Архиве категорија: Инфраструктура

Ђинђуша – улица Новотополска

У току је санација путева које је вода уништила у поплавама од пре неколико дана. Поправља се и насипа гребаним асфалтом пут у селу Ђинђуша који води ка Новој Тополи. Радове су обишли Небојша Ненадовић, Председник општине Бојник и Дејан Стојановић, Заменик председника општине Бојник.

 Радиће се још много путева на територији општине Бојник, све оно што је вода уништила у протеклих неколико дана, каже Деан Стојановић и додаје да је уведена ванредна ситуација у 12 Месних заједница и у току су радови на санацији путева, локалних и општинских, који су у ингеренцији локалне самоуправе, Општине Бојник,и то не само у ових 12 месних заједница. У прва два дана Небојша Ненадовић и Дејан Стојановић су лично обилазили територију , сваки по један део, и идентификовали проблеме на путним правцима. Сада су на терену општинске екипе и даље раде на идентификацији свих проблема на путним правцима и у наредном периоду ће се радити само то  и то по приоритетима, прво тамо где не може да се прође а затим  и тамо где су мања оштећења, каже Дејан Стојановић. Насипање пута ка Новој Тополи гребаним асфалтом  ће се радити до краја насеља а затим грејдером или неком другом машином ће се пут поправљати даље ка Новој Тополи и местимично ће се насипати да би људи могли да дођу до Бојника, али не до краја до Нове Тополе која припада општини Лебане. Наредних дана биће саниран пут у Вујанову, где ће по речима Дејана Стојановића, прво да се поравна  грејдером или другом машином  а затим насипе и то сукцесивно  јер  немају  довољне количине да би се покрила цела општина па се због тога интервенише само тамо где мора и где је неопходно да се обезбеди пролаз људима. Општина има на располагању одређену количину струганог асфалта  коју је обезбедила у претходном периоду за летње одржавање путева и када дође до оваквих оштећења. У посети Бојнику је био министар грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, Томислав Момировић и са њим су, како каже Дејан Стојановић.договорили да одређене количине шљунка и струганог асфалта Министарство  преко Путева Србије допреми општини Бојник и обезбеди одређени број сати рада машина, грејдера, ровокопача, камиона и оне су већ на терену и раде на чишћењу закрчених јаркова, путева, канала који су идентификовани као проблем. Договорено је и пресвлачење неких државних путева на територији општине и  израда пропуста који су уско грло и представљали су проблем у овом ванредном стању, ситуацији и то ће се радити са почетком грађевинске сезоне а општина ће са машинама и материјалом који добија  решавати потребно у наредних 7-10 дана. Радове углавном изводи локално јавно комунално предузеће  које има уговоре о сарадњи са многим фирмама  тако да ако не може због опремљености или не стиже ангажује фирме са којима има уговор  тако да је на терену  и по 2-3 извођача, каже Дејан Стојановић.

МИНИСТАР ГРАЂЕВИНАРСТВА, САОБРАЋАЈА И ИНФРАСТРУКТУРЕ ТОМИСЛАВ МОМИРОВИЋ ПОСЕТИО ОПШТИНУ БОЈНИК

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Томислав Момировић, посетио је Бојник. Са председником општине, Небојшом Ненадовићем, тренутно се воде разговори о поплави која је задесила Бојник и околину, и о могућностима санације настале штете.

Момировић је заједно са председником Ненадовићем посетио дом породице Митић у Улици Ђуке Динића у Бојнику. Том приликом, обећана је помоћ у виду пумпи за избацивање воде из дворишта.

Министар Момировић је рекао да ће председник Александар Вучић и Влада Србије донети убрзо посебан програм мера за отклањање последица поплава на целокупној територији јужне Србије.

Момировић је нагласио да ће се убрзано приступити реализацији изградње пута преко Радана, који ће повезати 6 општина у три округа.

Небојша Ненадовић о Агро-индустријској зони у Косанчићу

Крај  једне и почетак друге године је право време да се сумирају резултати. Са Председником општине Бојник , Небојшом Ненадовићем смо разговарали о Агро-индустријској зони у селу Косанчић . Агро-индустријска зона је завршена и спремна за долазак инвеститора који ће ту изградити своје погоне и запослити мештане. Очекује се отварање већег броја нових радних места где ће посао наћи млади па ће им то омогућити да остану да живе на свом породично прагу, где ће поред овог посла моћи да се баве и пољопривредом као допунском делатношћу.

У првој фази урађена је инфраструктура, асфалтиране улице, доведена струја и вода,урађена канализација и кишна канализација  у самој агро-индустријској зони док је у другој фази отпадна вода одведена до колектора где се пречишћава а затим одлази у Пусту Реку. Средства за Прву фазу  изградње Агро-индустријске  зоне су добијена од Европске Уније преко ЕУПРО програма у износу од 1милон евра и 26 милиона динара од  Владе Републике Србије и председника  Александра Вучића. Радови прве фазесу завршени по плану.У другој фази је одрађено одвођење отпадних вода и кишне канализације до колектора где се врши пречишћавање а затим пречишћена вода одлази у Пусту Реку. Поред тога продужена је улична расвета у правцу Стубле, контејнери су на свакој раскрсници, школа је добила нове клупе и столице као и опрему за кабинете, у идућој години ће бити асфалтиран  пут у правцу Ћуковца, у току је израда пројекта за пијацу. Уложено је и урађено много и ми смо спремни, каже Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић. Агро-индустријска зона се налази на привредној мапи Србије и сада се очекују инвеститори. Приоритет свих приоритета је вратити младе људе који су отишли да раде у околним градовима да нађу посао у Агрозони, да они који су овде ту и остану, да у школама буде више деце, каже Небојша Ненадовић. Велика су очекивања од Агро-индустријске зоне не само Председника општине већ и многих мештана, нова радна места, бољи стандард и заустављање економске миграције.

Дејан Стојановић-Пројектима до бољег стандарда

Са Дејаном Стојановићем, замеником Председника општине Бојник, смо разговарали о Пројектима прекограничне сарадње Бугарска-Србија у циљу побољшања стандарда мештана општине Бојник. До сада се сарађивало на два пројекта. Пројекат на коме се тренутно ради је уређење платоа испред Спортске хале у оквиру кога је направљен паркинг  и уређен кеј.

Хала је интензивно грађена  задњих 8-9 година и сада када је завршена је прави понос Бојника.  При крају је поплочавање платоа испре хале гранитним плочама а по завршетку тог посла биће постављено осветљење. Поред  реке је предвиђено шеталиште и клупице за седење.Простор испред  хале и крај реке постаје све лепши и урбанији. Први пројекат на коме се сарађивало је била изградња асфалтног пута од Зелетова до цркве Св.Архангела Гаврила у Придворици. Овај пут представља заобилазницу коју Бојник до сада није имао. Веома је битна и представља алтернативу за одлазак из Бојника у Правцу Ниша или Лесковца без проласка кроз центар Бојника. Вредност овог пројекта је била  374000 евра а због тога што је пројекат завршен у року добијени су бонус поени који су омогућили да се други пројекат, уређење платоа, лакше добије. Вредност пројекта уређења платоа износи 262000 евра. То су велика средства која из буџета не би могла да се приуште за реализацију ових пројеката, каже Дејан Стојановић и додаје да  је општина Бојник препозната по томе да потпуно реализује своје пројекте и то је препоручује за наредне пројекте. Спортска хала је комплетно уређена има чак и лепо уређен кафић. Наша идеја је да задржимо младе, да се баве спортом, да живе један здрав живот, хала је постала стециште младих јер сада ту имају све потребне услове за спортове којима се могу бавити у хали, каже Дејан Стојановић. Ту су сада теретана и сви  потребни реквизити. У хали тренирају каратисти, стонотенисери,кошаркаши, млађе категорије фудбалског клуба, боксери и наравно одбојкашице које тренутно постижу најбоље резултате. Ипак приоритет свих приоритета, по речима Дејана Стојановића је отварање нових радних места где би посао нашли ови млади људи и остали да живе у општини Бојник, јер је демографска слика Бојника у претходном периоду јако лоша. Треба да се запосле у агро зони и тако  смањи економска миграција која је у претходним деценијама била изражена а последица тога је знатно смањен број становника на територији општине Бојник. Дејан Стојановић нам је говорио о идеји да се уже језгро Бојника, центар Бојника, пресели на простор око хале. Иза хале је зграда у којој је водовод а у плану је да се други део те зграде адаптира заједнички и ту смести полицијска станица.Ове године је купљена аутобуска станица за  1100000, мало је сређена у оквиру јавних радова и планира се њено адаптирање при чему ће примарно остати аутобуска станица али ће се у тај простор сместити и неко удружење или установа. Преко реке код аутобуске станице биће изграђен мост, пројекат је завршен и издата грађевинска дозвола. Предрачунска вредност пројекта је 41 милион динара. Почетком године се очекује расписивање конкурса и ако се са овим пројектом прође мост би био урађен ове године. То би заокружило једну целину и могло би се шетати од центра поред  хале , кејом, па преко новог моста ,поред спортског комплекса и пијаце па назад у центар. Па ипак најлепши део треба да буде плато испред хале са уређеним кејом, шеталиштем, клупицама, простором за децу а преко лета ту би се одржавало  традиционално „Бојничко лето“.

Нова опрема за школу у Косанчићу

О.Ш.“Стојан Љубић“ у Косанчићу је, данас, добила нове школске клупе двоседе , столице, интелигентну таблу и другу опрему за два кабинета и 7 учионица, као и нов котао за централно грејање. Школу похађа 250 ученика, у централној школи и истуреним одељењима.

Захваљујући сарадњи локалне самоуправе и некадашњег Министарства за популациону политику, у школу у Косанчићу су стигле нове клупе, каже Председник Општине Бојник, Небојша Ненадовић, и додаје да је вредност овог инвентара 6,8 милиона динара, од чега је министарство донирало 4,9 милиона динара, а преостали износ је учешће локалне самоуправе.

Данас је у школи инсталиран и нов котао за централно грејање на место старог који је престао да ради. За нов котао је издвојено, из општинског буџета, преко 900.000 динара.

По речима Бобана Марковића, директора О.Ш.“ Стојан Љубић“, овај школски инвентар ће много побољшати услове за учење и рад , ученцима и наставном особљу школе, а изузетно се радују интелигентној табли.

Због Короне ученици нижих разреда похађају непосредну наставу, док ђаци виших разреда похађају on-line наставу, а у Горњем Брестовцу, где има изузетно много проблема због лошег интернет сигнала и недостатка паметних телефона и рачунара деца наставу прате путем РТС програма.

Стиже вода у Горњу Каменицу

У току су радови на другој фази пројекта изградње водоводне мреже у селу Каменица. У Првој фази се стигло до Доње Каменице, а сада се поставља магистрални, централни дистрибутивни, вод од  Доње до Горње Каменице, у дужини од 1.150 метара. Вредност  ове инвестиције је 1.700.000 динара и радови се финансирају из Буџета локалне самоуправе. По речима Председника општине Бојник, Небојше Ненадовића,  водоводна мрежа ће се, у трећој фази, поставити од магистралног вода до сваког домаћинства да би свака кућа добила здраву воду за пиће. Рок за извођење радова је 45 дана.

Милорад  Станимировић живи у Горњој Каменици и каже да се мештани радују  водоводу и могућности  да, на тај начин, добију воду за пиће.  Вода из њихових бунара, ове године, по квалитету није била за пиће па се свако сналазио како је ко могао, а већина је воду доносила са Радана. У још тежој ситуацији су били сточари, морали су цистернама да довозе воду да би напојили своју стоку. По завршетку треће фазе и прикључења на централни водовод ослободиће се вишегодишњих проблема са полупразним бунарима и водом променљивог квалитета у њима. У Бојнику је, по речима Небојше Ненадовића, епидемиолошка ситуација стабилна. Тренутно је на територији општине 12 ковид заражених, дневно се јаве 2-3 позитивна пацијента или их уопште нема. Ненадовић је позвао све који бораве на територији општине Бојник да поштују  мере заштите које је прописао Републички кризни штаб да би се спречило ширење заразе. У току су и радови на постављању уличне расвете у Селу Ћуковац и израда документације за уличну расвету за село Турјане. По речима Небојше Ненадовића, исплаћена су дуговања за уличну расвету затечена у претходном мандату, донета је одлука да рачуни, надаље, стижу општини, а не Месним заједницама, поправљена је постојећа расвета, пре 2-3 године уведена је улична расвета управо у селу Каменица. Поправке, замене сијалица, се раде одмах по пријему обавештења…

ПОТПИСАН УГОВОР О ИЗВОЂЕЊУ РАДОВА НА ВОДОВОДНОЈ МРЕЖИ У КАМЕНИЦИ

У Бојнику је потписан уговор о извођењу радова на водоводној мрежи у Каменици.Овај уговор реализоваће лесковачка фирма ,,Хидромонтажа’’. Како је казао заменик председника општине Бојник Дејан Стојановић ови радови започети су још прошле године, када је изграђен један део секундарне  мреже, а други део овог посла у дужини од 1.150 метара обихватиће наставак изградње водовода до школе.

Како каже Стојановић за становнике овог села изградња ће омогућити квалитетније снабдевање пијаћом водом, а за Колектор за пречишћавање отпадних вода у Косанчићу континуирану савремену  прераду уз повећан капацитет. Рок за завршетак ових радова је 45 дана.  

У ТОКУ ЈЕ ИЗГРАДЊА АНЕКСА ДОМА КУЛТУРЕ У БОЈНИКУ

Реч је о другој фази изградње Анекса Дома Културе, а како је казао заменик председника општине Дејан Стојановић ови радови одвијају се захваљујући пројекту који је одобрило Министарство културе . У ту сврху ресорно министарство одборило је 77 милиона динара, а локална самопуправа партиципираће са додатном сумом од 1,6 милиона динара.

Извођач радова Инвест градња Лесковац је уведен у посао пре десетак дана, а према динамици посао ће бити завршен за два до два и по месеца,Објекат је површине преко 80 квадрата где ће бити смештене просторије за гардеробу за глумце, простор за поставке сталних изложби и предвиђена је изградња котларнице . Овом реконструкцијом знатно ће се унапредити услови за рад , али  ће се омогућити и организовање многих културних догађаја.

ПРЕДСЕДНИК ОПШТИНЕ БОЈНИК НЕБОЈША НЕНАДОВИЋ СА САРАДНИЦИМА ПОСЕТИО ЈЕ ПРЕДШКОЛСКУ УСТАНОВУ ,,ЂУКА ДИНИЋ”

Локална самоуправа доста улаже у објекте у којима бораве најмлађи, казао је председник општине Бојник Небојша Ненадовић. На овај начин се стварају услови за боље услове едукације и образовања деце.

У прилог овоме иде и чињеница да су после скоро 40 година  набављена два професионална шпорета за припрему оброка . Из општинског буџета је у ове сврхе уложено око 350 хиљада динара.Како је казао Ненадовић од нове године кренуће се са комплетним завршетком јаслене групе тако да ће овај вртић бити комплетиран. У овој предшколској установи припремају се три оброка , а води  се рачуна и о њиховој нутритивној вредности. Куварица Данијела Крстић истиче да се оброци припремају у хигијенским условима, а нарочито у садашњој епидемиолошкој ситуацији И уз пуно поштовање епидемиолошких мера. Она додаје да ће набавка два нова шпорета у знатној мери олакшати припрему хране за око 130 малишана укључујући и помоћни вртић И оброке за десетак малишана са посебним потребама.

Посета реновираном вртићу у селу Лапотинце

У селу Лапотинце се налази једна од предшколских припремних група Бојничког вртића П.У.“Ђука Динић“. Деца су доскора боравила у згради сеоског Дома културе. Од како је кров почео да прокишњава њихове просторије су постале пуне влаге и мемле и зато неусловне за боравак деце.

На предлог Директорке П.У.“Ђука Динић“, Иване Јанковић вртић је пресељен у једну од учионица Основне школе. Учионицу су реновирали сами запослени вртића и то за време Короне док вртић није радио.

У посету деци у новим просторијама вртића дошли су Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић, Заменик председника општине Боник, Дејан Стојановић, Директорка П.У.“Ђука Динић“ и Председник М.З.Лапотинце, Драган Стојановић. Представници општине су разговарали са децом а деца су за своје госте певала и рецитовала. Председник општине Бојник, Небојша Ненадовић, је на крају посете још јдном похвалио запослене у вртићу који су сами реновирали просторију тако да је реновирање коштало свега око 100 000 динара, онолико колико је коштао материјал. Кречили су, фарбали, намештали ламинат, уређивали мокри чвор па сада деца бораве у лепој и сувој просторији где имају све што један мали вртић треба да има. Небојша Ненадовић је истакао да су запослени често спремни да узму учешће у сличним акцијама и својим радом и знањем допринесу да реновирање или решавање неког сличног проблема кошта само онолико колико кошта материјал. П.У.“Ђука Динић“ има 16 група од којих су 5 у централном вртићу, 2 у Друштвено-развојном центру код Аутобуске станице, 8 у истуреним одељењима Основних школа и 1 у згради М.З. Стубла. У име мештана Директорки и запосленима у П.У.“Ђука Динић“ као и Представницима локалне самоуправе захвалио се Драган Стојановић.