном периоду.

ПОТПИСАН УГОВОР О ИЗГРАДЊИ АНЕКСА ДОМА КУЛТУРЕ У БОЈНИКУ

Вредност уговора о изградњи анекса Дома културе у Бојнику је 8,5 милиона динара, од тога Министарсвтво културе определиће 7 милиона, а локална самоуправа остатак новца  из свог буџета.

Како је казао начелник Општинске управе у Бојнику Небојша Станковић ови радови биће завршени у року од 90 дана, а за почетак приступиће се грубим радовма и постављању електричне инсталације.Изградњом овог Анекса добиће се изложбен простор, гардеробе за глумце и други пратећи садржаји.

Како истиче Станковић овим простором у знатној мери унапредиће се услови за рад ове културне установе. Најкасније за 7 дана извођач радова Инвест градња из Лесковца започеће посао, а са његовим завршетком добиће се корисна површина од око 200 квадрата, подвлачи Станковић.

Он додаје да је градња Дома културе започета пре 90-тих година прошлог века и то у неколико фаза, а да ће овом инвестицијом бити заокружена читава целина.

Изградњом Анекса Дома културе у знатној мери ће бити обогаћени и културни садржаји у Бојнику, али и решен проблем грејања што ће допринети континуираном извођењу свих манифестација закључује Станковић.

Ново лице аутобуске станице

Аутобуска станица у Бојнику  полако добија један чистији и уреднији изглед. Зграда атобуске станице се не користи од када је пропао „Југекспрес“ и од тада полако зараста у шибље и купину. Било је већ покушаја појединаца да се поставе посуде за отпад, неко је донео пластичну бурад, али су хулигани то брзо поломили па су гомиле одбачених папира,кеса и флаша поново биле свуда.

Почетком 2019.године Општина Бојник је купила зграду Аутобуске станице, као објекат од значаја. То је био већ пети покушај продаје па је  објекат купљен непосредном погодбом. Почетна , процењена, вредност аутобуске станице је била 4,2 милиона динара али је  Аутобуска станица купљена за 1.116.000 динара.

Поред куповине објекта  потребно је разрешити имовинско-правне односе на земљишту на чему се ради. Југекспресу је, кад је грађена станица, 80-тих година, уступљено земљиште на коришћење. Из неформалних разговора сазнајемо да ће објекат бити поправљен и више неће представљти ругло. Ту се планира постављање Туристичког инфо ценра и продавница сувенира док ће некадашњи сервис и гараже користити ЈКП“Јединство“.

Овде је већ сада урађен велики посао о чему говоре гомиле посеченог растиња и покупљеног отпада око зграде, а и из саме зграде су уклоњени отпаци, малтер, поломљено стакло и сличан крш. Уређење објекта и околине траје већ неколико дана али на жалост, у том периоду, ноћу је неко полупао и стакла која су била читава и било их је довољно само опрати.

Уређење Аутобуске станице је, на неки начин, очекивани потез када знамо да се налази крај Спортске хале, на самој обали Пусте Реке и да се уређује простор око Спортске хале са једне стране Пусте реке и Комплекс спортских терена  са друге стане реке и планира изградња моста и приступне улице па ће се за само пар тренутака стизати од станице до пич терена,фудбалског стадиона или пијаце. Када и мост буде урађен, осим што ће се брже стизати до пијаце из овог дела Бојника, решиће се и проблем паркирања близу пијаце, Уторком, када  је пијачни дан и све закрчено паркираим аутомобилима.