Архиве категорија: Инфраструктура

КОСАНЧИЋ – Завршени радови Прве фазе на Агро-индустријској зони

На Агро-Индустријској зони у Косанчићу приведени су крају инфраструктурни радови Прве фазе. У тренутку снимања завршавани су радовима на изради тротоара. Руководство општине Бојник на челу са Председником општине Бојник, Небојшом Ненадовићем, је обишло Агро-индустријску зону Косанчић управо у тренутку када су асфалтирани последњи метри тротоара. То су, уједно, задњи радови прве фазе. Преостало је, по речима Небојше Ненадовића, Председника општине Бојник,  да се у другој фази кишна и фекална канализација одведе од Агро-индустријске зоне до колектора, пречисти и затим одведе до Пусте Реке.

Радови на другој фази ће, како очекују, почети крајем ове или почетком следеће недеље и трајати око 2 месеца. Досадашњи Председник СО Бојник, Дејан Стојановић, је истакао да ће у наредном периоду у сарадњи са Развојном Агенцијом Србије радити на довођењу инвеститора у Агро-индустријску зону. Очекују отварање већег броја нових радних места. Нагласио је да је један од најважнијих циљева  отварање нових радних места и заустављање економских миграција, као и да на томе предано раде већ читаву деценију.

Укупна уређена површина  је 53 хектара, од тога је за агро зону сачувано 33 хектара, а преосталих 20 хектара је подељено у 4 парцеле по 5 хектара за прерађивачке и индустријске капацитете. Парцеле намењене за прерађивачке и индустријске капацитете се због лакшег приступа за транспорт робе налазе уз сам приступни пут. Развојна агенција Србије је  Агро-индустријску зону ставила на привредну мапу Србије, што ће додатно позитивно утицати на потенцијалне инвеститоре.

Средства за уређење ове зоне су обезбеђена, преко донаторског  ЕУПРО програма, у износу од 1 милион евра, док је износ од 26 милиона динара, са којим је требало да учествује општина Бојник, добијен од Владе Републике Србије. Једна од предности Косанчића, за овакву Агробизнис зону, је његов географски положај. Налази се у равници, на путу који спаја Бојник, преко Доњег Брестовца, са Нишем и Лесковцем али и аутопутем Београд-Ниш-Скопље, од ког је удаљено свега 12км, што је за транспорт производа веома битно па ће сигурно позитивно утицати на потенцијалне инвеститоре.

Највећи део радова је извела група извођача „Водоградња“,  „Елба“ и „Trace“,асфалтну саобраћајницу дугу 2,5км са водоводом, кишном и фекалном канализацијом и електроинсталацијом. Уведени су у посао  12. новембра, рок за те радове је био 150 радних дана, а вредност  pадова 137.500.000 динара, без ПДВ-а.

Село Косанчић је Војвођанског  типа, са широким улицама-шоровима и дрворедима са обе стране улице. Ту су још увек и клупице, крај капије, док бунари више нису потребни од кад је направљен водовод. Добар део улица је асфалтиран. Косанчић је некада био Општинско место а сад је једно од највећих села у Општини Бојник. У Косанчићу постоји Месна Канцеларија, пошта , телеком, школа, амбуланта, пијаца и 3 продавнице прехрамбене робе. Ту је и фарма пилића у којој је некад радио велики број Косанчана. Косанчићу гравитира неколико села. Током година много се младих одселило у градове али има и добрих домаћина и породица где живи неколико генерација заједно. Мештани Косанчића али и околних села па и Бојника са пажњом прате све што се дешава око Агро-индустријске зоне која треба да донесе нова радна места. Надају се и млади и стари да ће ту наћи посао. Стари се надају да ће се ту запослити и допунити радни стаж до пензије. Млади прижељкују радно место да би остали да живе на продичним огњиштима и да поред посла наставе да обрађују своја имања.

У ХАЛИ СПОРТОВА ОТВОРЕН КАФЕ БАР РЕСТОРАН

Свечаним пресецањем врпце овај кафе бар отворио је председник општине Небојша Ненадовић који је нагласио да је улагање у образовање, спорт и здраве стилове живота приоритетни задатак локалне смоуправе.

Он је додао да ће овај кутак бити намењен не само спортистима, већ и њиховим родитељима и гостима који долазе на спортске манифестације у Бојник.

Ненадовић је подвукао да је локална смоуправа видела важност спорта, а то потврђује и чињеница да је за ову област за 2020. годину опредељено око 20 милиона динара.

У опремање овог простора који се простире на око 70 квадратних метара уложено је око 500.000 динара, казао је Дејан Станојевић, директор Спортске хале у Бојнику, а није изостало и ангажовање и рад свих запослених у овој спортској установи.

На отварању овог кафе бар ресторана били су представници јавног и политичког живота града.

Како је најавио Ненадовић у Бојнику грађане, а и њихове госте очекују током лета бројне манифестације почев од традиционалног Турнира, односно Лиге у малом фудбалу, до Бојничког лета које ће обележити бројни наступи најеминентнијих музичара Србије и региона.

УРЕЂЕЊЕ ПЛАТОА ИСПРЕД ХАЛЕ СПОРТОВА У БОЈНИКУ СЕ ОДВИЈА ПЛАНИРАНОМ ДИНАМИКОМ

Уређење платоа испред Хале спортова у Бојнику одвија се планираном динамиком, каже председник општине Небојша Ненадовић. Ненадовић подвлачи да се овај пројекат  реализује у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском, а његова вредност је 262 хлљаде евра. Мада је рок за завршетак радова годину дана, извођач фирма 5Д из Врања ће интензивирати активности.

Како истиче председник општине Небојша Ненадовић  са завршетком платоа код Хале спортова створиће се једна модерна зона јер ће се повезати и са Аутобуском станицом, а у плану је и изградња новог моста, тако да ће све ово представљати јединствену архитектонску и урбану целину.

Он напомиње да је задовољан и првим пројектом који је реализован у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском који је подразумевао изградњу пута дужине 3060 метара од Цркве до Циглане у Придворици.

02

Ненадовић закључује да ће Бојник оживети у потпуности са завршетком Агроиндустријске зоне и пута преко Радана чиме ће се ова општина повезати са осталим местима Јабланичког и Топличког округа.

Одобрен пројекат за пут преко Радан планине

Одобрен је пројекат за асфалтирање пута преко Радан планине и укључен је у план рада ЈП Путеви Србије за 2020 годину.

Радан планину окружују Бојник, Лебане, Медвеђа, Куршумлија и Прокупље. Челници ових  општина, већ више од деценије, покушавају да ураде пут преко планине. Формирали су „Радан кластер“, у настојању да уједињени постигну боље резултате. Пролазиле су године али се од идеје за изградњу пута преко Радан планине није одустајало, без обзира на неуспехе. Био је то сан свих који воле Радан, без обзира да ли на њему живе или долазе да уживају у лепоти и чистоти прелепих планинских кутака. Све општине, чланице Радан кластера, на чијем је челу Драган Симић, су неко више, неко мање, у складу са својим могућностима, настојале да овај сан постане јава.

Приликом посете Председника Републике Србије, Александра Вучића, истакли су значај овог пута који би повезао два региона,Јабланички и Топлички, пет општина, пет бања, Брестовачко језеро, атрактивне туристичке дестинације, као што су Јустинијана Прима-Царичин град и Ђавоља варош…

Тада је добијено обећање да ће пут бити урађен.  Сада смо од предсеника Општине Бојник, Небојше Ненадовића, добили информацију да је пројекат одобрен и ушао у план рада Путева Србије за  2020 годину.

У овој години ће се радити на изради пројектно-техничке  документације за овај пут, дуг 18км, који иде од Бојника, преко Добре Воде и Власова, до Пролома. Укупна вредност овог пројекта је 31.200.000 динара,  а финансира га ЈП Путеви Србије.

Почели радови на уређењу платоа испред Спортске хале

Почели су радови на уређењу платоа испред Спортске хале у Бојнику. Овим пројектом је предвиђено уређење простора од моста до улаза у Спортску халу и од улице до реке. Испред саме хале биће направљен паркинг који може да прими око 50 возила и 2 аутобуса. Предвиђена је и покретна бина са осветљењем и озвучењем, која ће бити постављена око средине платоа. Плато ће бити поплочан гранитним плочама, а биће уређен и део кеја. Ту се уређује један леп, урбани простор, намењен окупљању већег броја људи због дружења,шетње, спортског догађаја или неке манифестације попут Бојничког лета, Пасуљијаде, Рибље чорбе или музичких догађаја попут планираних Фејатових вечери трубе.

Ово је други по реду пројекат у оквиру прекограничне сарадње са Бугарском. Вредност овог пројекта је 262 000 евра, а извођач радова је фирма 5Д из Врања.

Како каже Небојша Ненадовић, Председник општине Бојник, на првом тендеру се нико није јавио па је тендер поновљен, због  тога и ситуације са корона вирусом касни се око месец дана али је извођач радова обећао да ће радити појачаним интензитетом, без обзира што је рок за завршетак радова годину дана. У плану је и уређење терена, даље уз реку, између аутобуске станице и Спортског комплекса „Пуста Река“ са друге стране реке, где се сада завршава реконструкција Мини пич терена.

У току је израда пројектне документације. Ту је у плану поред уређења кеја и изградња моста. Спортска хала, са уређеним платоом и кејом, са једне стране и Спортски комплекс са фудбалским стадионом, мини пич тереном, тереном за кошарку и теретаном на отвореном, са друге стране реке чиниће једну целину. Поред тога повезаће се преко тог моста и аутобуска станица са пијацом. На делу између реке и улице, одмах крај пијаце, биће направљен и мали паркинг али све то за сада је у фази израде документације.

Уређење пијаце у селу Косанчић

У селу Косанчић пијаца постоји већ 50 година. Косанчић је некада био општинско место, а сада је једно од највећих села у Бојничкој општини. Крај самих сеоских кућа убрзано ниче агро-бизнис зона. У Косанчићу постоји Основна школа са 8 разреда и неколико истурених одељења, пошта, амбуланта, Месна канцеларија  али и пијаца. Пијаца ради само један дан у недељи али је изузетно битна мештанима, не само Косанчића, већ и мештанима села која гравитирају  Косанчићу. Косанчићу гравитирају суседна села Стубла, Бријање, Ћуковац, Граница и Обилић, док су мештани Кацабаћа више усмерени ка Бојнику као већем центру. Пијаца се налази на ливади крај амбуланте и има само неколико тезги, сви остали продавци своју робу излажу и продају како се ко снађе. У претходном периоду, по пријавама,  деловала је инспекција и затварала пијцу, то је био повод  да се започне са уређењем ове пијаце.

О уређењу пијаце у Косанчићу разговарали смо са Небојшом Ненадовићем, Председником Општине Бојник и сазнали да је добијено идејно решење и очекује се, за око две недеље и дозвола за градњу .

Пијаца ће се налазити на истом месту, биће опремљена тезгама, имаће управну зграду и санитарне просторије. Када буде уређена биће дата на управљање ЈКП“Јединство“ из Бојника, које управља и Бојничком пијацом. Ненадовић је нагласио,  да је Косанчић, пре краћег времена, добио контејнере на  свакој раскрсници, поправљено је осветљење, а настављају се и радови на агро-бизнис зони.

Преко Министарства привреде добијено је 30.000.000 динара и тим новцем ће бити стављене у функцију две парцеле, док ће остале бити уређиване касније, у складу са захтевима инвеститора. У оквиру овог пројекта  добијен је и пројекат за изградњу кишне и фекалне канализације до колектора ,а после пречишћавања од колектора се, пречишћена, вода одводи у Пусту Реку. Вредност ових радова је око 27 милиона динара и тендер је расписан.

Циљ ових пројеката је да се омогући запошљавање житеља овог краја и побољшају услови живота у Косанчићу, као једном мањем центру. Нова радна места омогућиће запошљавање младих, који ће у том случају остати у својим домовима и на својим имањима, неће се гасити породична огњишта, а млади брачни парови одлазити да у великим градовима буду подстанари. Моћи ће, у своје слободно време, да се баве и пољопривредом као допунском делатношћу, па њихова имања неће зарастати у коров и шибље.

ОПШТИНА БОЈНИК УСПЕШНО РЕАЛИЗУЈЕ МНОГЕ ПРОГРАМЕ

Пројектни тим општине Бојник ангажован је на изради тендерске документације за многе нове пројекте који ће бити реализовани током ове године . Један од њих је пројекат који је одобрен од Министарства привреде у износу од 27 милиона динара.

Како истиче председник општине Небојша Ненадовић овај програм подразумева  одвођења кишне и фекалне канализације од Агробизнис зоне до колектора, а касније и до реке чиме ће се заокружити циклус опремања Агобизнис зоне.

Други битан пројекат биће реализован у оквиру програма ,,Градови у фокусу” који подразумева унапређење културе.

Како каже Ненадовић за овај програм опредељено је 7 милиона динара, а средства су намењена доградњи Дома културе.

Ненадовић закључује да локално риуководство чини све да Бојник постане што развијенији, како у економском, тако и у културном смислу.

Он додаје да свакако акценат треба ставити и на развој сеоског турузма који ће оживети потпуном адаптацијом пута преко Радан планине који ће повезати Јабланички и Топлички округ.

Кров за културу

Бојник је конкурисао на конкурсу Министарства за културу и информисање под називом „Градови у фокусу 2020“, пројектом „Кров за културу“. Објављени су преелиминарни резултати по којима се Бојник, са својим пројектом, налази на другом месту на листи, са одобрених 7.000.000 динара и очекује позив за потписивање уговора. Овим је пројектом предвиђена изградња објекта којим би се проширио и обогатио простор Дома културе. Укупна површина објекта ће бити 170м2 ,од тога 85м2  галеријско-изложбеног простора.

Сала Дома културе је, сада, попут биоскопских, гледалиште има партер и галерију док је сцена једноставна, без потребних помоћних просторија за извођаче па они на сцену долазе, практично, из гледалишта, а у костиме се пресвлаче по канцеларијама. Овим пројектом ће бити изграђен објекат у којем ће се налазити простор намењен гардеробама и мокром чвору за извођаче али ће садржати и један изложбено-галеријски, меморијални  простор са две сталне поставке. Овај меморијални простор биће једним делом посвећен Фејату Сејдићу, непревазиђеном трубачу светске славе, који је свој живот проживео у Бојнику, док ће други део бити посвећен 17.фебруару и жртвама масовног стрељања када је животе изгубило више од петстотина житеља Бојника и Драговца.

У оквиру овог објекта биће и котларница намењена грејању целе зграде Дома културе, у којој се налази и библиотека, што ће омогућити да грејање целе зграде буде и квалитетније и јефтиније него сада.

Реконструкција спортског комплекса

Приводе се крају радови на реконструкцији мини пич терена, који се налази у оквиру Спортског комплекса „Пуста Река“. Вештачка трава је постављена и тренутно се пуни песком. По завршетку овог посла остало је да се уради реконструкција ограде, замена дасака које су оштећене или нестале, и фарбање. Вредност пројекта је 4.876.000 динара, на конкурсу Министарства омладине и спорта добијено је 3.000.000 динара, док је преосталих 1.876.000 динара обезбедила локална самоуправа. Рад на пројекту је био прекинут због пандемије корона вируса и сада се наставља.

Мини пич терен ће, за неколико дана, поново заблистати у пуном сјају.

Радове на терену је обишао Председик Скупштине општине Бојник, Дејан Стојановић. По обиласку радова говорио нам је шта је све урађено по овом пројекту и шта је у плану да се уради, од ситнијих поправки, у оквиру редовног одржавања, као што је рецимо фарбање статива. Изразио је наду да ће садашње генерације младих корисника боље чувати ове терене од оних који су га користили и руинирали пре дестак година, ако ни због чега другог онда због страха да не буду ухваћени. Тренутно објекат има физичко обезбеђење до 18 часова, а по потреби ће бити и 24 часа, поред тога ускоро ће бити уграђен и видео надзор па ће хулигани, надају се, одустати од уништавања. На тек уређеној згради већ је разбијен  један прозор.

Овај терен је изграђен 2010.године и био је доступан свима али је, због небриге корисника, врло брзо тотално руиниран и пред почетак санације изгледао је очајно. Оштећена је и ограда на великом,фудбалском терену па се управо планира и њена поправка. Мини пич терен је осветљен, тако да ће сада моћи да се на њему игра и у вечерњим часовима. Завршена је и санација ентеријера и екстеријера зграде ФК“Пуста Река“. Највећи проблем су представљали кров и купатила, а цела зграда је била мемљива. Сада све блиста, у купатилу има топле воде, тоалети раде. Замењен је инвентар, вредност новог  је 250.000 динара, намештај за канцеларију за састанке клуба и свлачионице. Уређена је и просторија за судије, али и просторија за опрему. Ту је нова полица на којој дресови чекају играче.

Ова пауза у тренинзима и такмичењима је допринела да се и трава на терену обнови, у току је још једно кошење. Морамо да похвалимо запослене који, као добри домаћини, сами раде оно што могу. Затекли смо их као фарбају ограде, металне делове клупа…

РАДОВИ НА ОПРЕМАЊУ ИНДУСТРИЈСКЕ ЗОНЕ У КОСАНЧИЋУ

Радови на инфраструктурном опремању Агро бизнис зоне у Косанчићу одвијају се планираном динамиком.

Како каже председник општине Бојник Небојша Ненадовић послови нису прекидани упркос ванредном стању , а посао ће највероватније бити окончан за месец дана.

До сада је урађено 60 одсто посла јер је направљена  водоводна и канализациона мрежа, изграђена  је трафостаница, а сада се ради припрема за асфалтирање саобраћајница унутар овог простора.

Већ се планира и довођење инвеститора који ће моћи да изграде своје погоне и тиме започну производњу, али се чека усвајање правилника о расписивању тендера о чему морају да се изјасне одборници локалног парламента.

Овај простор обухвата четири парцеле каже Ненадовић , а самим тим ће бити омогућено ширење зоне.

Да подсетимо ове радове финансира Европска унија са милион евра, а Влада Републике Србије учествује са 200.000 евра.

Ова Индустријска зона је од изузетног значаја за општину јер се њеним завршетком очекује отварање нових радних места и спречава одлив становништва овог краја.